Перепади артеріального тиску: причини, наслідки та профілактика виникнення серцево-судинних захворювань

Електрокардіограма. Фото: unsplash.com

Епідемією XXI століття називають не СНІД чи туберкульоз, а серцево-судинні захворювання. Саме вони є головною причиною смертності у всьому світі. В Україні статистика дуже невтішна — серцево-судинні захворювання спричиняють 65% усіх летальних випадків. Це один із найвищих показників у світі. Що робити, аби не стати жертвою сумної статистики, розповідається у сюжеті "Ранку Вдома".

"У період повномасштабної війни люди не приділяють достаню увагу своєму здоров'ю, в тому числі й серцево-судинному", — каже кардіолог, доктор медичних наук Олег Жарінов.

За статистикою, кожен другий українець старше 50 років має підвищений тиск. Більшість із цих людей не знають про свій стан або неналежно його лікують. Нормальними показниками артеріального тиску вважаються цифри нижчі за 140/90. Тоді наші судини почуваються комфортно і не пошкоджуються. Останні дослідження показують, що чим нижчий тиск буде від цих значень, тим довшою буде тривалість життя людини. Тобто людина з тиском 110/70 проживе довше, ніж та, у якої тиск 130/80, хоча обидва показники перебувають в діапазоні норми. 

Різкі коливання артеріального тиску значно небезпечніші за стабільно високі або стабільно низькі показники. Причиною такого стану можуть бути сильні переживання, шкідливі звички, патології головного мозку чи шийного відділу хребта, надмірні фізичні навантаження та погодні умови. 

Попри війну, кардіологія в Україні знаходиться на належному рівні, каже професор Олег Жарінов. Більшості проблем зі здоров'ям можна було б уникнути. 

"Основний шлях попередження цих ускладнень — це регулярний контроль рівня артеріального тиску. З цього треба починати. У кожної людини повинна бути звичка або самостійно вимірювати артеріальний тиск, особливо люди середнього-старшого віку, або час від час звертатись до лікаря. Зараз у багатьох аптеках можна виміряти артеріальний тиск", — каже він. 

Підвищений кров'яний тиск може спричинити ураження судин головного мозку та ішемічну хворобу серця. За допомогою кількох параметрів можна розрахувати ймовірність виникнення у людини інфаркту чи інсульту протягом найближчих 10 років:

  • вік,
  • стать,
  • паління (шкідливі звички),
  • рівень її холестерину,
  • артеріальний тиск

Вчені провели дослідження і з'ясували, регулярні коливання тиску, які перевищують норму, руйнують когнітивні функції та можуть спровокувати у майбутньому деменцію. Деякі люди, які мають схильність до зниженого тиску (гіпотоніки), з часом можуть стати гіпертоніками, кажуть фахівці. Тож варто бути обережними і моніторити свій стан. Відхилення показників тиску від норми можуть спровокувати не лише артеріальну гіпертензію. 

"Серцева недостатність, серцеві аритмії, атеросклероз. Всі чули про холестеринові бляшки в судинах, але мало хто знає, що чим вищі показники артеріального тиску, тим більше відкладається цих бляшок у судинах. Ці процеси взаємопов'язані", — пояснює кардіолог Євген Новіков. 

Що робити, щоб уникнути серцево-судинних ускладнень: 

  • частіше ходіть пішки, 
  • вживайте більше овочів, менше солі та шкідливої їжі,
  • нормалізуйте сон та режим дня, 
  • підтримуйте оптимальну вагу, 
  • не зловживайте препаратами, які швидко знижують тиск.

Читайте також: Хвороба, що молодшає: причини, симптоми та профілактика інсульту

Прямий ефір