Перший наклад "Братів Гадюкіних" розлетівся за лічені дні: розмова з автором книги

Юрій Рокецький. Скриншот: kanaldim.tv

Фронтмен гурту "Мертвий півень" Юрій Рокецький є автором книги "Всьо чотко. Сергій Кузьмінський і "Брати Гадюкіни"". Над нею він працював шість років. Чиї спогади увійшли до книги, що пов'язує автора з "Братами Гадюкіними" та коли вийде другий тираж. Про це Юрій Рокецький розповів у "Ранку Вдома".

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Як народилася ідея написати цю книжку? Можливо вас щось особисто пов'язує з фронтменом гурту "Брати Гадюкіни" Сергієм Кузьмінським?

— Ви знаєте, мене пов'язує велика кількість спільних знайомих. На жаль, я не був знайомий з Сергієм Кузьмінським, але мені пощастило бути на двох концертах за його участі. Зокрема, у 2006 році, коли був reunion "Братів Гадюкіних" після десятирічної перерви. Також вони приїздили у Львів, у парку культури був концерт. Там я теж вдруге побачив "Братів Гадюкіних" разом із Сергієм Кузьмінським. Весь цей час я займався музикою, творчістю і якось так склалося, що я перетинався з музикантами, які грали із Сергієм, а також зі спільними знайомими, які зростали разом з ним.

Я жив у Львові, займався творчістю. Мене це наштовхнуло на думку, що було б не зле можливо зібрати книгу спогадів про Кузьмінського. Потім спогадів назбиралось так багато, що виникла була ідея створити біографію "Кузі". Зрештою я шість років працював над нею. "Наш формат" її видав.

— "Брати Гадюкіни" — це ж не просто музика. Це ціла епоха. Як вдалося підняти такий колосальний пласт?

— Дуже багато часу зайняло дослідження архівів, інтерв'ювання людей причетних до історії гурту та й не тільки їх. Але й людей, які робили фестиваль "Червона Рута", які застали таке явище культурне у Львові, як "Святий Сад". Всі ці люди, ви знаєте, вони є носіями цієї інформації. Потрібно було з ними зустрітись, домовитись, інтерв'ювати їх, а потім розшифрувати все. Це займало багато часу. Якось все складалося добре, мені майже ніхто не відмовляв. Я дуже вдячний цим людям, які зголосилися надавати цю інформацію. В тому числі рідні Сергія Кузьмінського та й самі учасники "Братів Гадюкіни".

— То чиїми спогадами ви ділитеся в книжці?

— "Кузя" був такою людиною, яка дуже ретельно обирала друзів. Не кожен, скажімо так, відразу хотів розповідати історії пов'язані з Сергієм Кузьмінським. Втім, коли стало очевидно, що книга буде, люди більше розкривалися. Зокрема, я дуже вдячний його сестрі, яка поділилася неоціненними спогадами з дитинства, фотографіями з сімейного архіву, які раніше не публікувалися. Це також колишній менеджер гурту Олена Мархасьова, яка теж надала багато матеріалів.

Це і покійний Саша Шуля, який придумав назву "Брати Гадюкіни". Я ще встиг з ним зустрітися, записати майже п'ятигодинне інтерв'ю. Він надав мені дуже багато інформації. Це абсолютно різні люди, які на різних етапах його життя траплялися, які повпливали на Сергія, або він на них. Всі ці люди є у цій книзі, вони згадані, їм теж величезна вдячність.

— Презентація книжки на "КиївБукФест" переросла у цілий музичний джем. Як минув концерти, хто брав у ньому участь?

— Це було справжнє зіркове дійство. Там були й актори, й видавці, справжні рок-зірки, такі як Олег Скрипка, Андрій Середа, Мирослав Кувалдін, Саша Чемеров. Був видавець Іван Малкович, який виконав пісню "Дівчина з Коломиї".  Це було дуже зворушливо. Ірма Вітовська, Римма Зюбіна заспівали "Жовті стрічки". Це було таке свято життя.

Кожен обрав собі ту пісню, яка їм була до вподоби. Також було багато теплих спогадів від людей, які добре знали Сергія. Наприклад, Алік Гнатів приїхав з Франківська. Усім запам'яталася його промова. Загалом в принципі було класно, затишно. Враження позитивні.

— Чи можете ви поділитися якоюсь вашою улюбленою історією про "Братів Гадюкіних"? Можливо, навіть такою, яка не увійшла до книжки.

— Знаєте, в мене настільки багато було матеріалів для книги, що справді багато чого не увійшло. По-перше, фотографії. Я назбирав такий архів фотографій, що не вмістилися б в жодну книгу. Не увійшли ряд рукописів, які є теж дуже цінними. Що може бути прекрасніше за оригінальний рукопис пісні, наприклад, "Америка", або "Всьо чотко!", або ще щось, це цікаво. Також не увійшли частина його аудіоматеріалів.

Серед улюблених історій, мабуть, це історія про написання пісні "Всьо чотко!", яка, власне, й дала назву книжці. Коли Сергій із його товаришами відпочивали в Карпатах, у вікно того помешкання, де вони вечеряли, раптом влетіло тіло якогось мужчини. Це сталося раптово, просто вдрузки розбилось скло. Цей чоловік встав, обтрусив з себе скло і сказав: "Чуваки, всьо чотко!". Після цього цей чоловік виліз на вулицю в те саме вікно. Через два дні Сергій приніс пісню "Всьо чотко!" та заспівав цим же людям. Таких історій там дуже багато. Є курйозні, є й доволі сумні. З цього  складається ця книга. Це цілий життєвий шлях зі всіма падіннями й підйомами, з різними інсинуаціями.

— Де можна придбати книжку?

— Ви знаєте, ця книга досі не доїхала до книгарень, тому що вона розходиться як гарячі поріжки. Я чесно скажу, що для мене це дуже несподівано. Я розраховував на більш нішеву аудиторію, але вона знайшла широкий відгук у читачів. Наразі найкраще замовляти її на сайті "Нашого формату". Примірників залишилось обмаль, а наступний наклад буде аж в середині листопада 2024 року. Зрештою в мене ще буде кілька презентацій по Україні, які можна теж відвідати. Там можна буде придбати кингу. Зокрема, це Дніпро, Харків, Одеса, Ужгород, Рівне, Луцьк.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір