Хто і як допомагає Росії обходити санкції 

Лише за травень українські сили ППО збили 154 російські ракети, якими атакували наші міста. Звідки стільки ракет, якщо на Росію накладені санкції? Експерти кажуть, що вони й працюють, і не працюють одночасно. Як та за допомогою кого Росії вдається їх обходити, розповідається у сюжеті "Ранку Вдома". 

"Я не виключаю, що ці запаси були зроблені до. Все ж таки вони проводили економіку на військові рейки і намагаються самі виробляти. Гадаю, що у них щось виходить у цьому напрямку", — вважає політолог Тарас Загородній.

Особливо виходить обходити рестрикції. Підсанкційні товари продовжують надходити до РФ. Наприклад, у Вірменії раптом на 400% підскочив попит на молоковідсмоктувачі, при тому що рівень народжуваності в країні знизився.

"Можливості обходити санкції, звичайно, у них є. Принаймні для отримання комплектуючих для будівництва певної кількості ракет. Вони знайдуть такі можливості різними способами", — каже Тарас Загородній.

У травні в Москві відбувся Євразійський економічний форум, на якому були присутні президенти Казахстану, Вірменії та інших партнерів Росії. Цей захід не лише про співпрацю, а й про можливий обхід санкцій, бо Захід все суворо обмежує. Сам Путін під час свого виступу на форумі заявив, що захід такою своєю економічною політикою тільки посилює розвиток східних держав. 

Наразі в цілому розвиваються лише фіктивні компанії, аби завезти до Росії заборонений, але такий потрібний імпорт. 

"На придбання товарів обмінного призначення працюють російські спецслужби. Вони налаштовані на створення підставних компаній, які будуть виступати кінцевим споживачами. Створюються легенди, директори без російського коріння. Щоб гроші були чисті", — пояснює військовий експерт Іван Ступак.

На такі складнощі доводиться йти, адже просто так в Росію підсанкційні товари не завести. Компанія має бути неросійською, щоб було простіше купити товар. Та й відслідкувати таких юридичних осіб складніше. 

Скільки компаній-прокладок створила Росія точно невідомо. Правоохоронці продовжують встановлювати зв'язки. Тим часом постійні представники ЄС на засіданні 21 червня затвердили довгоочікуваний 11-й пакет санкцій проти Росії. 

38 000 одиниць військової техніки та запчастин на рік — це офіційні дані ВПК Міноборони Ірану, країни, що вже більше 40 років під санкціями. Однак, наприклад, дрони іранського виробництва для України є проблемою. Вирішити її можна тільки посиленням ППО. Санкції і надалі будуть тиснути на РФ. Вона, в свою чергу, буде шукати нові й нові лазівки. Та головна перемога буде все ж на полі бою. Там лазівок немає. 

Читайте також: Українське мистецтво за кордоном: як Європа захищає нашу культуру

Прямий ефір