Обмін полоненими та докази знущань з українських військових: чи почує омбудсмана ООН та Червоний Хрест 

Обмін полоненими. Фото: kanaldim.tv

Після кожного обміну полоненими, світ дізнається нові подробиці про знущання російських військових над українськими захисниками. Росія не дотримується міжнародного права у питанні утримання військовополонених. Як за таких умов проводять обміни військовополоненими? Через що пройшли українські військовополонені? Як повертають тих, хто вже ніколи не повернеться з поля бою? Журналісти "Ранку Вдома" шукали відповідей на ці питання.

Про місце обміну військовополонених не повідомляють наперед. Відомом, лише, що часто такі зустрічі російська сторона, без вагомих причин скасовує. Нещодавно додому повернулися 75 військовополонених. Усі вони потребували допомоги.

"Всі розказують про нелюдські умови. Вперше ми фіксуємо, що приблизно третина з тих, кого ми повернули, важко поранені або поранені. Решта потребувала термінового термінової медичної допомоги", — пояснив уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець. 

Російські в'язниці — це ще й про розділення українських сімей.

"Я рада, що потрапила на свою землю, у свою рідну Україну. Дякую всім, хто допоміг мені вибратися з полону. Я їх ненавиджу. Вони забрали в мене два роки мого прекрасного життя. Я жила у своїй Україні, любила її, а вони забрали, забрали все, що було. Дякувати Богу, залишився мій син", — сказала звільнена з полону українка Наталія Мануїлова.

Дмитра теж довелося повертати з Росії. Дитину етапували якнайдалі від матері. Тож возз'єднання сім'ї зайняло багато часу. До цього процесу долучили чимало дипломатичних каналів, додав омбудсман.

"Спочатку нам вдалося повернути хлопчика Дмитрика. Потім ми підключали окремого посередника для того, щоб звільнити його матір", — сказав Дмитро Лубінець.

Повернення. Слово, під яким криється титанічна робота військових, розвідки, політичного керівництва країни. Йдеться не тільки про військовополонених. Додому повертають усіх.

"Вести перемовини, спілкуватися з російською стороною досить складно. Ми можемо дійти до певних домовленостей стосовно репатріації. В останній момент -— це можуть скасувати. Ми можемо приїхати на точку передачі тіл загиблих. Щось може піти не так, цю передачу росіяни можуть скасувати", — зізнався представник координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Віталій Матвієнко.

Українська сторона кожного дня пропонує якісь нові підходи. Ми пропонуємо залучати нових посередників, додав омбудсман. Втім, Росії це не потрібно, бо військовополонені для Кремля інструмент політичного тиску. Знущання, розстріли, катування та навіть підрив колонії в Оленівці, наприклад. Це далеко не повний список воєнних злочинів РФ.

"Це маленька частина з тих даних, які я отримую кожного дня. Дуже маленька частина. Ми проводимо велику роботу щодо ідентифікації кожного військовослужбовця російської армії. Деякі з них воюють проти України з 2014 року", — пояснив омбудсман.

Омбудсман направив дані про одного з окупантів та про факти знущання з українських військовополонених в ООН та Червоний Хрест. Якою буде реакція? Чи буде вона взагалі?

"Ми не бачимо, що це доходить до логічного завершення. 10 років росіяни порушують права наших військовополонених. Ми сподіваємося, що колись Міжнародний кримінальний суд, в тому числі на підставі неналежного поводження з українськими військовополоненими, не просто відкриє провадження, а й видасть ордери на арешт на вище військово політичне керівництво Російської Федерації", — резюмував уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець. 

За час повномасштабного вторгнення Україні вдалося повернути додому 3 210 цивільних та військових. Це жінки та чоловіки, за життя яких боролося багато людей.

Читайте також: Чи обмінюють військових без статусу полоненого — пояснення Координаційного штабу

Прямий ефір