Сонячна енергія: як підприємство "Ярослав" переходить на зелену енергетику

Вироби підприємства "Ярослав". Скриншот: kanaldim.tv

З початком повномасштабної війни лідер текстильного ринку України — компанія "Ярослав", поступово переходить на зелену енергетику. Держава допомагає підприємствам, зокрема, вигідним кредитуванням. Як це працює, дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

З початком повномасштабної війни український бізнес демонструє приклади гнучкості та адаптації до нових складних умов. Так, лідер текстильного ринку України — компанія "Ярослав" вирішила поступово перейти на зелену енергетику. Сонячні електростанції вже з'явилися на двох підприємствах.

"В мене з'явилась ця ідея років п'ять тому. Добувати енергію з сонця та вітру — безпечно, немає шкоди для навколишнього середовища. Ми вирішили почати зі сонця, бо вітряні станції досить дорогі. Поставити невеличку вітроелектростанцію значно дорожче, ніж сонячні батареї. Тим паче "сонце" можна ставить де завгодно, а для вітроелектростанції треба належні умови", — розповів директор приватного підприємства "Ярослав" Олександр Барсук.

Сонячні панелі на дахах — це лише видима й аж ніяк не найдорожча частина системи. Найважливіше в цеху — це інвертори, так звані мізки системи. Кілька сірих ящиків з індикацією перетворюють і розподіляють електроенергію на виробництві.

"Ми маємо їх п'ять штук загальною потужністю 250 кіловатів. Сонячні панелі генерують сонячну енергію, яка стікається в інвертор і потім передається в мережу нашої фабрики. Фабрика споживає близько 150 кіловатів за годину. Ми в сонячний день можемо отримувати від сонця 250 кіловатів, тобто з півтора кратним приблизно запасом", — повідомив інженер-енергетик підприємства "Ярослав" Михайло Лісовенко.

Потужність зеленої енергії залежить від погодних умов, і весь потенціал розкривається лише у сонячні дні. Тоді електросистема покриває до 100% споживання виробництва. У дощовий період відсоток нижчий.

"17% всієї електроенергії ми взяли від електростанції навіть під час дощу. Я думаю, що в сонячний період ми будемо закривати всі усі наші потреби", — додав Олександр Барсук.

Єдиний мінус такої сонячної електростанції — не здатність захистити виробництво від блекаутів та працювати без електросистеми загального користування.

"Це обладнання розраховано на роботу з електромережею. Коли немає електрики, то воно не працює, в цілях безпеки. Воно ж генерує електроенергію в мережу. Для того, щоб все працювало навіть під час блекауту, треба доставляти додаткове обладнання, акумуляторні батареї. Тоді можна працювати автономно — просто від сонця", — пояснив Михайло Лісовенко. 

Для середнього та великого бізнесу перехід на сонячну енергію на аналогічному виробництві коштуватиме сім мільйонів гривень. Держава не лишається осторонь і стимулює бізнес до запровадження інновацій.

"Для бізнесу це сума велика, але ми беремо кредити. Сьогодні на ці цілі даються дуже невисокі процентні ставки. Якщо окупається цей проєкт за п'ять років, а він окупається, то ставка менша. Кредит сьогодні можна взяти під 7-9%, це державна програма. Підприємству це вигідно", — резюмував Олександр Барсук.

Глобальні показники переходу на відновлювальні джерела енергії у світі зростають щороку. За прогнозами незалежних вчених уже до 2050 року Європа зможе повністю перейти на зелену енергію.

Також цікаво: Підприємство продовжує розвивати ягідництво в Україні, попри завдані Росією збитки

Прямий ефір