Картини українських художників-дисидентів приховували в СРСР — про що вони та яка їхня доля (ВІДЕО)

Ілюстративний скриншот відео: kanaldom.tv

Боротьба з неугодними та незгодними у Росії — явище не нове. Усе це вже було у Радянському Союзі. Тоді, у 30-ті роки, картини десятків українських художників були визнані контрреволюційними, їх законсервували та заховали від публіки на багато років, а авторів визнали ворогами народу та відправили до таборів чи в заслання. Пів століття по тому роботи репресованих за часів СРСР українських художників дістали зі спецфондів. Повноцінно на виставках в українських містах їх показали кілька років тому, повідомляє "Дом".

"Багато письменників, поетів, художників у роки великого терору тікали до Москви, тому що парадокс, а можливо і закономірність, що у Москві врятуватись від радянської в'язниці було легше, ніж в Україні. Це знову ж таки підтверджує прискіпливе ставлення до України", — розповів старший науковий співробітник Олег Юрченко.

Мистецтво, яке потрапило під репресії радянської влади у 30-х роках минулого століття, відкрили для українських глядачів лише кілька років тому. Раніше полотна десятка авторів зберігалися у так званих спецфондах. Картини з грифом "Заборонено" мали знищити, але про них просто забули.

"Всі твори, які вважилися шкідливими, які вважалися антирадянськими, або їхні автори були репресовані, або мали не те походження, яке, так би мовити, було прийнятне в радянській державі, всі ці твори потрапляли до фонду", — повідомила завідувачка відділу мистецтва ХХ-ХХІ століть Національного художнього музею України Оксана Баршинова.

Українських художників, які заперечували прийнятий у СРСР соціалістичний реалізм та зверталися до світового та народного мистецтва, у 30-ті роки минулого століття прирівнювали до ворогів народу. У їхніх роботах вишукували яскраві українські національні мотиви, які називали "куркульськими". А самих авторів керівник Спілки художників на той час звинувачував у спотворенні образів соціалістичної дійсності та радянських людей.

"З великою критикою він виступив з приводу твору Висюкова "Червоноармієць". Тому що саме цей твір паплюжив образ червоноармійця", — сказала співробітниця музею.

Українського художника Михайла Бойчука та його учнів після творчої поїздки до Німеччини, Чехословаччини, Італії та Франції представники комісії з боротьби з контрреволюцією звинуватили у встановленні зв'язків із іноземними агентами. А також запідозрили в участі в українській контрреволюційній націоналістичній організації, яка прагнула від'єднати Україну від СРСР.

"Автори цих картин — вони переважно розстріляні. Багато з них отримали великі терміни заслання в концтаборах", — зазначив Олег Юрченко.

Щоб описати усі вцілілі роботи колись забороненого українського мистецтва, науковцям художніх музеїв знадобилися роки. І щоб не втратити їх знову, вони склали каталог, до якого увійшли понад 300 картин.

Читайте також: Маріупольські мозаїки художниці Алли Горської: історія боротьби за український Донбас (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, від початку повномасштабного вторгнення Росії українські митці не залишилися осторонь і почали зображати те, що відбувається, на своїх картинах. Одна на усіх війна на картинах художників має різний вигляд.

Прямий ефір