Тенденції програми "Власна справа" розкрила заступниця міністра економіки: інтерв'ю з Тетяною Бережною

Тетяна Бережна. Фото: life.nv.ua

Грантова програма "Власна справа" — один із найпопулярніших проєктів урядової програми у 2022-2023 роках. Основною метою цієї програми є створення нових робочих місць, що дозволяє уряду підтримувати розвиток бізнесу та боротися з безробіттям. Скільки українців вже отримали грант, на які суми, що для цього потрібно, а також які перспективи відкриває ця програма для малого та середнього бізнесу, у "Ранку Вдома" дізнаємося від заступниці міністра економіки України Тетяни Бережної.

Ведучі — Ольга Фанагей-Баранова.

— Розкажіть, коли запрацювала грантова програма "Власна справа"? На кого вона розрахована?

— Грантова програма "Власна справа" — це програма з розвитку та створення власного бізнесу. Для цього можна отримати грант. Вона почала працювати в липні 2022 року. Ось уже два роки як українські підприємці можуть скористатися цією програмою.

Проте скористатися нею можуть лише підприємці, які вже мають зареєстровану підприємницьку діяльність, а ті, хто хоче вести таку діяльність. Тому фактично це будь-яка людина і підприємець, і майбутній підприємець, яка має намір масштабувати, створити або розвивати власний бізнес.

Як програмою можуть скористатися ветерани та члени їхніх родин?

— Так, програма для ветеранів та членів їхніх родин була започаткована дещо пізніше — у 2023 році. Якщо ми говоримо про загальну програму, то це можливість отримати грант до 250 000 тисяч гривень. Якщо говорити про програму для ветеранів, це фактичне та ж сама програма, тільки з іншими умовами. Є можливість отримати грант на мільйон гривень для ветерана, який має досвід підприємницької діяльності три роки. Також для другого з подружжя ветерана це, наприклад, 500 000 гривень, без досвіду підприємницької діяльності.

Обов'язковою умовою отримання таких грантів є подальше створення нових робочих місць. Якщо ветеран створює чотири робочих місця, відповідно отримує грант на 1 мільйон гривень, для гранту на 500 000 гривень потрібно створити два робочих місця. Окрім того, необхідною умовою є те, що потрібно працювати офіційно, сплачувати податки та сплатити цю суму гранту протягом трьох років, як податки. Тобто не потрібно ці гроші повертати до бюджету. Потрібно створювати робочі місця, платити єдиний податок, податок на додану вартість, податок на прибуток на загальній системі.  Врешті решт, повернути ці кошти податками.

— Скільки людей скористалися ветеранською програмою?  Про які суми загалом ідеться?

— Я б, мабуть, надала цифри спочатку про те, скільки людей скористалося загальною програмою. У нас є 17 500 переможців. Загалом ми маємо понад 50 000 заявок. З них 17 000 погоджені. Ці люди отримають близько 4 мільярдів гривень сукупно. Таким чином завдяки грантам від держави в Україні створять 37 000 робочих місць.

Якщо ж говорити про гранти для ветеранів, зрозуміло, що зараз наші захисники та захисниці мають інші завдання, пов'язані з обороною нашої держави. Втім є й такі, хто має можливість або повернутися й вести бізнес, або робити це паралельно. Зокрема, у нас є 600 таких переможців. Відповідно, програма продовжується, як і загальна програма. Тому ми очікуємо близько 1 000 до кінця року.

— В яких регіонах найактивніше звертаються по гранти та отримують їх? Це переважно жінки чи й чоловіків багато? 

— Найбільш активними є Київ та Київська область. Також у списку Львівська, Рівненська та Дніпропетровська області.  Якщо говорити про гендерний розподіл, то 56% переможців — це жінки. Жінки зараз подають найбільше заявок та отримують найбільше грантів. Ті суми, які вони просять, більші, ніж сукупно просять чоловіки. Раніше не було такої тенденції.

Жінки частіше перемагали, але сукупно вони отримували менше коштів, бо вони оцінювали свої проєкти дешевше. Зараз ця тенденція, на щастя, змінилася. Якщо є можливість взяти грант умовно до 250 000 тисяч гривень, то жінки беруть саме такі гранти.

— Розкажіть, чи є якісь обмеження у планах і завданнях? На які бізнеси можна отримати грант?

— Насправді, якщо ми говоримо про нашу грантову програму, то як таких обмежень по виду діяльності немає. Тобто в нас беруть грант на виробництво, на IT-школи, на СТО, на кав'ярні й на пекарні. Обмеження полягають в тому, що ви можете витратити грантові кошти на конкретні напрямки. Наприклад, це може бути оренда приміщення, це може бути оренда або купівля обладнання, може бути придбання сировини. Це може бути придбання готового бізнесу, умовно франшизи.

Не можна витрачати кошти на зарплати співробітникам, тобто це має бути така інвестиція у власне підприємство.  Відповідно, обмежень по витратах фактично немає. Це будь-які витрати, які дозволять вам масштабувати або створити власний бізнес. Наголошую, гранти беруть під різноманітні напрямки діяльності. Це й гуртова, й роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів, пекарні, кафе, ресторани, готелі.

Звичайно ж, це переробна промисловість, тобто виробництво одягу, меблів, іграшок. Можу назвати конкретні приклади, адже багато з вас знає ці компанії. Це, наприклад, Yakaboo — книгарня та видавництво. MustHave — одяг для жінок. Readeat — це книгарня в центрі Києва. SABO Concept — класні іграшки з дерева. Gasanova — це виробництво одягу.

Це дійсно вражає, коли чуєш приклади таких яскравих компаній, які в усіх на слуху. Знаю, що багато хто, думаючи про грант, боїться звітів. Чи складно звітувати про витрачені кошти? 

— Насправді звітувати не потрібно взагалі. Потрібно просто працювати й сплачувати податки й працевлаштовувати людей. Вся інформація, яка нам потрібна для того, щоб підтвердити ці дані, є в державних реєстрах. Тобто, обмінюючись інформацією з Пенсійним фондом, з податковою службою, ми можемо чітко зрозуміти, скільки податків орендар сплатив, скільки людей він найняв. Потрібно просто чесно працювати й сплачувати податки. Це все, що очікує держава.

Що треба зробити, щоб отримати грант в межах програми "Власна справа"?

— Щоб отримати грант в межах програми "Власна справа", потрібно подати заявку через портал "Дію". Вбиваєте назву, грант на власну справу або грант для ветеранів другого з подружжя. Там з'являється аплікаційна форма. Потрібно відповісти на 10 запитань стосовно ваших даних і долучити бізнес-план, в якому ви описуєте, на що ви збираєтесь витратити гроші, який прибуток ви збираєтесь отримати. Полегшує ситуацію дуже те, що цей бізнес-план, як додаток до аплікаційної форми, вже готовий, прикріплений. Тобто формат запропонований. Потрібно його просто заповнити та подати під вашу ідею.

Після того ці документи спрямовуються в банк без вашої участі. Все відбувається автоматично онлайн, де перевіряють ділову репутацію, чи немає кримінальних проваджень, чи немає зв'язків з окупантом, чи немає податкового боргу. Якщо ділова репутація позитивна, то заявку передають Державну службу зайнятості й там вам призначають співбесіду. Співбесіда відбувається онлайн. Збирається група наших професіоналів, які будуть вас запитувати про сенс та зміст вашого бізнес-плану. Чи дійсно ви його писали.

Ми інколи змушені відмовляти, оскільки людина не може захистити свій бізнес-план. Розуміння мети власного проєкту дуже допоможе отримати ці кошти. Після чого ухвалюється рішення. Кошти протягом трьох тижнів зараховуються на рахунок у банку, звідки ви вже можете їх перерахувати на ті витрати, які ви передбачили в бізнес-плані. Там обладнання, сировина, оренда і так далі. Тому все відбувається дуже швидко та максимально просто.

Нашою головною задачею було зробити цю програму зручною, тому з часу її дії протягом двох років ми всіляко намагалися її полегшити, адаптувати, вдосконалити. Бо показники, яких ми хочемо досягти, це більше створених робочих місць. Ми прагнемо видати більше грантів на проєкти, які справді варті довіри. Держава в жодному разі не шукає способів відмовити в отриманні гранту. Адже всі, хто пише достойні бізнес-плани та може їх захистити на співбесіді.

Додам також, що Державна служба зайнятості консультує в центрах "Зроблено в Україні" та й по всіх своїх відділеннях, щодо того, як правильно скласти бізнес-план та уникнути популярних помилок. Будь ласка, звертайтеся! Вам з радістю допоможемо.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір