Пройшла понад 250 км шляху Camino Podolico, аби зібрати на інклюзивну автівку для захисників: інтерв'ю з вінницькою гідесою

Світлана Гордійчук. Скриншот: kanaldim.tv

Навесні 2024 року стартував офіційний сезон проходження Подільського шляху святого Якова (Camino Podolico). Вінницька гідеса з хайкінгу Світлана Гордійчук пройшла цей маршрут з благодійною метою — зібрати кошти на спеціальне авто для реабілітації військових. Окрім збору коштів, Світлана також прагне популяризувати Camino Podolico як маршрут для психологічного розвантаження людей, які постраждали від війни. Деталі у "Ранку Вдома" розповіла сама Світлана Гордійчук.

Ведуча — Ольга Фанагей-Баранова.

Розкажіть, будь ласка, у чому особливість піших прогулянок з вами?

— Це походи. Це такий напрямок, як хайкінг. Це одноденний піший похід з легким наплічником. Він дуже популярний зараз в Європі. Це похід з елементами екскурсії. Це також історія мого рідного краю. Я розказую, які історичні пам'ятки в нас є на Вінниччині.

Мене дуже цікавить палацова історія. Вінницька область займає зараз друге місце серед всіх областей України за кількістю палаців, що досі існують. Також в нас дуже багато річок. Це в основному притоки Південного Бугу та Дністра. На цих річках знаходяться закинуті млини. Деякі з них гарно збереглися. Також у Вінниці є один відновлений млин, який наразі функціонує, як садиба. 

Чому, на вашу думку, важливо знайомитись з рідним краєм саме в такому форматі? Які відгуки збираєте? 

— По-перше, треба розуміти історію рідного краю. Особливо під час війни. Раніше я взагалі не знала історію свого рідного краю. Останні три-чотири роки я почала вчити свою історію. Хоча до цього я їздила Європою, подорожувала Україною. При цьому я мало знала про Вінницьку областю. Нині я розповідаю цю історію туристам.

Наразі я б не сказала, що це цікаво саме вінницьким людям. В нас багато переселенців, зокрема, з Харківської та Запорізької областей, Маріуполя, Херсону. Їм цікава Вінницька область, тому що вони взагалі не знали Вінницьку область. Вони зізнаються, що не знали наскільки цікавою є Вінницька область. Наразі до мене йдуть переважно ВПО. Це майже 70% туристів.

Чому екскурсії проводите саме пішки?

— Зараз такий час, коли хочеться емоційно відсторонитися від проблем. Мій чоловік служить в ЗСУ. Мені легше переживати різні проблеми, коли я йду пішки. Так само і мої туристи розуміють, що їм стає легше на природі. Такі піші прогулянки допомагають відновити психологічну рівновагу.

Зараз я спілкуюсь з психологами, які займаються реабілітацією, які підтверджують, що прогулянки на природі — найкращий вид психологічного розвантаження. Це спосіб знайти рівновагу.

До речі, цей спосіб реабілітації для всіх українців. Ситуація в тому, що це не настільки серйозне фізичне навантаження. Ми беремо легкий наплічник та гуляємо. Хтось називає це прогулянкою, хтось — походом. Для мене це похід, бо ти проходиш орієнтовно 20 кілометрів за день. Тобто кожна людина  може пройти цей шлях, якщо нема серйозних протипоказів. 

Що таке Camino Podolico?

— Camino Podolico — це культурний та паломницький шлях, який з'єднує всі європейські країни в одне місто Сантьяго-де-Компостела. Це місто визнало своїм захисником святого Якова. Вже багато століть це місто є взірцем для всіх паломників, які хочуть пройти шлях, щось відкрити для себе. Тому що коли долаєш великі дистанції, як от, наприклад, в мене відбулося, то розумієш себе краще. Тобто кожна людина йде цим шляхом та розумію, що нового буде чекати її далі.

Вінниця наразі є самою східною точкою Camino Podolico. Торік її офіційно визнали. Сам шлях розробили наприкінці 2021 року, але через початок масштабного вторгнення туристам не можна було ходити цим шляхом.

Тільки з 25 квітня 2024 року дозволили ходити цим шляхом.  Зараз є місця де можна ночувати. Сам шлях починається у Вінниці. Ви йдете звідси до Кам'янця. Цей шлях зараз продовжений. Це 250 кілометрів. Ви йдете, і, наприклад, через кожні 20 кілометрів ви можете десь переночувати. Я, наприклад, з Вінниці до Бару з дівчатами прийшла за три дні. До самого Кам'янця ми пройшли за вісім днів.

Ми йшли цей шлях втрьох. Одна дівчина — Маша Дроздова, з Києва. Друга дівчина з Дніпропетровської області, навчалася в Донецькому національному університеті. Це Євгенія Рахманова, яка ще у 2014 році переїхала до Вінниці. Ми довели, що це не складно, що ми сильні. Наприкінці шляху я заблукала, але мій чоловік подзвонив і сказав мені, що я зможу. Підтримав мене і так я дійшла. Тобто підтримка близьких, які ще й армії зараз, найкраще. 

Ваш похід мав благодійну складову. На що ви збирали гроші? Чи склалося все так, як ви планували?

— Ми досі збираємо гроші на інклюзивний автомобіль. Наша ціль — 400 000 гривень. Збори зараз дуже важко йдуть. Нам вдалося назбирати 86 000 тисяч гривень. Нас підтримували як і європейці, так і українці. Наразі Вінниця приймає дуже багато військових для реабілітації, особливо на  протезування.

В нас є ортопедичне підприємство, яке робить протези. Якраз в цей момент, коли хлопці й дівчата чекають свого протезування, їм треба реабілітація. Для того, щоб реабілітація не тривала в палаті, то ми вирішили організувати для них екскурсії Вінницькою областю. Наразі в Вінниці проводять екскурсії містом. Ми хочемо, щоб вони також побачили Вінницьку область та ці місця, які включені до шляху Camino Podolico. Тож це ідея, покликана допомогти саме в реабілітації військових. Ми й надалі збираємо гроші на цю машину.

В липні я знову збираю дівчат, адже охочих чимало, втім вони бояться йти самі. Тобто їм треба компанія. Я готова. Зараз, наприклад, я веду одну дівчинку онлайн. З допомогою моїх порад вона вже доходить до Кам'янця. В середині липня цього року я буду везти з Вінниці до Бару дівчат. Це групи максимум до шести осіб. Потім, якщо буде все добре і своїми знаннями я буду відправляти далі, щоб вони йшли й пройшли свій шлях самі.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір