Рослини-обереги для військових: яка квітка захищає українців?

Квіти-обереги. Фото: kanaldom.tv

На перший погляд здається, що між військовими та квітами немає нічого спільного. Проте у багатьох країнах світу квіти є оберегами для захисників. Які квітки шанують більше за інші в різних країнах — дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома". 

Квіти — символи перемоги, вшанування пам'яті героїв та натхнення на подвиги. У військових різних країн є свої легенди, традиції і навіть культи, пов'язані з тією чи іншою квіткою. На початку 1900-х років квітучі гілочки груші вручали вустерширським гусарам, аби привернути до них удачу в бою. Золоту гілку з шістьма золотими квітками груші, покритими білою емаллю, з тичинками із срібла та діамантами по центру подарувала солдатам одного з британських полків, як оберіг Джорджина Ворд, графиня Дадлі. Вартість солдатського оберегу у вигляді квітучої гілочки груші оцінюють у мільйон фунтів стерлінгів. 

"Солдати нашого полку протягом століття використовували цей оберіг на всіх важливих заходах і зборах. Квіти груші нагадують нам про загиблих товаришів і про наш зв'язок з минулим. Змінилася форма, змінилася зброя, але дорогоцінний оберіг залишається для нас символом поступу та єдності поколінь", — розповідає почесний полковник королівської ескадрильї Картрайт.

Для шотландських воїнів значуща рослина — це чортополох. Квітка чортополоху зображена на гербі Шотландії. Існує навіть лицарський орден Чортополоху. Гасло цього ордену: "Ніхто не зачепить мене безкарно". Шотландці люблять легенду про те, як колюча рослина врятувала їх від набігу вікінгів. Однієї ночі вікінги вирішили потайки босоніж проникнути в одне шотландське місто. Але один із вояків наступив босою ногою на квітку чортополоху, закричав від болю і розбудив армію шотландців, яка й дала гідну відсіч ворогу. 

Японські воїни завжди вважали що квіти і війна — рівноцінні атрибути життя. Символом істинного самурайського духу є квіти сакури. На мундирах японських льотчиків-камікадзе були ґудзики із квітами цього дерева. Ще одна важлива для японців квітка — ірис, листя якого дуже схоже на мечі. Ірис символізує невибагливість, витривалість і військову доблесть. На свято хлопчиків у Японії дарують саме ці квіти, бо впевнені що іриси пробуджують у майбутніх чоловіків силу, відвагу та мужність.

Для древніх слов'ян ірис — теж важливий символ. Цю квітку пов'язували з Перуном — богом-покровителем усіх воїнів. Якщо уважно роздивитися будову ірису, можна помітити, що його шість оксамитових пелюсток утворюють громовий знак — знак мужності та військової доблесті. 

Для українських козаків сакральне значення має цвіт черемшини. Вона — улюблена квітка Богдана Хмельницького. Історики розповідають, що на дворищі гетьмана у Суботові росло аж шість черемшин, які він власноруч посадив. Саме ця неймовірно ароматна квітка свідчила про ліричність і міцний дух українських козаків, які здавна вважалися найкращими воїнами у Європі. 

Читайте також: Тарас Шевченко: 5 цікавих фактів про життя українського символа боротьби за незалежність

Прямий ефір