Онлайнкатівня: стрім "трешблогерів" і кримінальна відповідальність

Иллюстративное фото: Facebook

Блогерка з Києва з друзями розгромила номер готелю. Минулого року судили 32-річного бердичівського блогера, відомого під ніками "Квадрат" і "Турик", який за гроші знущався над людьми в прямому ефірі. Чернігів протягом двох років тероризував 22-річний Анатолій під ніком "Масон", який знімав побиття перехожих…

В Україні на лаву підсудних все частіше потрапляють за "трешстрім". Що це за явище — розбираються журналісти програми "Право на право" телеканалу "Дом".

Розгромлена квартира

1 червня, в День захисту дітей, вже повнолітня блогерка з Києва з друзями орендувала готельний номер. Молоді люди пили та громили. Під час п'яної вечірки було зламано ліжко, зіпсовані стіни, розбитий екран плазмового телевізора. Як вони це робили — молоді люди знімали на відео онлайн.

Адміністрація готелю викликала охорону й поліцію. І в своєму наступному відео дівчина вже стверджувала, що меблі з друзями не ламала, а "мирно спала".

Бешкетників доставили до районного управління поліції. А слідчо-оперативна група задокументувала факт пошкодження майна. Слідчі почали кримінальне провадження за ч. 2 ст. 296 (хуліганство) КК України та готують порушникам повідомлення про підозру. Санкція статті передбачає обмеження волі на строк до 5 років.

Крім того, правоохоронці пообіцяли заблокувати сторінку блогерки в Instagram, а та у відповідь сказала, що накладе на себе руки. А потім передумала — та заявила, що переїжджає до Росії.

У березні 2021 року дівчина розмахувала на вулиці пістолетом і випадково вистрілила. На щастя, куля нікого не зачепила. А як вона громила орендований номер, бачили 70 тис. її підписників у соціальній мережі.

Психотерапевтка Марія Фабрічева, чия спеціалізація — деструктивна поведінка, стверджує, що київській блогерці необхідні увага й адреналін.

"Бажання отримати адреналінову та дофамінову дозу лише росте, потрібна все більша доза. Уже недостатньо уваги з боку батьків, друзів, знайомих. Хочеться, щоб якомога більше соціуму тебе бачили та чули", — пояснює психотерапевтка.

Подібні зйомки онлайн заохочують безкарність. Експертка впевнена: за свої вчинки дівчина не отримувала покарання, тому й не усвідомлює відповідальності.

Марія Фабрічева

Побиття на камеру та стрілянина

У Чернігові 22-річний відеоблогер заради розкрутки своєї сторінки в соцмережах навмисне провокував конфлікти та знімав побиття людей. У вересні 2019 року він побив двох чоловіків — процес зафіксований на відео.

"Був факт нанесення тілесних ушкоджень двом громадянам на території міста Чернігова, у сквері. При цьому він здійснював постріли з пістолета "Флобер" у повітря, знімаючи це все за допомогою телефону", — говорить керівник Чернігівської окружної прокуратури Павло Герасименко.

Павло Герасименко

Біля Катерининської церкви двоє чоловіків підійшли до блогера та вирішили попросити у нього трохи грошей, а той увімкнув камеру мобільного телефону та дістав балончик із перцевим газом, яким кілька разів бризнув у своїх жертв, а потім змусив їх лягти прямо на проїжджій частині. Блогер бив їх ногами, ображав і принижував. А у фіналі 8-хвилинного відео дістав пістолет і направив на чоловіків.

У мережі можна знайти ще одне відео, коли блогер демонструє свій пістолет у нічному клубі.

За цими фактами його притягли до відповідальності за ч. 4 ст. 296 КК України (грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, вчинене із застосуванням вогнепальної або холодної зброї чи іншого предмета, спеціально пристосованого або заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень), за що передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 7 років.

"Під час хуліганських дій підозрюваний використовував "Флобер" калібру 4 мм. Це пристрій, який використовується для спортивних пострілів, не вимагає спеціальних дозволів на використання й зберігання, та не є вогнепальною зброєю. Є у відкритому продажі. Звичайній людині не відрізнити його від справжнього зброї, тим паче, о темній порі", — деталізує Павло Герасименко.

