Брехливі висновки експертів та втеча підозрюваного: як дружина розкрила вбивство власного чоловіка

Иллюстративное фото: kanaldom.tv

Чоловік Ксенії Солонської помер загадковою смертю в центрі міста Павлограда Дніпропетровської області на очах понад 20 свідків. Дві судмедекспертизи показали, що смерть наступила внаслідок раптової хвороби головного мозку. Але дружина не повірила, оскільки точно знала, що її чоловік абсолютно здоровий, а справжнє вбивство намагаються приховати неправдивими експертизами. Жінка наважилася на відчайдушний крок — ексгумацію. Як мама двох дітей допомогла розкрити вбивство власного чоловіка — у ситуації розбираються журналісти програми "Право на право" телеканалу "Дом".

"Раптова хвороба мозку"

Михайло Солонський був гірським рятувальником, витягав шахтарів із-під завалів. А після роботи проводив час із дружиною та дітьми. Ксенія каже — він був хорошим чоловіком і другом, і чудовим батьком. Михайло та Ксенія вчилися в одній школі. Але вже потім, зустрівшись через багато років, закохалися один в одного й одружилися, ростили двох дітей.

В останній день літа 2019 року вони всією сім'єю відправилися на прогулянку. О 17:00 Михайлу подзвонили та запросили його відсвяткувати підвищення колеги по роботі в кафе у центрі міста. Приблизно о 23:00 Ксенія останній раз розмовляла з чоловіком, той повідомив, що вже збирається додому. Але додому Михайло так і не повернувся. О пів на першу ночі Ксенії зателефонувала її мама, і повідомила, що Михайло помер.

Михайло Солонський

Коли Ксенія та Юлія, рідна сестра Михайла, приїхали на місце події в караоке-бар у центрі міста, там уже працювала поліція. Поліцейські відзвітували: за словами свідків, чоловік просто стояв на вулиці, і раптом упав. Слідів насильницької смерті немає.

"Чесно, був шок! Ми взагалі не розуміли, що сталося. Запитали в оточуючих, що були на вулиці, ті сказали, що він вийшов покурити, втратив свідомість і впав", — розповідає про події фатального вечора заступник командира загону з оперативної роботи 8 -го воєнізованого гірничорятувального загону Андрій Сергунов.

Андрій Сергунов

Юлія зі сльозами згадує брата, говорить — в той вечір, отримавши страшну звістку і добираючись до місця події, сподівалася, що сталася якась помилка, і йшлося не про Михайла.

"Все молитви перечитала, говорила: "Господи, тільки не Міша ". Ми з ним сироти, він мені був і як син, і як брат. І коли розумієш, що його може не бути — дуже боляче", — говорить вона.

Юлія

Вже наступного ранку були готові результати розтину. І судмедексперт, який його проводив, заявив, що Михайло помер від "раптової хвороби головного мозку". Але Ксенія в це не повірила, формулювання насторожило жінку.

"І мене ця фраза... Уже почалися якісь сумніви, тому що мій чоловік був завжди абсолютно здоровий. Він ніде не стояв на обліку, не відвідував лікарні, тим більше, на роботі перевіряли", — стверджує вдова.

Ксенія Солонська

За словами колеги Михайла, заступника командира загону з оперативної роботи 8-го воєнізованого гірничорятувального загону Андрія Сергунова, загиблий ніколи не мав хронічні захворювання. У рятувальника має бути міцне здоров'я.

"Здоров'я повинно бути гарне. Щороку ми проходимо біометрію, показання серця. І медкомісія щорічно, це обов'язково", — наголошує він.

Смерть Михайла стривожила весь Павлоград, і люди в соціальних мережах почали писати, що нібито чоловік помер не власною смертю, а його вбили. У соцмережах писали про напад на Михайла.

Перше питання, яке поставила Ксенія правоохоронцям, було про те, де можна подивитися записи з камер відеоспостереження. Але, за словами поліцейських, того вечора жодна камера на кафе і магазинах навколо нібито не працювала, і з'ясувати, що ж сталося в ніч із 31 серпня на 1 вересня, неможливо.

Показання свідків і погрози вдові

Галина проживає в будинку навпроти кафе, біля якого Михайла бачили живим востаннє. Жінка стверджує, що сама бачила, як його вдарили. Тієї ночі було особливо гамірно: в будівлі через дорогу гуляли весілля, й Галина ніяк не могла заснути. Вона виглянула у вікно та побачила трьох чоловіків, які спокійно розмовляли. Одним із них, як з'ясувалося пізніше, був Михайло Солонський.

"Троє таких кремезних чоловіків. І вони розмовляють. Голосно розмовляють. І я ще подумала — стоять просто на газоні, чи для вас цей газон косили, щоб ви на ньому топталися? І раптом він викидає здоровий кулачище і б'є його в скроню — навпроти стоячого. Удар був такої сили, що я почула звук удару з такої відстані", — стверджує мешканка Павлограда Галина Іщук.

Побачивши, що Михайло не піднімається, жінка викликала поліцію. Але спочатку правоохоронці не взяли її свідчення до уваги, адже на руках у них був залізобетонний аргумент — висновок про смерть, де було зазначено, що Михайла нібито вразила "раптова хвороба головного мозку".

Галина Іщук

Підтвердження слів Галини дружина Михайла знайшла в морзі, коли приїхала оглянути Михайла особисто перед похованням. І побачила дивний слід на шиї з правого боку.

"Підійшов судмедексперт, я поставила йому конкретне запитання — що це за червона пляма на шиї, на що він відповів, що "я шив, і десь щось не так зшив". Я сказала, що ми скасовуємо похорон", — розповідає Ксенія.

Щоб покарати винного в смерті чоловіка, Ксенія звернулася до адвоката. Вдова почала власне розслідування. Жінка вимагала проведення повторної комісійної експертизи вже в обласному центрі — у Дніпрі. Потім вона знайшла камеру відеоспостереження на будівлі адміністрації Павлограда, недалеко від місця події, та запросила запис. На записі видно, як Михайло стоїть в оточенні двох чоловіків, потім до них підходить ще один — і відразу ж завдає удар Михайлові в обличчя. Михайло падає та більше не піднімається. Решта чоловіків просто йдуть.

"Я відчула жахливий біль! Ви не уявляєте, що це таке — бачити, як мій ще живий чоловік намагається довести свою правоту, розмовляє — і в цей момент наноситься удар. І я бачу — він живий, він рухається, а я вже допомогти йому не можу", — говорить Ксенія Солонська.

Після оприлюднення відео поліція відкрила кримінальне провадження за ч. 1 ст. 115 КК України (умисне вбивство). Свідків допитали ще раз — і вони змінили свідчення. І головне — назвали ім'я чоловіка, який напав на Михайла.

"Свідки, які лжесвідчили в перший раз, на других допитах вказують, що людиною, яка завдала удар, є Андрій Огли", — розповідає дружина загиблого.

ЗМІ неодноразово згадували чоловіка, який завдав смертельного удару Михайлові, у зв'язку з роботою на місцеве бандитське угрупування, яке займається продажем наркотиків у Павлограді.

Андрій Огли

Катерина — випадковий свідок нападу на Михайла. Дівчина дає журналістам "Право на право" коментар лише за умови збереження анонімності, оскільки побоюється залякувань на свою адресу.

"Проходячи повз, я побачила, як чоловік чоловікові завдає удару, й чоловік падає на землю — просто навіть без будь-яких ознак опору, нічого такого не було. Він просто стояв, до нього підійшов інший чоловік, і все, людина впала. А цей чоловік вдарив і відійшов. Він стояв у натовпі зі своєю компанією, просто стояв і дивився, як той молодий чоловік захлинається, навіть не намагаючись йому якось допомогти", — згадує очевидиця подій фатального вечора.

Ксенія, вдова Михайла, почала отримувати погрози телефоном. Жінка вирішила покинути рідне місто та вивезти дітей.

"Звісно, ми були налякані. На мене чатували якісь люди — сусіди мені говорили, що неодноразово бачили їх на сходовому майданчику в під'їзді", — говорить вона.

"Удару не бачив"

Хоча ім'я нападника було встановлено, у поліції не було підстав для його затримання. Чекали на результати комісійної експертизи.

"У зв'язку з тим, що експертиза спочатку надала висновок, що це була смерть внаслідок хвороби — неможливо було одразу встановити, не було підстав одразу повідомити про підозру. Звичайно, це було втратою якогось часу при розслідуванні", — розповідає заступниця керівника Павлоградської окружної прокуратури Дніпропетровської області Ксенія Скрипник.

Ксенія Солонська

Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи (СМЕ) встановило: у Михайла Солонського був перелом першого шийного хребця. А саме, "крайовий дефект кісткової тканини на зовнішній витонченій ділянці поперечного відростка першого шийного хребця зправа, з порушенням цілісності кільця отвору поперечного відростка".

Але причинно-наслідкового зв'язку між завданою травмою та смертю експерти не побачили. У висновку зазначена все та ж загадкова хвороба мозку: "Встановлені тілесні ушкодження в області шиї з правої сторони, на рівні першого шийного хребця, не перебувають в причинному зв’язку з настанням смерті, оскільки причиною смерті Солонського М. С. стало захворювання судин мозку".

Заступник начальника Дніпропетровського обласного бюро СМЕ Сергій Савченко каже, що експертам не вистачило даних, щоб встановити характер травми.

"Так, відео я бачив. Але удару я там не бачив! У нас не було даних, що там травма. Не було точок прикладання сили. Зрозумійте, що тілесні ушкодження в зоні удару мають обов'язково мати сліди. Це садно або рана. Більше я нічого вам сказати не можу", — говорить судмедексперт.

Сергій Савченко

Крім цього, судмедексперти віднесли нанесені Михайлу травми до "легкого ступеня тяжкості". У висновку зазначено: "Встановлені тілесні ушкодження в області шиї праворуч мають ознаки тілесних ушкоджень легкого ступеня тяжкості, не призводять до обмеження активних цілеспрямованих дій постраждалаого".

Але ось на відеозаписі чітко видно, що отримавши удар, Михайло так і не зміг підвестися.

"Попри відео, попри свідчення свідків, слідчі експерименти, — експертиза показала, що він помер від хронічної хвороби. Ви уявляєте? Як таке може бути?", — каже Ксенія Солонська.

Ексгумація та докази

Ксенія погодилася на третю комплексну експертизу в Києві — ексгумацію. За чотири місяці в Головному бюро судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров'я (МОЗ) України підтвердили перелом першого правого шийного хребця, але віднесли його до тяжких тілесних ушкоджень, що спричинили смерть.

"Було встановлено, що Михайло Солонський загинув від тілесного ушкодження, яке кваліфікувалося як тяжке, і воно є у причинно-наслідкового зв'язку. І те, що нібито у Михайла Солонського були "хронічні захворювання судин головного мозку", не підтвердилося", — говорить адвокат вдови Анатолій Пугач.

Анатолій Пугач

Після результатів ексгумації, які спростували смерть через хворобу, правоохоронні органи винесли Андрію Огли підозру за ч. 2 ст. 121 КК України (умисне тяжке тілесне ушкодження, що спричинило смерть). Покарання — позбавлення волі на термін від 7 до 10 років. Але вручити його вже не було кому, оскільки підозрюваний залишив Павлоград. Поліція оголосила його в розшук. Зараз кримінальне провадження припинено через проведення розшукових дій.

"Єдина причина, за якою справа не передана до суду, — тому що винний ухиляється від слідства, й він перебуває в розшуку. Було проведено комплекс розшукових заходів. Але, на жаль, на сьогодні встановити його місцезнаходження неможливо. Але розшукові дії тривають", — пояснює заступниця керівника Павлоградської окружної прокуратури Дніпропетровської області Ксенія Скрипник.

Сьогодні проти судмедекспертів Дніпропетровського обласного бюро СМЕ, які встановлювали причину смерті Михайла, відкрито кримінальне провадження за ст. КК України 384 (завідомо неправдивий висновок експерта).

"Підставою для початку досудового розслідування стала інформація про можливе надання завідомо неправдивого висновку судово-медичної експертизи. Триває досудове розслідування", — уточнює заступник керівника Правобережної окружної прокуратури Дніпра Ігор Булгаков.

"Падіння з висоти"

Неупередженість професійних мотивів Дніпропетровського обласного бюро СМЕ піддають сумнівам й інші люди. Так, Владислава кілька років тому поховала свого батька Анатолія. Як встановив суд — через недбалість керівництва підприємства "Дніпрокомунтранс", де він працював електриком.

"Коли труп батька знайшли під електропроводами з напругою 380 вольт, і було показано, що кінцівки були чорні, — як я розумію, це були сліди електропозначки", — говорить жінка.

За словами Владислави, під час встановлення справжньої причини смерті батька вона також зіткнулася з недобросовісною роботою судмедекспертів. У протоколі огляду місця нещасного випадку поліцейські, які вилучили три пакети з речовими доказами, зафіксували, що на руках загиблого Анатолія — накладення чорного кольору, які можуть свідчити про ураження електрострумом. Походження цих уражень мали встановити судмедексперти. Але у висновку про це — жодного рядка, а пакети з доказами були "загублені".

Владислава

Крім того, експерти загримували тіло тональним кремом. На думку Владислави — щоб приховати сліди ураження електрострумом. І вказали причину смерті — "падіння з висоти".

"А судмедексперт Войченко розповідає, що він не знає, що це за чорні накладення на кінцівках трупа. Він не виконав низку тих експертиз, які могли б встановити істину", — стверджує Владислава.

Під час судових розглядів суд призначив інженерно-технічну експертизу з охорони праці, яка й виявила, що батько Владислави не міг самостійно впасти.

"Повністю відтворювалася ситуація, були ті ж самі люди, які нібито знайшли тіло, ставили манекен, кидали. І довели, що так, як показували співробітники підприємства, насправді просто фізично не могло статися", — каже донька загиблого.

Розшук підозрюваного у вбивстві Михайла

Підозрюваний у вбивстві Михайла Солонського в Павлограді Андрій Огли сьогодні перебуває в розшуку. Але, за словами адвоката вдови загиблого, Анатолія Пугача, підозрюваний змінює локації, щоб заплутати слідство.

"Він по всій території України, він змінює ці локації. Була інформація, що він у Київській області, була інформація, що він на Західній Україні. Також була встановлена локація: Дніпропетровська область, Кривий Ріг", — говорить адвокат.

Андрій Огли

Андрій Огли, якого слідство підозрює у вбивстві Михайла Солонського, може перебувати і у вашому місті. Якщо раптом ви побачите цю людину, або знаєте його точне місцезнаходження, — зверніться до правоохоронців, зателефонувавши за номером 102.

Прямий ефір