У війні перемагає не зброя, перемагає дух: як священники працюють на передовій

Константин Холодов. Фото: kanaldom.tv

В Україні запрацювала Служба військового капеланства. Відтепер священники служитимуть у війську за новими правилами. Вони отримають посади в структурних підрозділах Збройних сил та офіцерські звання. Закон "Про Службу військового капеланства" писали довгих дев'ять місяців. Усі подробиці про новий документ та службу священників розповідаються у сюжеті "Ранком Вдома". 

В процесі народження закону тривали гарячі дискусії, було багато суперечливих моментів, довелося поступатися один одному в окремих питаннях, та все ж документ написали, згадує один із його авторів, капітан капеланської служби Костянтин Холодов.

"У війні перемагає не зброя, перемагає дух. Зброя лише допомагає. Дух — це основна, наша секретна зброя. Та зброя, яку неможливо вивідати. Саме на цьому наш ворог і послизнувся — не знав духу українців", — каже Костянтин Холодов.

Завдання капеланів — підняти бойовий дух українських захисників, вислухати їх та підтримати добрим словом. 

Отець Костянтин — священник православної церкви України, капітан капеланської служби. З перших днів був на Майдані, та коли почалися масові вбивства мирних українців, одягнув підрясник, аби люди могли впізнати в ньому духовника, та за потреби сповідатися. Згадує, як зайшов тоді до Михайлівського Золотоверхого монастиря, а там лежали тіла вбитих майданівців. Це був найбільший жах в його житті. Потім почалася війна на Донбасі. Він возив на Схід гуманітарні вантажі та опікувався бійцями в зоні АТО. Потреба в священниках на фронті дуже велика, каже він. Бійці хочуть висповідатися, причаститися і помолитися перед боєм. 

"Найголовніше в роботі військового капелана — це солдат. Солдат виконує роботу — воює. Ми маємо забезпечити якісне виконання його роботи. Щоб він не боявся йти в бій, щоб ішов здоровим і повернувся здоровим. Зараз вони той дух можуть позичити ще одній армії. Вони настільки піднесені, в них настільки бадьорий впевнений настрій, що я такого не бачив ще", — каже Холодов.

Згідно з законом, військові капелани не отримують зброї та боєприпасів, а також не можуть бути залучені до чергувань, нарядів та проведення службових розслідувань. Капелан — це універсальний офіцер, який допомагає солдату служити та виконувати бойові завдання. Не можна прощати вбивство мирних мешканців, катування та знущання, зауважує духівник. 

Капелан Холодов вважає, що коли Росія зрозуміє пагубність свого "русского міра", вона сама розпадеться. Холодов каже, що не мріє про зруйнування держави росіян, алише про їхнє усвідомлення, наскільки вони небезпечні для світу і для себе.

Читайте також: Веганство на фронті: як харчуються захисники, котрі не вживають м'яса

Прямий ефір