Темпи COVID-вакцинації і колективний імунітет: "5 вопросов на злобу дня" з Віктором Петровим

Вакцинація в Україні. Фото: depositphotos.com

В Україні продовжують нарощувати темпи імунізації від коронавируса. За весь період вакцинальної кампанії вже прищепили 882 261 людини. Відомо, що МОЗ уклав контракти на поставку понад 40 млн доз вакцин.

Чому важливо вакцинуватися і коли Україна зможе набути колективний імунітет від COVID-19, розповів лікар-інфекціоніст Віктор Петров у програмі  "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом

Ведучий — Олег Борисов.

— Як дізнатися про своє просування в електронній черзі на вакцинацію?

— Передовсім, у додатку "Дія". Там буде вказано, якою буде вакцина, де можна отримати щеплення, вибрати пункт вакцинації. За цим обов'язково кожен має стежити в своєму телефоні.

— За яких умов можна створити колективний імунітет?

— Згідно з дослідженнями німецьких вчених, чим більше людей перехворіли, тим краще імунітет. На жаль, ті люди, які хворіють, мають імуноглобулін G-позитивний, нукліокапсідний. Тобто всі люди, які перехворіли, а також вакциновані, — вони є ресурсом для створення колективного імунітету. І ті люди, які мають антитіла, вони, на жаль, теж можуть хворіти. Але вони не будуть помирати. Або ж не буде ускладнень після коронавірусу. І можливі пневмонії будуть легко піддаватися лікуванню.

— Наскільки необхідно вакцинуватися і чи можна це робити будь-якою COVID-вакциною?

— Вакцинуватися потрібно обов'язково тим людям, які перебувають у групі ризику. Тобто, якщо у них цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, ожиріння. Всі діагнози, які можуть ускладнити лікування коронавірусної інфекції. І якщо ви можете загинути від цієї інфекції, то бажано, звичайно, найближчим часом будь-якою вакциною, яка буде доступна, щепитися.

Ті люди, які відчувають себе добре, молоді і здорові, за можливості повинні зробити щеплення максимально якісною вакциною, яка дає вироблення імунітету у 97-100% випадків. Якщо говорити про такі вакцинах, то це білкові препарати. Вони найкраще працюють. CoronaVac — це китайська вакцина, на неї відповідають 70% всіх вакцинованих. А на CoviShield — векторну вакцину, відповідають 65-68% всіх вакцинованих.

— Як довго можуть існувати в організмі людини антитіла до коронавірусу?

— Це все дуже індивідуально. Якщо людина добре стежить за своїм здоров'ям, правильно харчується, висипається, не хворіє іншими хронічними захворюваннями, ймовірно, у неї імунітет буде не менше, ніж 6-12 місяців. Якщо людина має хронічні захворювання, важко працює, є якісь питання щодо її режиму, то, звичайно, там буде падіння антитіл у багато разів. Але це питання дуже індивідуальне, і залежить від віку, статі людини і способу життя.

— Скільки може знадобитися часу українцям, аби повністю перемогти коронавірус?

— На це питання, на жаль, ніхто не зможе дати переконливу відповідь. Тому що і Максим Степанов, і будь-який міністр охорони здоров'я будь-якої європейської країни, на жаль, не знає, коли це все закінчиться. Але тут є хороша новина. Чим швидше ми будемо вакциновані, і чим більша кількість громадян України погодиться на імунізацію, а також виконає її в повній мірі, тобто отримає дві дози, тим більша ймовірність, що ми, наприклад, до кінця цього року знімемо маски і забудемо хоча б про таке явище, як локдаун і "червона" або "жовта" зони.

— Ті 880 тис. українців, які вже отримали першу дозу вакцини, захищені від коронавірусу?

— Ні, не можна так сказати, оскільки вони отримали тільки одну дозу вакцини. Вони повинні отримати і другу дозу препарату. І тоді, коли у нас буде хоча б 3-10 млн осіб, які отримали дві дози вакцини, тільки після цього можемо говорити про якийсь колективний імунітет і безпеку для них.

— Скільки в день потрібно вакцинувати українців, щоб до кінця року зняти маски?

— Якщо ми порахуємо, що в Україні живе приблизно 40 млн людей, то ми хочемо вакцинувати хоча б половину — це 20 млн. І дводозна система, — це 40 млн щеплень, 40 млн доз уколів.

Ми маємо вакцинувати в день мінімум 100-200 тис. осіб для того, щоб дуже швидко і якісно виконати цю роботу.

Прямий ефір