Школа офлайн: експерти пояснили, як повернути дітей за парти під час війни

Школа офлайн. Скриншот: kanaldim.tv

В Україні майже 4600 укриттів придатні для проведення там навчання. Держава працює над тим, щоб кількість таких сховищ зростала. Чи можливо посадити усіх дітей за парти, яким буде новий навчальний рік та зимові канікули? Журналісти "Ранку Вдома" поставили ці питання експертам.

Харків — місто, що перебуває під регулярним ворожим вогнем. Сюди летять балістичні ракети та керовані авіабомби. На півночі Харківщини безпекова ситуація ще складніша. Парадокс, але саме у Харкові більшість дітей навчаються офлайн. Уроки відвідують у метро — навчальному закладі під землею. Географія підземних шкіл розширюється. Нові навчальні заклади зводять одразу в декількох великих містах — Миколаєві, Херсоні, Запоріжжі.

"На цю потребу уряд виділив цього року 2,5 млрд грн. За ці кошти вже будуються укриття. Це 57 проєктів, 300 000 учнів. Це те, що ми плануємо реалізувати вже цього навчального року. Це не означає, що вже з 1 вересня, але протягом навчального року ми будемо стимулювати до повернення до очного навчання наших дітей в школах", — пояснив заступник міністра освіти й науки Андрій Сташків.

Дистанційне навчання за відключення електроенергії вкрай неефективне, кажуть експерти.

"Бо учні, вчителі в різний час можуть бути ввімкнені. І за таких умов доступ до дистанційного навчання є вкрай проблематичним. Це одна з причин, чому ми зараз проваджуємо політику школи офлайн. Адже в школі, коли учні перебувають в закладі, організувати навіть за умови відключення електроенергії хорошу, якісну освіту набагато легше, ніж дистанційно", — пояснює Андрій Сташків.

Та річ не тільки у навчанні. Діти потребують спілкування передусім зі своїми ровесниками.

"Якщо продовжувати онлайн, не робити якісь кроки, ми так втратимо наше покоління, а їм відбудовувати країну після перемоги", — вважає батько десятикласника Ярослав Моторич.

Учні принаймні цьогоріч вчитимуться за особливим розкладом. Згідно з постановою Міністерства освіти та науки, навчальний рік завершиться на місяць пізніше, ніж зазвичай.

"Навчальний рік 2025 року закінчиться 30 червня, а не в травні, як ми звикли. Що, ймовірно, означає, що будуть зимові, певно, більші канікули. Якщо будуть бачити, що не встигають, наприклад, хочуть зекономити на опаленні або на електроенергії, бо їх не вистачає взимку, то таким чином будуть надолужувати, наприклад, суботами, а взимку відпочивати кілька місяців, наприклад", — каже експерт з питань освіти Олександр Кондратюк.

Сказати точно про всі школи неможливо. Кожен навчальний заклад розклад затверджуватиме самостійно.

"Кожна школа самостійно визначає структуру навчального року. Тобто визначає, коли канікули, які канікули, скільки ці канікули будуть тривати", — резюмував Андрій Сташків.

Дистанційне навчання через епідемію коронавірусу, а потім війна — ці два фактори вплинули на якість освіти, запевняють в Міністерстві освіти та науки. Тож необхідно призвичаїтися до реалій, адже навчання чекати не може.

Читайте також: Навчання за місцем перебування: як дітям з ТОТ влаштуватися до школи офлайн 

Прямий ефір