Проєкт СтратКому ЗСУ зацікавив іноземців та українську молодь: інтерв'ю з автором фільмів "Спротив та єдність" Олегом Шпаком

Презентація фільму "Сила та єдність". Фото: armyinform.com.ua

Проєкт "Спротив та єдність" — це серія документальних фільмів, у яких фахівці з різних галузей викривають російську пропаганду та нагадують про важливість боротьби за Україну. До роботи вдалося долучити експертів та письменників, які на власному прикладі демонструють способи збереження України. Про ідею, мету та засоби реалізації цього проєкту дізнавайтеся у "Ранку Вдома" від його автора — капітана, офіцера стратегічних комунікацій ГШ ЗСУ Олега Шпака.

Ведуча — Ольга Фанагей-Баранова.

— Розкажіть, будь ласка, як з'явилася ідея створення серії цих фільмів? Яку мету переслідували?

— Завдання Збройних Сил України — це захищати нашу державу. Робити це як на полі бою, так і, безумовно, в інформаційному просторі. З початком російсько-української війни у 2014 році й широкомасштабного вторгнення у 2022 році українське суспільство вони побачили, що Росія — ворог. Але далеко не всі змогли усвідомити, та й досі не всі усвідомлюють, чому так сталося.

Сталося це все не раптом. Це відбувалося століттями. Просто коли Росія не провадила бойові дії проти України, вона дуже агресивно насаджували в Україні свої наративи, провадила свою пропаганду. Робила це дуже активно. Та навіть запроваджувала цензуру.

Все це робилося з єдиною метою — зменшити нашу здатність до спротиву, роз'єднати суспільство, знецінити нашу ідентичність й повністю заперечити нашу державність та суб'єктність. Для того, щоб цим людям показати, як це відбувалося, показати об'єктивну картину, пояснити, як уникнути подібних помилок в майбутньому управління стратегічних комунікацій Генерального штабу Збройних Сил України вирішило створити серію фільмів "Спротив та єдність".

Розкажіть про формат фільмів. Скільки частин вже є? Які плани?

— Наразі опубліковано дві частини фільму. Історики та письменники пояснюють, як не втратити майбутнє. Робота триває. Вже відзнято матеріал для третьої частини. Сподіваємося, що незабаром ми її зможемо презентувати.

Важливо розуміти головне — російська пропаганда проникла практично в усі сфери нашого життя. Навіть у побут. Людям набридло чути про "всюдисущу руку Кремля". Вони казали, що такого не може бути, але це так і є. Просто треба уважно придивитися. Десь це агресивно відбувається, десь підступно, але воно є.

Ми звертаємо увагу фактично на всі сфери життя: економіка, література, спорт, культура, медіа. Нам є що викривати та аналізувати, нам є на що орієнтувати людей в майбутньому. Якщо все складеться добре, то ми продовжимо знімати. Потрібно розказати людям правду та дати щит проти подальшої російської інформаційної агресії. Тож ми не плануємо зупинятися.

— Поговорімо про фільми, які вже вийшли! Перший знятий з істориками, другий — з письменниками. Хто саме знімався? За якими критеріями ви обираєте героїв, які будуть говорити за державу?

— Коли ми міркували, кого запросити до проєкту, то орієнтувалися на їхню експертність, репутацію, об'єктивність та на довіру людей до них і, зрештою, на їхню медійність. Бо ми хочемо, щоб ці фільми зацікавили широку аудиторію. Це люди, які десятиліттями доводять не лише те, що здатні створювати цікаві, якісні культурні продукти, але й свою експертність. Адже письменників пропускають через себе тисячі людських доль, коли працюють. Вони знають, про що говорять.

Також я хотів би звернути увагу на те, що велика частина учасників і герої фільму — це військовослужбовці. Зокрема, Вахтанг Кіпіані, Артем Чех, Олександр Михед, Сергій Жадан, Владлен Мураєв — працівник Збройних сил України. Ведучі — військовослужбовці. Це люди, які були успішними в цивільному житті, але приєдналися до Збройних сил, тому що дуже добре розуміють можливі наслідки російської агресії.

Вони так само усвідомлюють вагу нашої перемоги. Тому рівень патріотизму цих людей не треба доводити. Вони зробили свій вибір, фактично віддаючи свій час, здоров'я, життя ЗСУ та державі.

