Як колір волосся впливає на сприйняття людини: "Утро Дома" з психологинею Юлією Святенко

Юлия Святенко. Фото: kanaldom.tv

28 травня святкують Всесвітній день брюнеток. Подію вигадали на противагу Всесвітньому дню блондинок, який святкують за кілька днів — 31 травня.

Чи впливає колір волосся на інтелектуальні здібності людини, і чому після фарбування може змінитися характер особи — розповіла психологиня Юлія Святенко в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Юлія Крапівіна і Костянтин Войтенко.

— Чи впливає колір волосся на інтелектуальні здібності людини?

— Ще жодні наукові дослідження не довели, що колір волосся або ж фарба для волосся, якою фарбують волосся, впливає на інтелектуальні здібності людини. Інтелектуальні здібності людини залежать від нейронних зв’язків і від розвитку роботи мозку.

— Ви фарбувалися в блондинку?

— Звісно. Сприйняття оточення не змінювалося, але змінювався мій стан — це було перше фарбування волосся, в домашніх умовах, і це був якийсь ритуал дорослішання.

Якщо ми, наприклад, ходимо в джинсах і кедах — ми себе відчуваємо в одному стані. Щойно ми надягаємо плаття, каблук або класичний костюм — внутрішній стан змінюється. Те саме з кольором волосся.

— Чому з’явився стереотип, що блондинки дурні?

— Корінням цей стереотип йде на 50-60 років тому — у часи легендарної Мерилін Монро. У неї був образ блондинки — дурненької, трохи інфантильної, але водночас дуже красивої та привабливої. Хоча ми знаємо, що у неї спочатку колір волосся був темний. І вона не була дурною — у неї не було вищої освіти, але вона читала дуже багато книг і займалася самоосвітою.

Тому коли дівчата фарбувалися, як Мерлін Монро, їм здавалося, що вони набувають якісь її якості.

— Чому стереотип про блондинок не стосується чоловіків?

— Одна з гіпотез — тому що цей стереотип придумали чоловіки. А для себе вони придумали стереотип "ботана" — розумного чоловіка в окулярах.

— Чому сучасні підлітки фарбують волосся в дуже яскраві кольори — фіолетовий, зелений тощо?

— Це абсолютно нормальний прояв для підлітка. Нехай краще цей етап пройде в підлітковому віці, ніж коли людині буде 20+, 30+.

Важливо ні в якому разі не забороняти так фарбуєватися, а просто піти з дитиною до перукарні, щоб це фарбування зробив професіонал, щоб це було красиво.

— Чому в нас навіть жінки у віці фарбують волосся, а в Європі такого немає — там усі бабусі ходять з сивиною?

— Це може бути психологічний момент через ставлення до старості у нас і в Америці, наприклад. У нас, якщо людина на пенсії, вона буде готувати, займатися городами, няньчити онуків — вся радість життя. А в Європі чи Америці бабусі 80 років можуть іти берегом океану, нафарбовані, доглянуті, з манікюром, педикюром.

Там люди не бояться йти на пенсію, тому що можна в 70-80 років працювати, наприклад, в магазині на касі. Я бачила бабусь, яким 70-75 років, і вони працюють офіціантками. Я бачила бабусь, які в 85 років працювали круп’є в казино. Там немає цих обмежень і немає страху втратити роботу.

— З яким кольором волосся легше живеться на цій планеті дівчатам?

— З тим, з яким їм комфортно.

Прямий ефір