Нові знання, користь для здоров'я та благодійність: про аудіомаршрути для пробіжок говоримо з Любов'ю Раїнчук

Любов Раїнчук. Фото: mc.today

Координаторка руху #ЩедрийВівторок в Україні Любов Раїнчук в інтерв'ю для програми "Ранок Вдома" розповіла про те, як виникла ідея створення аудіомаршрутів для пробіжок Києвом. Вона пояснила, як у межах проєкту можна взяти участь у благодійній ініціативі та на що спрямовують зібрані кошти.

Ведучі — Юрій Критенко та Анна Кузіна.

— Скажіть, як і чому з'явилась ідея аудіомаршрутів для пробіжок Києвом?

— Я представляю рух #ЩедрийВівторок. Це день добрих справ в Україні. Це частина великого міжнародного глобального руху #GivingTuesday. І от кожного року #GivingTuesday відбувається у вівторок, після Дня подяки. Ми з командою Kind Challenge, це фандрейзингова платформа в Україні, вже традиційно проводимо "Щедрий забіг". І перший наш досвід цього забігу показав, що людей треба якимось чином мотивувати бігати наприкінці листопада, або на початку грудня.

Тому ми шукали рішення, яке допоможе людям не тільки йти бігати, але знайти спосіб, щоби їм було цікаво. І навіть якщо вони будуть не бігати, а йти, все одно залишиться певний елемент залученості до чогось великого і хорошого. І, власне, так виникла креативна ідея з тим, щоби записати аудіомаршрути, які будуть розкривати тематики, з якими ми працювали. І при цьому для людей залишиться свого роду післясмак: не тільки побігали, але ще й дізналися щось нове.

І як це виглядає?

— Є записана аудіодоріжка. Ми їх адаптовували для кількох варіантів. Тобто це були маршрути для пробіжки в Києві, в яких був конкретний старт і фініш, і вони були написані на різні маршрути. Там 2, 5 та 10 км.

Також ми записували варіант цієї аудіодоріжки, радіовистави для людей, які не проживають у Києві, а просто можуть піти на пробіжку, увімкнути це в будь-якій точці в своєму місті, і дізнатися більше про проблему. Тому якщо ви в Києві, можна прийти на старт цього маршруту, увімкнути аудіодоріжку, і крім інформації про сам маршрут, дізнатись більше про проблему, про яку йтиметься в аудіовиставі. Якщо ж ви перебуваєте в іншому місці, пропускаєте пункт, де ви приходите на старт маршруту в Києві, і просто вмикаєте радіовиставу. Її можна знайти на платформі MEGOGO, в розділі аудіо.

А які теми можна послухати під час пробіжки? І чому саме їх обрали?

— Ми співпрацювали з різними фондами в межах "Щедрого забігу". Тобто було близько 45 фондів, які організовували свої команди, забіги, люди їх підтримували. І ми, проаналізувавши всі ці фонди, об'єднали їх за категоріями для того, щоби люди, якщо обрали той чи інший фонд, який вони хочуть підтримати, відповідно обирали і цю тематику.

Напрямків всього було п'ять: здоров'я та довголіття, природа та довкілля, інклюзія, патріотизм, а також діти та батьківство.

Де їх можна знайти і як послухати?

— Зараз ці аудіовистави доступні на сервісі MEGOGO. Це був наш партнер, з яким ми записували саме аудіовистави на їхній студії, і потім за нашою домовленістю вони залишилися в них на сервісі, і можна зайти в розділ "Аудіо", безкоштовно слухати. А також можна долучитись до благодійного напряму. Оскільки благодійність не закінчується, навіть якщо це був забіг наприкінці листопада.

Скільки таких аудіомаршрутів є в Києві?

— Усього п'ять. Відповідно, кожен аудіомаршрут можна розбивати на ось ці різні відстані, як я і говорила. Тобто це 2 км, 5 км та 10 км. На кожен із них наш диктор записував різні види вистав, тобто вони були скорочені. І ми дуже уважно підбирали акторів на те, щоби цікаво було слухати. От, наприклад, тематику екології озвучувала співачка ONUKA. Ната Жищенко, власне, відома тим, що часто розповідає про важливість боротьби зі сміттєзвалищами, про вплив, наприклад, Чорнобильської катастрофи на екологію і тому подібне.

Дмитро Шуров озвучував категорію здоров'я та довголіття. Доріжки записані дуже заспокійливим тембром, красивим голосом, щоби всі зрозуміли, про що йдеться. Інклюзію та безбар'єрний простір озвучувала телеведуча Соломія Вітвіцька.

Маршрут був складений таким чином, що насправді був максимально неінклюзивним. Там були сходи, якісь перепони, ми йшли по Андріївському узвозу. Ідея була в тому, аби показати, наскільки деталі, про які ми не задумуємося, впливають на життя людей, в яких є певні обмеження в мобільності. І ми це у такий спосіб намагалися відтворити.

Доріжка за напрямом патріотизм та національні цінності звучала голосом Ярослава Ладигіна. А діти та батьківство озвучувала Саша Кольцова з групи "Крихітка".

Клас, усе хочеться прослухати із задоволенням.

— Так, там насправді дуже красивий і своєрідний спосіб засвоєння і пізнання проблеми. Нам багато людей казали, що ніколи раніше не задумувалися про оці базові труднощі, з якими стикаються люди, які борються з тими чи іншими проблемами. І це допомагає ближче зрозуміти, кому ти допомагаєш, і чому ця допомога потрібна.

Ви сказали, що в межах проєкту можна взяти участь в благодійній ініціативі. Як саме можна долучитися і на що йдуть зібрані кошти?

— Як я і казала, це був такий багатопартнерський проєкт, оскільки це рух за добрі справи і благодійність, у нас було багато партнерів. Але основним нашим ключовим партнером, з яким ми це все починали робити, був Kind Challenge. І от зараз вони дозволяють послухати усі ці аудіодоріжки безкоштовно, але також запрошують доєднатися до збору, який є на платформі Kind Challenge. Вони збирають кошти на оснащення для ЗСУ: квадрокоптери та інші потрібні речі.

Чи буде проєкт розширюватися? Можливо, з'являться нові маршрути в Києві, в інших містах?

— Мені зараз важко пообіцяти однозначно. Але я думаю, що як і кожного року, ми щось вигадаємо. Можливо, це уже будуть не маршрути. Можливо, це буде щось інше, але це однозначно має бути ідея, яка об'єднуватиме усіх людей навколо добрих справ. Щоби кожен пам'ятав, що маленького внеску не існує. Робити добрі справи можна в будь-який спосіб, навіть тоді, коли ви займаєтесь спортом, просто бігаєте. Це основна наша думка, яку ми просуваємо та підтримуємо разом із партнерами.

— І традиційне питання, яке ми задаємо усім нашим гостям: що будете робити в перший день нашої перемоги?

— У перший день після перемоги я, напевно, просто буду плакати. От цим і збираюсь зайнятися. Від щастя, звичайно. Може, і побігаю. Але обіцяти точно цього не можу.

Прямий ефір