У Чехії реалізовують програму підтримки здоров'я українців — подробиці 

Українці у чеському садочку. Скриншот: kanaldim.tv

Через російське вторгнення безліч наших земляків виїхали за кордон. Близько 6 мільйонів українців досі перебувають у різних країнах світу. Лише у Чехії зараз проживає понад півмільйона наших людей. Як і хто їм допомагає адаптуватись у цій країні, дізнаймося з матеріалу "Ранку Вдома". 

Це кадри з Чехії. На них Наталя Воленко розповідає українським дітям у садочку, чому важливо дбати про особисту гігієну. Жінка — медіаторка спеціальної програми підтримки новоприбулих українців у Чехії. 

"Це наша допомога та підтримка українців. Це профілактика психічного, фізичного здоров'я населення. Це потрібно для інтеграції, адаптації цих людей. Вони мали власне життя вдома, в Україні, але війна змусила їх все покинути та шукати кращого життя за кордоном", — пояснила медіаторка зміцнення здоров'я програми підтримки здоров'я українців у Чеській республіці Наталя Воленко. 

Наталя Воленко родом із Кривого Рогу. Вона лікарка, яка багато років працювала у гінекології. Після приїзду до Праги долучилась до проєкту "Покращення здоров'я", який організував чеський уряд. Він спрямований на підтримку місцевого населення, але від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну чеські фахівці розробили спеціальні поради й для українців. 

"У Державному інституті охорони здоров'я є цілий координаційний штаб. Це чеські спеціалісти, які власне розробляють основу, тобто ці методичні мануали й весь процес, за яким мають працювати чи українські, чи ромські, чи чеські медіатори", — пояснила координаторка програми підтримки здоров'я Українців у Чеській республіці Вікторія Матьоріна.

Медіатори проєкту займаються важливими темами, наприклад, допомагають розібратися в особливостях чеської медичної системи, пояснюють необхідність того чи іншого щеплення. У проєкті також є психологи, які надають українцям підтримку в подоланні стресу у новій країні. 

"В нас є шість різних напрямків. Це ментальна допомога, харчування, фізична активність, догляд за майбутніми матерями. Під час роботи з матерями ми акцентуємо на вакцинації. Також є напрямок про доступність медичного обслуговування", — провадить Вікторія Матьоріна.

Лекції медіатори організовують не тільки для дітей у садочках чи школах, а й для дорослих. Кожен може поставити питання та отримати відповідь на тему, яка його хвилює.   

"Наші медіатори працюють в школах, церквах, галереях та бібліотеках. Тобто всюди, де є українці. Медіатори прагнуть полегшити їм життя в новій країні", — резюмувала Вікторія Матьоріна.

Зараз у всій Чехії працюють понад 100 медіаторів. Усі вони переселенці з України.  більшість медіаторів мають медичну освіту. Аби стати медіатором їм довелося навчатися та складати іспити. 

Наталя Воленко проводить лекції для дітей та дорослих. Окрім того, вона вже навчає медіаторів, які хочуть долучитись до проєкту. Разом з іншими лекторами вони роблять важливу справу — допомагають українцям впоратися зі стресом після переїзду до нової країни.

Читайте також: Біженці у Фінляндії зібрали гроші на реанімобіль для України

Прямий ефір