Під час досудового розслідування чернігівський блогер поводився дуже агресивно, йому була призначена судово-медична психіатрична експертиза, яка підтвердила, що ця людина не може усвідомлювати свої дії. Суд задовольнив клопотання прокурора та призначив блогеру примусове лікування у психіатричній лікарні.

Блогер із Чернігова на лаві підсудних

Катування в Бердичеві

Ще одного блогера, відомого за ніком "Турик", поліція шукала по всій Україні. На відео, знятому в Хмельницькому, видно, як він всіляко провокує людину на бійку, принижує, а потім б'є.

У поліції пояснили, що після резонансу, який викликала ця історія, зайнялися пошуками потерпілого. Відшукали — й переконали написати заяву на кривдника.

"Не хотів звертатися, але коли ми його знайшли, він дійсно був обурений і ображений. Людина дуже скромна і проста, тому не зверталася, але коли ми поспілкувалися, він написав заяву, щоб винний був покараний", — коментує начальник Хмельницького відділу поліції Валерій Онісьєв.

Як з'ясували слідчі, бив, знімав і викладав побої в інтернет 32-річний житель Бердичева, раніше судимий за крадіжку та зберігання зброї. Його оголосили в розшук і через деякий час знайшли. У Миколаєві.

За хуліганство блогера відправили до суду для визначення запобіжного заходу на час слідства. А він запевняв, що його "неправильно зрозуміли".

"Ми випили чашечку кави. Вийшла у нас там розмова. Він почав мене ображати, що я слабак. Я йому щось сказав. Словесні емоції. Дали один одному підпотиличники, розійшлися, і все", — виправдовувався блогер.

Блогер (перший зліва) в залі суду

Суд призначив запобіжний захід — тримання під вартою. Пізніше його відпустили під заставу, а справа в суді постійно відкладалася то через відсутність потерпілого, то обвинуваченого. Тим часом ця ж людина вчергове потрапила до поля зору правоохоронців, коли разом із товаришами знущалася над жертвою в прямому ефірі.

Обирали жертв не випадково: лише тих, які не можуть за себе постояти, і заступитися за них немає кому.

"Це були люди з малозабезпечених сімей, які ведуть антисоціальний спосіб життя. Деяким вони пропонували гроші, щоб вони взяли участь у цьому спектаклі. Інших людей вони й силою примушували: знаходили на вулиці, одягали на голову мішок і привозили до якогось приміщення, де їх утримували та знущалися", — говорить прессекретарка Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіціі Наталія Калиновська.

Все відбувалося в одній із квартир Бердичева. Глядачі оплачували знущання, а "Турик" з двома друзями їх виконували. Жертву катували: били шлангом, обливали зеленкою, виривали волосся. Прямо під час одного з ефірів до квартири увірвалися правоохоронці. Потерпілий на той момент був уже без свідомості.

Як повідомляє пресслужба Нацполіціі в Житомирській області, чоловіка заманили до квартири обманом, пообіцявши додатковий заробіток у 150 дол. Про його зникнення пізніше заявила мати. Блогеру та двом його спільникам було оголошено про підозру за ч. 2 ст. 146 КК України (незаконне позбавлення волі або викрадення людини), що передбачає покарання до 5 років позбавлення або обмеження волі.

"Ми звернулися до експертів, вони дали оцінку: відео пропагує культ насильства та жорстокості. За цей злочин Кримінальним кодексом України також передбачено покарання. І зараз за двома статтями — викрадення людини та пропаганда культу насильства та жорстокості — закінчено досудове розслідування, матеріали направлені до суду", — деталізує Наталія Калиновська.

Наталія Калиновська

Фахівці кажуть: глядач, спостерігаючи за тим, що відбувається на екрані, задовольняє свою потребу в насильстві, але сам не бере участі в тортурах і не несе за них відповідальності.

"Нічого нового, просто змінилися майданчики для Колізею. Люди дивилися, як один гладіатор убивав іншого. Здається, що це було дуже давно, але правила гри не змінюються. Тільки тепер люди перебувають на безпечній відстані. Ти не сидиш близько до рингу, і бризки на тебе не летять", — пояснює психотерапевтка Марія Фабрічева.

Блогером рухає лише жага адреналіну, уваги та наживи. Про людяність і норми моралі тут, звичайно, не йдеться. А от ілюзія, що покарання вдасться уникнути, присутня, — але, як показує практика, покарання за скоєне буде.

Прямий ефір