Russian War Crimes: як і хто збирає докази воєнних злочинів росіян у Маріуполі

Сайт Russian War Crimes. Скриншот: kanaldim.tv

Асоціація родин захисників "Азовсталі", серед іншого, займається і збором доказів російських воєнних злочинів у Маріуполі. Також організація збирає свідчення жорстокого поводження полонених "азовців". Усі дані асоціація викладає на англомовному сайті Russian War Crimes, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Стогін із розбавлених будинків лунав тижнями. Там під завалами помирали люди. Достеменно кількість жертв російської агресії в Маріуполі невідома досі. За офіційними даними, у місті загинуло щонайменше 20 000 цивільних. Справжня цифра в рази більша.

"Я на 100% переконана, що темі знищеного Маріуполя приділяють мало уваги. Тобто це для нас, що досі не пережитий біль. Ми це все спостерігали 90 днів. Бо Україна та світ не мав доступу до Маріуполя, ми не знаємо про всі жахливі злочини, які були там скоєні", — переконана заступниця голови Асоціації родин захисників "Азовсталі" Юлія Федосюк.

Все, що вже відомо про злочини росіян у Маріуполі й про те, що окупанти робили із захисниками "Азовсталі", команда асоціації розповідає на сайті Russian War Crime. Його ведуть англійською мовою, щоб доносити правду про російську агресію всьому світу.

За основу взяли звіти правозахисних організацій та великі журналістські розслідування. Зокрема, матеріали американського інформагентства Associated Press, команда якого понад два тижні працювала в Маріуполі під російською окупацією: документувала руйнування, роботу лікарів, жертви серед цивільного населення. Найбільший резонанс спричинили кадри зруйнованого російськими обстрілами пологового будинку українського фотографа Євгена Малолєтки.

"Медіа вже менше говорять про Україну. Елементарно, не всі новини з України вже потрапляють в англомовну медіасферу. Зараз йде війна в Ізраїлі. Багато хто взагалі перемикнувся на ці події", — продовжує Юлія Федосюк.

Також західна аудиторія майже нічого не знає про ставлення росіян до військовополонених. Іноземні журналісти вважають, що росіяни ставлять до українських військових гуманно. Втім, це не так, каже Юлія Федосюк.

Про знущання з військовополонених "азовців" вона розповідає окремо. Її чоловік Арсеній Федосюк — сержант бригади "Азов", який захищав Маріуполь і пережив жахи російського полону.

"Я була на обміні свого чоловіка. Я його не впізнала. Він кульгав, бо під час допитів його могли бити палицею в одну точку 300 разів. Там була суцільна гематома, досі м'язи на цій нозі атрофовані. Зараз він проходить реабілітацію. Це тривалий процес. Додалися ще й проблеми зі спиною", — каже дружина "азовця". 

Проблеми з печінкою, втрата ваги, випадіння волосся та зубів — типові наслідки російського "меню" для українських військовополонених.

"Вони не мають право ходити прямо, не можна сидіти на ліжку чи лежати. Можна сидіти в камері тільки на дерев'яній лавці. Не можна ходити в туалет після 10-ї вечора, не можна дивитись у вікно. За порушення цих правил, яких насправді значно більше, вас фізично покарають", — резюмує Юлія Федосюк.

Це найменше, що можуть розповісти ті, хто повернувся з російського полону. Про більшість звірство не заведено говорити вголос, але за всі знущання і катування над полоненими українцями росіяни мають понести відповідальність. Реакція світу має бути жорсткою. Повинні проводитися розслідування злочинів росіян, за що також борються жінки захисників "Азовсталі."

Юля закликає усіх поширювати інформацію про сайт Russian War Crimes серед друзів, знайомих, організацій за кордоном, щоб привернути увагу світу до подій в Маріуполі та на "Азовсталі". Також Russian War Crimes порушує питання обміну військовополонених. Сайт планують наповнювати  новою інформацією, адже росіян й надалі вчиняють злочини проти українців.

Читайте також: Повернення полонених: як працює Асоціація родин захисників "Азовсталі"

Медіа-партнери
Прямий ефір