Одна з найбільших трагедій в історії світових авіашоу та поява інсуліну — 27 липня в історії

Фото: kanaldim.tv

Зустрічаємо четвер, 27 липня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

Цього дня 1921 року канадський фізіолог Фредерік Бантінг виділив інсулін. Успіх молодого вченого мало хто вірив. Проте Бантінгу разом зі своїм лаборантом Чарльзом Бестом вдалося виділити гормон, який регулює рівень цукру в крові.

Вже в січні 1922 року молоді вчені вперше випробували інсулін на 14-річному Леонардові Томпсону з діагнозом "цукровий діабет". Перший укол викликав у пацієнта алергію. Вчені вдосконалили свій винахід і вже за кілька тижнів знову ввели хворому інсулін. Результат перевершив всі очікування. З часом рівень цукру в крові пацієнта нормалізувався.

За відкриття, що врятувало і продовжує рятувати мільйони життів, Фредерік Бантінг отримав Нобелівську премію. На момент її вручення вченому було 32 роки.

27 липня 2002 року сталася одна з найбільших трагедій в історії світових авіашоу — катастрофа на Скнилівському аеродромі у Львові. Тоді десятки тисяч людей зібралися на честь святкування 60-річчя 14-го авіаційного корпусу Повітряних Сил Збройних Сил України.

Виконуючи фігури вищого пілотажу літак Су-27 впав у натовп глядачів і вибухнув. 77 осіб загинули. 28 із них діти. Сотні людей були травмовані. За штурвалом перебували пілоти першого класу Володимир Топонар та Юрій Єгоров. Їм вдалося успішно катапультуватися.

Перша офіційна версія Скнилівської трагедії була озвучена через півтора місяця — відхилення від льотного завдання і помилка в пілотування Су-27. Однак причини падіння літака обговорювали й надалі. Серед версій експерти називали помилку в розрахунку висоти виконання трюків, відмову техніки, помилку пілотів та відсутність у них достатньої льотної практики, а також проблеми з організацією авіашоу.

Найсуворіше — 14 років за ґратами — покарали саме льотчика Володимира Топонаря. Другий пілот Юрій Єгоров отримав 8 років в'язниці. Керівники польотів, командувач 14-го авіакорпусу генерал Анатолій Третьяков і його заступник Юрій Яцюк, отримали по 6 і 5 років відповідно, начальника безпеки польотів Анатолія Лукіних визнали винним, але звільнили від покарання. Жоден із засуджених своєї провини не визнав.

Цього дня в Україні відзначають День медичного працівника. Українські медики, ризикуючи своїм життям в режимі 24/7 часто в екстремальних і нелюдських умовах, під ворожими обстрілами рятують наших захисників та цивільних та чинять потужний опір російському вторгненню.

Прикладів надзвичайного героїзму українських медиків чимало. Так, у Львові кардіохірурги через відключення електрики зробили складну операцію на серці в напівтемряві.

Лікарі Дніпропетровської обласної клінічної лікарні імені Мечникова витягнули з голови бійця ЗСУ кулю й уламки потиличної кістки.

Вінницький хірург Андрій Верба видалив не розірвану російську гранату з тіла військовослужбовця.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір