Катастрофа "Титаніка" та початок АТО в Україні: 14 квітня в історії

Фото: kanaldim.tv

Зустрічаємо п'ятницю, 14 квітня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

14 квітня 1865 року у Вашингтоні під час театрального спектаклю був смертельно поранений 16 президент США Авраам Лінкольн. 26-річний актор Джон Вілкс Бут прокрався в ложу, де сидів політик, і вистрілив з пістолета йому в потилицю. Наступного ранку, не приходячи до тями, Лінкольн помер. Буту вдалося втекти. Його шукали два тижні. Знайшли в амбарі у штаті Вірджинія і смертельно поранили в перестрілці.

Бут, який підтримував рабовласництво і виступав проти його скасування, вважав Лінкольна винним у громадянській війні та в усіх бідах американського півдня. Свій план помсти він виношував понад п'ять років і задля його здійснення зібрав однодумців, колишніх солдатів, робітників, які ненавиділи владу. Авраам Лінкольн перший президент США, який став жертвою замаху.

14 квітня 1912 року за 20 хвилин до опівночі теплохід "Титанік" зіткнувся з айсбергом біля канадського острова Ньюфаундленд. Вже за 2 години 40 хвилин корабель пішов на дно. Загибель "Титаніка" — одне з наймасштабніших морських катастроф XX століття. Це був перший і останній рейс найбільшого на той час пасажирського лайнера у світі. Він прямував з англійського Саутгемптона до американського Нью-Йорка. На борту теплохода було понад 2 тисячі 200 пасажирів і членів екіпажу.

Трагедія сталася у водах Північної Атлантики, де багато айсбергів. Про небезпеку команду "Титаніка" сім разів сповіщали інші кораблі. Але екіпаж лайнера був впевнений, що судну нічого не загрожує. Проте після зіткнення з крижаною брилою "Титанік" почав тонути. Пасажири сідали в рятувальні шлюпки, але їх не вистачило на всіх. Точних даних про кількість загиблих досі немає. Врятувати вдалося трохи більш як 700 осіб.

Цього дня 2014 року виконувач обов'язків президента України Олександр Турчинов підписав указ про початок антитерористичної операції у східних областях країни. АТО — таку назву отримав комплекс заходів, затверджений секретним рішенням Ради Безпеки після обстрілу колони українських силовиків під Слов'янськом.

З перших днів операції до неї активно залучалися всі силові відомства України: Збройні сили, Нацгвардія, Служба безпеки, Міністерство внутрішніх справ і добровольчі батальйони. Зоною АТО були оголошені відразу три українські області: Донецька, Луганська і Харківська. Але у вересні 2014 року її кордони окреслили лише перші два регіони.

У січні 2018 року Верховна Рада ухвалила закон про реінтеграцію Донбасу. Згідно з цим законом замість АТО було оголошено про початок операції Об'єднаних сил.

Вже 24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабну війну з Україною. У державі оголосили воєнний стан і загальну мобілізацію. 14 квітня 2022 року Верховна Рада визнала дії, вчинені Росією під час воєнного нападу на Україну геноцидом українського народу.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір