"Матерія має значення": в Українському Домі триває виставка арттекстилю

Виставка текстилю в Українському Домі. Скриншот: kanaldim.tv

Якщо ви живете у Києві чи будете в столиці до 1 вересня, обов'язково завітайте до Українського Дому на виставку українського арттекстилю. Це не просто малюнки на тканині, це справжні твори мистецтва українських авторів за 100 років. Серед робіт вишиті українськими жінками-політв'язнями серветки, рушники. Також в експозиції є роботи графіка, дизайнера Василя Кричевського. Він створював килими, які були розкуплені під час виставок у Парижі та Берліні ще у 1914 році. З виставки "Матерія має значення" повернулися журналісти "Ранку Вдома".

Гобелен і килими, традиційні візерунки та складні сюжети, історичні теми та сенси сьогодення. Різноманітні полотна різних епох об'єднує одне — історія яка закарбована у кожному з них. Це лише невелика частина виставки "Матерія має значення — український арттекстиль", яку нещодавно влаштувала команда Українського Дому.

"Не один рік ми мріяли зробити виставку і представити український текстиль. Ми вважаємо, що це недооцінене медіа, що це дуже важливе медіа, яке є високим мистецтвом, провідником важливих контекстів. Інколи, нерідко, воно у нас якось пов'язується з функціональністю.  Одяг, гобелен, килими. Нам хотілося показати, так скажімо, сфокусувати увагу наших відвідувачів на такому, знаєте, масштабі цього явища, показати, які художники, митці можуть працювати, бо це класики. Митці, які працювали саме з текстилем. Ми хотіли, щоб наші гості, так само, як ми, закохалися в український текстиль", — пояснює директорка Українського Дому Ольга Вієру.

До виставки увійшли понад 120 робіт, створені протягом останнього століття. Головна мета команди Українського Дому — показати розвиток та історію цього маловідомого напряму традиційного мистецтва.

"Ми презентуємо український арттекстиль від того моменту, коли текстиль вийшов за межі декоративно-прикладного мистецтва та увійшов у площину саме мистецького процесу. Тобто це починається з 1920-х років, закінчуючи сьогоденням. Ми, звісно, хотіли б вивести текстиль на належний рівень. Він розвивався протягом тривалого часу, але Належного місця на артсцені він не займав. Ми хочемо цією подією показати поступ українського арттекстилю і його значення саме в мистецькому контексті", — каже кураторка виставки Катя Лісова.

Виставка займає всі п'ять поверхів Українського Дому та містить роботи багатьох українських митців. Роботи тут розподілені за епохами й супроводжуються історіями авторів та описом умов, у яких вони були створені.

"Є роботи шістдесятників, є роботи політв'язнів, які створювалися у таборах. Це маленькі вишивки, але дуже цінні для нас, дуже щемкі та дуже важливі роботи. Є просто український такий класичний килим, такий саме український, прямо український. Дуже багато різних експериментів. Тут представлено вісім розділів. Кожен має свою назву, свій сенс. Є навіть роботи, які мають дивовижну історію свою, і теж це зазначено в проєкті", — додає Ольга Вієру.

Експонати для виставки команда Українського Дому збирала протягом тривалого часу. Багато з них належать приватним колекціонерам і на загал виставляються вперше.

"Колекціонери та музеї розуміють важливість демонстрації творів зараз, коли у глядача настільки високий попит на мистецькі проєкти. Вони дуже щиро відгукнулись на наш запит. Ці роботи нам надали та безпосередньо художники, які зберігали їх у своїх домашніх архівах. Нам їх надали приватні колекціонери, з якими ми вже співпрацюємо не вперше. Це українські музеї, яким ми дуже вдячні", — резюмувала співкураторка виставки Тетяна Волошина.

Побачити на власні очі експонати виставки "Матерія має значення. Український арттекстиль" і відкрити для себе унікальний напрям традиційного мистецтва можна щодня з вівторка до неділі в Українському Домі. Експозиція триватиме до 1 вересня.

Читайте також: У Національній бібліотеці України для дітей відкрилась виставка "Еволюція покоління: відвертість та перспектива"

Прямий ефір