Як облаштувати енергонезалежний дім — приклад киянина

Енергонезалежний дім. Скриншот: kanaldim.tv

Радник УАН з відновлення енергетики Сергій Сігорський зробив свій будинок енергонезалежним, облаштувавши його автономною сонячною станцією. Енергія зберігається в літійферофосфатних акумуляторах загальною потужністю 15 кВт. На облаштування цієї системи пішло не більше трьох днів. Окупиться вона за кілька років, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Попередня зима була найважчою за понад 30 років незалежності України. Постійні обстріли енергооб'єктів, зруйнована інфраструктура, часткова відсутність опалення, водопостачання та регулярні відключення електроенергії. Через все це довелось пройти українцям взимку. За прогнозами експертів, це може повторитись знову з першими холодами.

Ця проблема сьогодні стосується кожного українця, і всі вирішують її по-різному. Хтось купує електрогенератори, хтось запасається свічками, дехто робить свій дім енергонезалежним.

"Взагалі будинок, як інженерна споруда, має багато систем, починаючи від вентиляції і закінчуючи утилізацією відходів в будинку. В будинку все зроблено, в тому числі і автономна сонячна станція. Максимальне використання сонця, геліосистема і повітряний колектор все це разом з гарним утеплення будинку призводить до того, що максимально використовується енергія сонця, витрати на будинок скорочуються", — розповів власник приватного будинку, радник УАН з відновлення енергетики Сергій Сігорський.

Свою домашню сонячну станцію Сергій Сігорський повністю облаштував власноруч. За дуже короткий час на все пішло не більше трьох днів.

"Система складається з двох основних елементів — це сонячні панелі й інвертор, який перетворює енергію сонячного випромінювання в мережевий 220 вольтів", — пояснив Сергій Сігорський.

Зазвичай подібні станції не можуть працювати без центральної електромережі і в блекаут стають непотрібними. Але ця станція додатково облаштована системою накопичення електроенергії, що робить її повністю автономною.

"Сьогодні в мене енергія зберігається в літійферофосфатних акумуляторах потужністю загальною 15 кіловатів. Це більш ніж достатньо з врахуванням червня, коли були грози, коли було хмарно. Навіть за такої погоди мені всього вистачало: і вночі, і в хмарні дні все працює. Літом взагалі проблем немає. Взимку подивимось. Судячи з об'ємів генерації, мені має вистачати повністю електрики на забезпечення будинку", — провадить чоловік.

Така домашнє сонячна станція — аналог звичайного генератора, година роботи якого коштує приблизно 50 гривень. Сонячна система, своєю чергою, коштуватиме орієнтовно 20 гривень за кВт. Тобто загальна вартість напряму залежить від площі будинку та щомісячних витрат електроенергії.

"Якщо ми кажемо про автономність, то дійсно, сьогодні кіловат виробленої сонячної енергії дорожче, аніж те, що є в мережі, тому що це великі затрати на будівництво станції. За п'ять-сім років вона себе окупить й надалі ти можеш споживати електроенергію фактично безплатно", — резюмував радник УАН з відновлення енергетики Сергій Сігорський.

Сьогодні сонячну станцію можна облаштувати додатковими елементами, які працюватимуть на опалення будинку. Але бажано враховувати все ще на етапі будівництва.

Також цікаво: Сонячна енергія: як підприємство "Ярослав" переходить на зелену енергетику

Прямий ефір