Україна — світовий тренд, — доктор Кіт Міамото допомагає відновлювати країну після руйнувань

Доктор Кіт Міамото. Скриншот: kanaldom.tv

Торік в Україні розпочала роботу американська інжинірингова компанія Miyamoto International. Вона спеціалізується на відновленні інфраструктури та житла після збройних конфліктів та стихійних лих, а також навчанні місцевих інженерів. Засновник компанії, доктор Кіт Міамото особисто бере участь у відбудові України. Зокрема, завдяки коштам гуманітарного фонду Miyamoto Relief вже відновлено дитячий садочок і житловий будинок у Бородянці. В ефірі "Ранку Вдома" Кіт Міамото зізнався, що захоплюється завзятістю українців. Інженер також озвучив план відновлення українських міст.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Які ваші перші враження від побаченого в українських містах?

— Насамперед я натхненний прикладом українців. Те, як, ви живете під час війни, намагаючись зберегти життєвий устрій, надихає. У червні, коли я вперше приїхав, ми нарахували приблизно 150 тисяч зруйнованих будинків. Нині їх значно більше. Наша компанія спеціалізується на катастрофах з масштабними руйнуваннями. Хочу наголосити, що у вас в Україні є хороші інженери та підрядники, просто немає досвіду у відновленні таких масштабних руйнувань. Це очевидно. Наша робота полягає у тому, щоб поділитися досвідом, накопиченим за час роботи нашої компанії по всьому світу. В Україні працює близько ста фахівців нашої компанії, і ми працюємо над відновленням приблизно семисот житлових будинків і п'ятисот шкіл.

Ви вже почали роботу з оцінки руйнувань на Київщині? Яким чином відбувається цей процес?

— Україна велика країна, масштаби руйнувань колосальні. Ми намагаємося бути залученими по всій країні: від Харкова до Чернігова, Сум та Дніпра. Саме зараз займаємося плануванням та пошуком підрядників. У кожному регіоні це різні компанії та інженери. Дуже важливо залучати місцевих українських працівників. Наша головна мета це, як я вже сказав, обмін досвідом, накопиченим за роки роботи.

Інше важливе завдання стоїть перед місцевими фахівцями. Дуже важливо створити в Україні робочі місця, тому ми використовуємо місцевих експертів, місцеві матеріали, підрядників та обладнання. Від іноземних колег я чув питання на кшталт: "Навіщо ви займаєтеся відбудовою зараз, коли війна у розпалі?". Але ви, українці, не чекаєте закінчення війни, щоб жити нормальним життям. Ви повертаєтеся у свої домівки щодня, бо нема чого чекати, немає часу на очікування. Я вважаю, що дійсно потрібно працювати зараз.

Вчора я був у центрі Києва, там є школа неподалік підстанції. Коли били по підстанції, постраждала і будівля закладу, так ось у ній вже замінили вибиті вікна і школа функціонує. Там дах протікає, зараз його ремонтують, але школа працює. Такі роботи потрібно робити зараз, не відкладаючи на потім. Днями була річниця початку війни, але це не заважає дітям вчитися. Це диво. Заради цього ми повинні працювати негайно.

— Інжинірингова компанія Miyamoto International має досвід реконструкції будівель, постраждалих від землетрусу. Робота з об'єктами, які зруйновані внаслідок воєнних дій, як от в Україні, це новий для вас досвід?

— Торік я був у Афганістані. Ми були досить активними. Там громадянська війна, але не такі масштаби руйнувань. Тиждень тому довелося побувати в Туреччині. Там справді масштабні руйнування. Деякі міста у Туреччині виглядають, як після ядерного вибуху. Але я вірю, навіть, якщо все розтрощено вщент, все одно є можливість побудувати будинки більші й кращі. Гадаю, так буде й у Туреччині. Тут багато залежить від відкритості інвестицій та державної політики у цій сфері. Це дуже важливий аспект у відновлюваній роботі.

У Туреччині сталася трагедія, але я думаю, механізми, за якими відновлюватимуться міста в Україні, схожі. Я вірю в те, що після реконструкції інфраструктура та житлові будинки в Україні стануть кращими й міцнішими. Щобільше, я впевнений у цьому.

— Як гадаєте, скільки часу потрібно на відновлення та відбудову України після нашої перемоги?

— Реконструкція вже почалася. Навіть зараз люди ремонтують будівлі, у школах встановлюють вікна, як я вже казав. Водночас є приклади, коли половина споруди обвалилася, а сама будівлі ще стоїть. Це дуже небезпечно. Такі будинки потрібно зносити. Як ви знаєте, є небезпечні матеріали, які раніше використовували у будівництві. Це, наприклад, азбест. Пил від нього токсичний. Це ускладнює промислову деконструкцію багатьох будівель. Але є один важливий момент.

Україна зараз — це світовий тренд. Ви надихаєте. І, як мені відомо, на відновлення вашої країни спрямовуються і будуть спрямовуватись колосальні кошти, наприклад, від США, Європи, Японії. Якщо потік цих коштів не зменшиться, а тільки зростатиме, мені здається, Україна швидко відновиться.

— За скільки років?

— Думаю п'ять років, максимум. Це не питання взагалі. Я вже бачив це раніше. Якщо країни об'єднаються і є політична воля, все відбувається швидко. З мого досвіду лише 20% грошей йде від уряду, решта — гроші приватних інвесторів. Саме тому має бути максимально спрощене регуляторне законодавство, щоб було простіше приватним інвесторам. Думаю, це ключовий момент для відновлення та реконструкції.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір