Небезпека і користь бігу: "Утро Дома" з марафонцем Оленою Ханчановою

Елена Ханчанова. Фото: kanaldom.tv

Давно відомо, що спорт, зокрема біг, корисний для здоров’я. Однак бігати потрібно правильно, щоб не допустити травмування.

Як починати бігати і що для цього потрібно — розповіла інструкторка з фітнесу та бігу, марафонець, засновниця Київського клубу плоггінгу Олена Ханчанова в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Костянтин Октябрський і Анастасія Касілова.

— Як давно ви займаєтеся бігом?

— Я бігаю усвідомлено понад 15 років.

— Що означає "усвідомлений біг"?

— Це означає, що я бігаю цілеспрямовано — розумію, яке тренування мені потрібне. Тобто я не просто бігаю, а бігаю з прискореннями, в гірку, на довгі дистанції. Або повільно — на низькому пульсі.

— Що потрібно вміти для того, щоб правильно бігати?

— Все залежить від цілей людини. Є люди, які щоранку бігають по 5 км і повертаються додому. Це одна мета. Друга мета — це коли людина ніколи не бігала або бігала в школі та хоче почати брати участь в якихось забігах, хоче бачити прогрес. Хоче добігати до фінішу, посміхатися, радіти життю, а не вмирати. Щоб це було для задоволення, для здоров’я. Моє завдання — показати людині, що вона може це робити і що це може приносити задоволення.

— Біг може нашкодити?

— Біг — це ударне навантаження, до якого м’язи мають бути готові. Якщо у людини слабкий м’язовий корсет, слабкий прес, сідничні м’язи, коліна беруть на себе весь удар і починають боліти. Але, насправді, справа не в колінах, а в інших м’язах. Кожну ситуацію потрібно розглядати індивідуально. Але це точно означає, що людина отримала неадекватне навантаження.

— Яке взуття потрібно обирати для бігу?

— Не обов’язково обирати високотехнологічні кросівки — які підключаються до телефону, роблять різні виміри. Для звичайних занять це не потрібно. Головне — щоб кросівки були саме для бігу і були придатними для тієї поверхні, де ви будете займатися.

Якщо ви бігаєте по асфальту — це один вид кросівок, але якщо ви бігаєте пересіченою місцевістю — парк, ліс, де доріжки не асфальтовані, — потрібен інший вид кросівок.

— Як правильно дихати під час бігу?

— Багато хто говорить, що хочуть бігати, але ненавидять це заняття через те, що через 5 хвилин вони починають задихатися.

Як зрозуміти, що навантаження підходить для людини? Вона повинна мати можливість спокійно розмовляти цілими реченнями. Якщо людина може підтримувати бесіду, це навантаження для неї адекватне. 80% відсотків тренувань має проходити саме на такому рівні навантаження. Найперша помилка, яку люди роблять, — вони починають поспішати. У бігу поспішати не треба.

— У чому користь бігу?

— Весь апарат людини зміцнюється. Всі зв’язки, всі суглоби, гормональна система налагоджується. Під час бігу виробляється гормон радості.

— Ви пробігали марафон?

— Так. Там завжди одна дистанція — 42 км 195 м. Є напівмарафон — 21 км. Є ще ультрамарафони, які починаються від 50 км.

У Києві в червні відбудеться ультрамарафон, дистанція — 100 км.

— Ви займаєтеся плоггінгом — що це таке?

— Це біг і збирання сміття. Ми бігаємо з великим мішком для сміття. Це виходить інтервальне тренування.

Є такий вид бігу — інтервальний, коли ти біжиш спочатку повільно, потім прискорюєшся, потім повільно, потім прискорюєшся. Так само і тут: ти біжиш-біжиш, добіг до сміття, схопив, кинув у мішок. Ти біжиш у рукавичках, є, куди це сміття викинути.

Прямий ефір