Новий закон про медіа — основні положення назвали у Мінкульті (ВІДЕО)

Тарас Шевченко. Скріншот відео: ukrinform.ua

Завдання для України щодо членства в Європейському Союзі стосуються, зокрема, змін в інформаційній сфері — необхідно ухвалити закон про медіа, який повинен мати низку нових положень. Про це сьогодні, 22 липня, на брифінгу розповів заступник Міністра культури та інформаційної політики України з європейської інтеграції Тарас Шевченко, інформує "Дом".

"Ухвалення закону про медіа є не просто обов'язком України, а першочерговим обов'язком. Ця вимога увійшла до переліку перших семи пунктів директив Євросоюзу, які Україна має виконати невідкладно", — наголосив Шевченко.

Він зазначив, що до процесу розробки цього законопроєкту залучено представників всіх необхідних сфер, насамперед, самі ЗМІ.

"Нове, що буде в майбутньому законі про медіа — співрегулювання. Коли не тільки держава здійснює регулювання або самі журналісти використовують саморегулювання (коли ухвалюють свої внутрішні правила, етичні кодекси). Співрегулювання — складніший процес, у якому беруть участь і держава, і медіа, і бізнес. Держава делегуватиме частину питань щодо ухвалення рішень", — уточнив заступник міністра.

Окрім телебачення та радіо, у новому законі про медіа має бути прописане регулювання й сучасних форматів — стрімінгових сервісів, "коли ми можемо дивитися ті самі телеканали, але через стрімінгові платформи в інтернеті". Шевченко зазначив, що сучасні закони про медіа в Україні писалися на початку 2000-х років, тож у них не передбачено необхідного обсягу вимог для онлайн-ресурсів.

"Директиви Європейського Союзу стосуються не лише регулювання стрімінгових платформ, а й глибшого регулювання всього, що відбувається в інтернеті — у соціальних мережах, на сайтах", — додав він.

Регулювання медіа в Європі, де високі стандарти свободи слова, спрямоване на кілька завдань:

  • ринкове регулювання — коли регулювання йде на основі здорової конкуренції між постачальниками послуг, як результат — ці послуги стають якіснішими;
  • регулювання з боку незалежного регулятора — для цього регулятор повинен мати великі повноваження, наприклад, мати право штрафувати та закривати пропагандистські ресурси. Національна рада з питань телебачення та радіомовлення в Україні є незалежним органом, але їй потрібно надати більше повноважень.

"Україна має реагувати на нові інформаційні виклики не лише тому, що країна йде до ЄС, а й тому, що ми сьогодні перебуваємо у війні. І ми повинні мати юридичні способи захисту на інформаційному фронті. Тому закон про медіа матиме окремий розділ, який розширить можливості Нацради щодо ухвалення рішень, створення санкцій, зупиняти незаконний контент, російський контент, незалежно від того, як він поширюється", — розповів Шевченко.

Робота над законопроєктом перебуває на фінальній стадії, після чого документ буде передано Верховній Раді для голосування у першому читанні.

Прямий ефір