У мирний час пекло для нас було абстрактним місцем, а зараз — ні, — релігієзнавець

Служба у Володимирському соборі під час святкування Великодня у Києві. Фото: ap.org

Війна та фактичний геноцид змушують українців по-новому осмислити глибокі сенси та символи найбільшого свята християн — Великодня. І цього року всі громадяни в Україні особливо драматично та особливо чутливо переживають це свято. Про це сьогодні, 24 квітня, сказав релігієзнавець Дмитро Горевий в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA.

"Ми всі маємо надію, що добро переможе зло. І зараз найбільш актуальні ось ці події передвеликодні, бо у мирний час ми абстрактно розуміли, що Христос зійшов у пекло, і пекло для нас було таким місцем абстрактним. Пекло зараз — Маріуполь, пекло — це Буча, пекло — це Бородянка. І ми чудово розуміємо, що це таке. І свято Воскресіння Христового дає нам надію", — сказав Горевий.

Він зазначив, що саме слово "Пасха"(Великдень українською) — грецького походження, від дієслова "паскео", що перекладається як "страждати".

"Тобто ось українці цього року особливо, по-новому переживають це свято, і воно для нас відкриває глибинні сенси, які у мирний час нам були невідомі, незрозумілі. На жаль, ось такі події, війна та фактично геноцид нашого народу, змушують нас по-новому замислитися про глибокі сенси і символи цього найбільшого для християн свята", — наголосив релігієзнавець.

Він також прокоментував богослужіння в РФ, під час яких дії російських військових намагаються виправдати та подати як "боротьбу з фашизмом". Горевий наголосив, що тут не може бути різночитань, бо немає жодних обґрунтувань, приводів до вбивства громадян, адже це прямо суперечить одній із головних заповідей християнства — не вбий.

"Більшість російського суспільства не має бажання приймати цю інформацію, не має бажання розібратися в правді, визнати, що влада, за яку ці люди голосували, творить просто жахливі антихристиянські речі. І коли це відбувається прямо ось у такі святі дні, можна навіть сказати, що це сатанинські речі", — переконаний Горевий.

На думку релігієзнавця, люди не готові й не хочуть цього визнавати, бо це боляче, це морально важко, адже треба зізнатися, що ти весь час підтримував сторону, яка виявилась злом.

"Це психологічно некомфортно. Але рано чи пізно це все одно потрібно буде зробити. І чим раніше ці люди усвідомлять, чим раніше вони все ж таки наважаться на таку дію, тим буде їм легше. Тому що чим далі ти виправдовуєш, тим далі ти заганяєш себе в такий глухий кут. Тобто треба все ж визнати, мати мужність і визнати свою неправоту", — резюмував він.

Читайте також: "Біль і свято, надія на краще": як у Дніпрі святкують Великдень (ВІДЕО)

Прямий ефір