Суперфуд і національна панацея: чим корисний гарбуз і як його вживати

Користь гарбуза. Фото: kanaldim.tv

Здебільшого ми восени використовуємо гарбузи як харчовий продукт або елемент декору. Однак він має чудові лікувальні властивості, про які не всі знають. Гарбуз — це справжній український суперфуд. Про те, як краще його вживати, аби отримати максимальну користь, розповідається у сюжеті "Ранку Вдома". 

Гарбузовий латте, пудинг, каша та фреш — здебільшого, ми використовуємо цей осінній овоч як харчовий продукт або елемент декору. Однак він має чудові лікувальні властивості, про які не всі знають. 

"Гарбуз вибірково абсорбує з грунту ті чи інші речовини. Він не накопичує звідти токсичних речовин: пестицидів, радіонуклідів тощо. Він їх не бере. Але концентрує в собі залізо, мід, цинк, кобальт, селен", — розповідає завідувачка кафедри гігієни харчування та нутріціології НМУ імені О. О. Богомольця, кандидатка медичних наук Наталія Велика.

Про користь гарбуза згадував у своїх творах ще Авіцена. Цьому овочу присвячували оди. Вважали його сечогінним і протизапальним лікарським засобом, що загоює рани, підтримує здоров'я серця та покращує стан шкіри. 

Гарбуз — це дійсно суперфуд і національна українська панацея. Доцентка Наталія Велика досліджує овоч з моменту аварії на Чорнобильській АЕС, коли співробітники кафедри гігієни харчування долучилися до створення продуктів, які зменшують вплив радіації на організм. 

"Використовували гарбузовий сік зі стевією, додали гарбуз до інших продуктів у стравах. Ми дуже добре використовували цей продукт в детоксикаційній, радіопротекторній, антиоксидантній терапії та профілактичній медицині", — поділилась вона. 

Гарбуз є низькокалорійним продуктом. Він практично не містить білків і жирів, але багатий на вуглеводи: клітковину, пектини, водорозчинні вітаміни та мінерали. Цілющі нутрієнти допомагають відновити сили, очищають організм і омолоджують клітини. 

Гарбуз є ентеросорбентом і містить важливі речовини — ситостерини, які є антагоністами холестерину. Вони зв'язують холестерин і не дають йому можливості всмоктуватися з кишківника. Це має серйозний антисклеротичний ефект. Крім того, гарбуз є чудовим протигельмінтним засобом. 

"Дуже важливий гарбуз у харчуванні діток, особливо до року, коли детоксикаційні системи ще не працюють", — зазначила кандидатка медичних наук Наталія Велика.

Гарбуз можна зберігати аж до весни у темному приміщенні за температури не більше 10-12 градусів. Тоді в ньому залишаться всі поживні речовини, зокрема і вітамін С. 

До салатів зі свіжого гарбуза можна додати яблуко, моркву, селеру та корицю. Готувати таку страву варто за 15 хвилин до вживання — так ми збережемо в гарбузі всі поживні речовини.

Гарбузи багаті на потужні антиоксиданти, які знижують ризик виникнення хронічних захворювань: цукрового діабету, гіпертонії, атеросклерозу, ожиріння і навіть деяких видів онкології. 

Людям, які страждають на цукровий діабет, краще вживати продукт у сирому вигляді. Нові дослідження показали, що поліфеноли та інші біологічно активні сполуки, що містяться у гарбузовому насінні, можуть захищати від раку передміхурової залози. Вони не дають можливості розростатись раковим клітинам. 

Корисними також є суцвіття гарбуза. Термічно обробленими їх можна використовувати в якості загоювального засобу, зокрема на трофічних виразках. 

У природі існує майже 2000 сортів гарбуза, які мають різні властивості. Найбільш корисними є яскраві помаранчеві, червоні та жовті гарбузи. Вчені продовжують досліджувати численні переваги гарбуза, тож, можливо, у найближчому майбутньому ми дізнаємось щось нове про цей унікальний овоч.

Читайте також:

Прямий ефір