Падіння рейтингу ОПЗЖ і зростання присутності Ахметова: як "справа Медведчука" відбивається на Донбасі

Вадим Рабинович, Юрий Бойко и Виктор Медведчук. Фото: kanaldom.tv

Санкції проти Віктора Медведчука і його дружини, а також підозра у зраді та домашній арешт нардепа — в Офісі президента кажуть про запуск процесу деолігархізації. Своєю чергою члени партії "Опозиційна платформа — За життя" (ОПЗЖ) називають це політичним переслідуванням опозиції. Чи зможе "справа Медведчука" вплинути на політичний ландшафт України та Донбасу — з'ясовували журналісти програми "На самом деле: Донбасс" телеканалу "Дом".

Падіння рейтингу ОПЗЖ

Зараз підтримка ОПЗЖ знизилася майже на 4%. Такими є результати опитування соціологічної групи "Рейтинг". Якщо на кінець 2020 року рейтинг партії становив 17%, то в травні 2021 року — трохи більше ніж 13%. На сході країни їхні позиції були вищими — на кінець 2020 року понад 30-відсоткова підтримка електорату. Зараз на Донбасі у них 16,5%, згідно з даними Київського міжнародного інституту соціології. ОПЗЖ перестала бути другою за популярністю партією країни.

"Що є причиною падіння рейтингів ОПЗЖ в українському і в регіональному масштабі? Насамперед, звичайно, припинення мовлення в загальнодоступних мережах телеканалів із так званого пулу Медведчука. Вони були заборонені ще в лютому. І, відповідно, їхній вплив на громадську думку падає", — зазначив політолог Петро Олещук.

Водночас представники ОПЗЖ з Маріуполя вважають, що підтримка жителів не знизилася. Тут упевнені: справа проти Віктора Медведчука — це політичне замовлення.

"Те, що стосується підтримки з боку телеканалів, — так, дійсно, вона була. Але телеканали що? Телеканали говорили те, про що говорять люди. Те, що стосується певної підтримки жителів, — передусім ми стоїмо на захисті інтересів наших жителів, а вони відповідно підтримують нас. Незважаючи на закриття телеканалів. Це нас тільки більше згуртувало", — коментує депутат Маріупольської міськради від партії ОПЗЖ Володимир Клименко.

Володимир Клименко. Фото: kanaldom.tv

У маріупольській партії "Блок Вадима Бойченка" своїх головних конкурентів — місцевих депутатів ОПЗЖ — називають популістами. І вважають, що жителі голосували насамперед за бренд партії, а не за конкретних людей.

"Ті скандали, які зараз відбуваються в ОПЗЖ, звичайно ж, знизять їхній електоральний рейтинг, вони вже зараз втрачають підтримку населення. Але не тільки через скандали, а через ту політику та політичний популізм, який вони обрали. У нас у міську раду дуже багато пішло депутатів від ОПЗЖ, яких люди не знають, які взагалі не є жителями Маріуполя ", — пояснює депутат Маріупольської міськради від партії "Блок Вадима Бойченка" Андрій Федай.

Андрій Федай. Фото: kanaldom.tv

А в Слов'янській міськраді депутати від ОПЗЖ становлять більшість і таким чином впливають на ухвалення ключових рішень.

"Слов'янськ є єдиним містом Донецької області, де досі не ухвалили бюджет, і в цьому винна більшість, яка представлена ОПЗЖ. Саме вони блокують життя міста. І соцопитування, які недавно проводилися, показали, що їхній рейтинг істотно знизився", — зауважує депутатка Слов'янської міськради (фракція "Слуга народу") Ольга Алтунина.

Ольга Алтунина. Скріншот відео: kanaldom.tv

Зростання присутності Ахметова

Після блокування медіа Віктора Медведчука більшість глядачів мігрували на інші телеканали. Переважно пов'язані з олігархами Дмитром Фірташем і Рінатом Ахметовим.

"Ми бачимо, що в Донецькій області посилюються позиції телеканалу "Інтер", який займає менше проукраїнську позицію, більш проросійську. Ну, і, безумовно, телеканал "Україна" історично вважався для Донеччини своїм і його частка буде тільки зростати", — вважає журналіст Андрій Романенко.

"Дійсно, в Ахметова в цій ситуації з'явився один з таких основних медійних ресурсів, водночас він використовує його досить-таки акуратно, ми не можемо сказати, що на каналах медіагрупи Ахметова наявна якась така пропаганда, яка була на каналах Медведчука", — зазначив політолог Петро Олещук.

На думку низки експертів, партія ОПЗЖ складається з двох неофіційних груп — "Медведчука — Рабиновича" та "Бойка — Льовочкіна". Якщо інформація про наявні між ними сперечання підтвердиться, то політологи припускають "розділ" партії.

"Між ними завжди були досить-таки серйозні проблеми. Думаю, що в умовах пресингу Медведчука ці проблеми можуть загостритися. І можливим є те, що ОПЗЖ, також як "Опозиційний блок", незабаром очікують якісь перетворення", — вважає Олещук.

Петро Олещук. Скріншот відео: kanaldom.tv

Якщо раніше партія "Опозиційна платформа — За життя" при великій медіапідтримці відібрала електорат у політичних проєктів, які пов'язують з Ринатом Ахметовим, то зараз, скориставшись ситуацією, лояльність жителів можна повернути.

"Лідери "Опоблоку" вважають, що зараз оптимальний варіант для завдання удару у відповідь для своєрідного реваншу", — додав Петро Олещук.

Так, соратник Ахметова — Борис Колесніков — заявив про створення партії "Україна — наш дім". І хоча сам Ахметов стверджує, що займається винятково бізнесом і футболом, експерти запевняють, що нова політична сила — це чергова реінкарнація "Партії регіонів", а її мета — повернути свій електорат, передусім на Донбасі.

"Усе політичне життя в Донецькій області йде коріннями в "Партію регіонів". І Колесников, і Ахметов для Донеччини не є чужими, значить, у них набагато більша упізнаваність", — прокоментував журналіст Андрій Романенко.

Андрій Романенко. Фото: kanaldom.tv

Президент Володимир Зеленський на великій щорічній пресконференції назвав пріоритетом номер один своєї роботи деолігархізацію. А пізніше під час спілкування зі ЗМІ звинуватив телеканал Ахметова в маніпуляціях. Тим часом до ухвалення у Верховній Раді готують низку законів, які самі автори називають "антиахметовськими".

"Думаю, що в будь-якому випадку в межах реалізації політики деолігархізації президент не може якось не зіткнутися з Ахметовим. Ахметов же спробує використовувати ці можливості для того, щоб отримати будь-яку додаткову політичну підтримку, додатковий політресурс", — резюмував політолог Петро Олещук.

Прямий ефір