Розмова з дітьми про секс — поради психолога: "Утро Дома" з Оленою Рихальською

Елена Рыхальская. Фото: kanaldom.tv

Розмова з дітьми про секс — одна з найскладніших для батьків, адже рівень статевого виховання в Україні перебуває не найкращому рівні, тому багато хто не розуміє, як і коли про це варто говорити.

Який наразі рівень статевого виховання дітей в Україні, коли варто починати розмову з дітьми про сексуальну безпеку, і в якому форматі слід подавати дитині інформацію про секс — розповіла психологиня Олена Рихальська в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Костянтин Октябрський та Анастасія Касілова.

— Який вигляд в Україні має ситуація з сексуальною освітою дітей?

— Батьки бояться вчасно розказати діткам, як це все відбувається і яким чином. Батьки не знають, як це сказати, вчителі теж не знають. І в цьому проблема.

— Що значить "вчасно"? Який це вік?

— Я згадую, як я про це дізналася. Це відбувалося у дворі. Воно так і відбувається досі.

Приходить якась дівчинка або хлопчик і розповідає, що ось така історія між батьками існує. Я саме пам’ятаю, коли одна з наших дівчаток у цій команді, які слухали цю історію, сказала: "З моїми батьками такого бути не може. Мої батьки не роблять так". Але, з іншого боку, тема "лелека приніс" з дітьми вже не працює.

— То в якому віці про це варто говорити з дітьми?

— Дитина йде в школу, перший-другий клас. Дитина переходить з ігрової діяльності в соціальну діяльність. У цьому віці розповідати не потрібно. Необхідно давати можливість дитині розвиватися поступово.

— Тобто в першому-другому класі про це говорити не потрібно. Але що робити, якщо 5-річна дитина приходить з садочка і вже починає запитувати, в чому різниця між хлопчиками та дівчатками?

— Розуміння відбувається саме на рівні вікової психології. Тобто, коли дитині вже властиво сприймати певну інформацію. І тут ні в якому разі не потрібно поспішати.

Десь у першому-другому класі у них йде перемикання на соціальну діяльність, на те, якими вони будуть далі. А після цього знову виникає статевий синдром. Не можна, щоб чоловік свою дочку посадив і сказав дочці: "Доча, значить так: у нас із мамою таким чином все відбувається". Ні.

Хлопцям теж не можна так розповідати. Потрібно говорити, що батьки люблять одне одного і зокрема завдяки цьому з’являються діти. Ні в якому разі не перевантажуйте дітей тим, що вам подобається цей процес.

Просто необхідно сказати дитині одне і почекати, поки вона адаптує цю інформацію. Що це відбувається, тому що ми хочемо діток, захотіли тебе. І це відбувається на рівні фізіології. Це десь 6-8 років.

— Коли варто обговорювати тему сексуальної безпеки?

— Я, як фахівець з великим стажем, можу сказати, що дітки, яких лякали або яким розповідали про це невчасно, вони все одно потрапляли в ці ситуації. Тому що момент витіснення психологічно складної інформації наявний завжди. Необхідно говорити побічно. Без емоційно негативного надриву.

— Але ж дитині можна говорити про межі її тіла, що до неї не може торкатися певним чином ніхто, крім батьків або лікаря.

— Так, про це потрібно говорити. Але говорити про це спокійно. Щойно ми починаємо лякати дитину, вона цю інформацію витісняє. Тому треба говорити побічно — про іншу дівчинку або про іншого хлопчика.

Не потрібно дуже активно намагатися цю інформацію дати дітям. Тому що вони самі розвиваються. У них все буде відмінно, якщо у вас ступінь тривожності трохи знизиться. Головне — не налякати дитину і не перестаратися.

Прямий ефір