Статуя Свободи та визволення України від німецько-фашистських військ: 28 жовтня в історії

Зустрічайте п'ятницю, 28 жовтня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

28 жовтня 1886 року в Нью-Йорку відбулось урочисте відкриття Статуї Свободи. Її повна назва — "Свобода, що осяює світ". До Америки пам'ятник доставили з Парижа. Це був подарунок американському народові від народу Франції на знак дружби між двома країнами. Висота скульптури 93 метри, що дорівнює 25-поверховому будинку. Автор проєкту — французький скульптор Фредерік Бартольді. У правій руці леді Свобода тримає факел, а в лівій — книгу з датою підписання Декларації про незалежність Сполучених Штатів Америки. У короні статуї є сім променів, що символізують сім континентів і сім морів. Статуя Свободи — символ Нью-Йорка та гордість Америки. Туристи можуть підніматися вгору на 354 сходинки. Статуя Свободи занесена до почесного переліку об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Цього дня 2007 року британська газета The Daily Telegraph представила список "100 геніїв сучасності". Є в ньому і український художник Іван Марчук. Свій перший цикл картин він назвав "Голос моєї душі". 1979 року роботи живописця були презентовані в Мюнхені, Парижі, Нью-Йорку та Лондоні. Однак творчість Марчука не сприймала радянська влада. Він зазнавав постійного переслідування та тиску з боку КДБ. Через це у свої 53 був змушений емігрувати до Австралії. Також певний час художник проживав у Канаді та Америці, але через 12 років повернувся до України. Марчук створює картини в авторській техніці "пльонтанізм". Найвідоміші його роботи: "Автопортрет", "Волошки", "Долі". Роботи живописця представлені в музеях і приватних колекціях Європи та США.

28 жовтня — День визволення України від німецько-фашистських загарбників. Під час Другої світової війни військові дії на нашій території тривали 40 місяців. Десятки тисяч міст і сіл перетворилися на руїни, були зруйновані понад 16 000 промислових підприємств, а десять мільйонів людей залишилися без даху над головою. Але саме на українській землі відбулися ключові битви за визволення Європи від нацизму. Одна з них — "Битва за Дніпро". За різними оцінками загальні втрати населення України під час окупації становлять 8-10 мільйонів осіб.

Більше про визначні події 28 жовтня в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома".

Прямий ефір