— Фільм "Спротив та єдність" з письменниками презентували в межах Міжнародного фестивалю "Книжковий Арсенал". Розкажіть, як аудиторія зустріла проєкти? Чи потребує суспільство такого формату? Чи не перенасичений ринок тими ж проєктами тих же ваших героїв, як гадаєте?

— Почну з Книжкового Арсеналу. Вперше ми були інформаційними партнерами фестивалю. Там представили два проєкти. Це виставка "Вдягаю піксель. Історій тих, хто обрав боротьбу". Чудові графічні роботи всесвітньо відомої української авторки Марійки Кіновіч, засновані на реальних історіях людей, дуже успішних в цивільному житті, які доєдналися до ЗСУ. Другий проєкт — це прем'єра фільму "Спротив та єдність", де письменники пояснюють, як не втратити майбутнє.

До речі, ми попросили організаторів встановити певну кількість стільців для прем'єри. Ми вказали кількість з запасом. Десь за чверть години до початку відвідувачі фестивалю, які проходили повз та зазирали в лекторій, бачили нашу афішу, її героїв та тему фільму, залишалися. На прем'єрі не було вільних місць. Ми попросили організаторів доставити стільці. Їх все одно не вистачило. Люди стояли в проходах, сиділи біля стін, стояли. Найголовніше те, що ніхто не покинув ані показ, ані панельну дискусію.

Люди ставили питання, їм було цікаво. Як на мене, нам вдалося зацікавити аудиторію. Попри те, що зараз відбувається багато різних заходів, люди цікавляться нашим проєктом. Ми таки знайшли свій формат, де об'єднали експертів. Вони дають відповіді на одні й ті ж запитання, але з різних сторін. Тому це стає багатогранним продуктом. Це те, що цікавить велику кількість людей. Дає багато ґрунтовних відповідей.

Де можна подивитись дві частини фільму, які вже вийшли на екрани?

— На офіційному YouTube-каналі СтратКом ЗСУ. Вони окремо виділені списком відтворення і можна знайти як українську версію з англійськими титрами, так і дубльовану англійську версію.

Тобто проєкт орієнтований на закордонну аудиторію? Чи можуть одні й ті ж слова промовлені одними й тими ж людьми спрацювати для нашої аудиторії та для іноземців?

— Звісно під час підготовки ми орієнтувалися на іноземців. Втім, перевагу надавали аудиторії всередині країни. Після презентації першого фільму з істориками під час панельної дискусії більшість запитань нам ставили іноземні гості. Було видно, що їх це зачепило. Вони просили право поширювати цей фільм в себе. Були запити від іноземних посольств. Зрештою, агресивна політика Росії, і вона не зупиняється тільки в Україні. Вона йде по всьому світу. Це вірус. Росія витрачає шалені кошти на пропаганду. Це кошти, які можна порівнювати з бюджетами цілих країн.

Є ще один цікавий момент. Якщо взяти ближній закордон, то, скажімо, в наших фільмах в деяких моментах можна просто міняти Україну на Чехію, Грузію, Литву й картинка від цього не зміниться. Тобто Росія використовує ті самі методи десятиліттями проти різних країн. Відповідно, методи боротьби з цим повинні бути спільними, схожими. Це напевне й викликало інтерес.

Щодо внутрішньої аудиторії, то ми намагалися зробити так, щоб вона була якомога ширшою. Прагнемо, аби це зацікавило і школярів, і студентів. Це і літні люди. Я вважаю, що їм, мабуть, зараз найскладніше прийняти цю реальність. Їх з дитинства зомбували, але це не означає, що з ними не треба говорити. Це не означає, що вони не почують. Тим більше коли вони бачать новини й те, що відбувається за вікном.

До речі, ми мали запити від навчальних закладів на покази фільму. Зокрема, вищих навчальних закладів з участю героїв фільмів. Студенти ставили дуже цікаві та доволі складні питання. Важливо усвідомлювати те, що наше майбутнє, ми вже це бачимо, безпосередньо пов'язано з майбутнім Європи та майбутнім світу. Коли наші спеціалісти пояснять, як його не втратити, то, я гадаю, це важливо почути всім.

Чекаємо від вас на коротенький анонс. Про що буде третя частина?

— Спортсмени пояснюють, як не втратити майбутнє. Там будуть не тільки спортсмени. Зараз наближаються Олімпійські ігри. Ми поспілкувалися зі спортивними оглядачами та спортсменами не стільки, навіть про сам спорт, скільки про екзистенційні питання. Адже Росія, як вірус, пролізла й в українській спорті, через нього впливала на суспільство загалом.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір