Helping to Leave: ризикуючи життям волонтери вивозять українців з окупованих територій

Проєкт Helping to Leave евакуює українців. Скріншот: kanaldom.tv

Території — це люди. Таке гасло у проєкту Helping to Leave. Його волонтери допомагають людям евакуюватися із зони бойових дій. Майже п'ять сотень волонтерів врятували понад 50 тисяч українців. Вони самостійно шукають маршрути евакуації, адже з травня Росія не відкрила жодного зеленого коридору для цивільних. Нині творці проєкту Helping to Leave мізкують над тим, як повертати українців з Росії, йдеться у сюжеті "Ранку Вдома".

Спочатку повномасштабної війни харків'янин Віталій Дмитрюк евакуював із зони бойових дій десятки тисяч людей. Колишній бармен, тепер волонтер, щодня ризикує своїм життям, щоб врятувати чуже.  

Займатися евакуацією Віталій почав випадково. Спочатку хлопець привозив гуманітарну допомогу людям, які проживають на Салтівці, у Харкові. Цей район росіяни практично зрівняли з землею. Потім почав звідти вивозити людей у безпечніші місця. До нього, та його колег, зверталися за допомогою військові адміністрації. Просили допомогти цивільним.

Зараз Віталій Дмитрюк — один з учасників проєкту Helping to Leave. Це ініціатива, яка об'єднала майже півтисячі волонтерів з усього світу, аби врятувати українців з окупації та зони бойових дій.

З травня Росія не відкрила для цивільних жодного зеленого коридору. Тож волонтери самі шукають безпечні маршрути для людей. Для цього в організації Helping to Leave працює 250 операторів-ботів, які постійно шукають нові маршрути для евакуації. Самим перевізникам часто доводиться пробиратися на окуповані території.

Одну з наймасштабніших операцій з евакуації провели під час окупації Харківщини. Волонтери знайшли вихід із захоплених територій через Печенізького дамбу у Чугуївському районі. Люди переходили пішки через розбитий окупантами міст.

"Туди заходили наші волонтери й переносили лежачих, допомагали маломобільним групам. Потім від дамби транспорт забирав усіх і перевозив у безпечне місце", — розповіла менеджерка проєктів групи з евакуації Helping to Leave Наталія Долгушина.

Тоді волонтери у кілька етапів вивезли понад 16 тисяч осіб. Працювали під постійними обстрілами окупантів. Під час таких операцій волонтери і самі часто прощаються з життям, але страх швидко змінюється на радість, коли вони усвідомлюють скільки людей врятували.

"Недавно нашому волонтеру довелося ночувати у лісі поруч з лінією фронту, під обстрілами. Він шукав українських військових, які допоможуть йому взагалі звідти вибратися. Таких історій доволі багато. Один наш водій був у полоні", — пригадала Наталія Долгушина.

Віднедавна волонтери рятують депортованих до Росії українців. Це один з найскладніших проєктів.

"Процес звільнення людини з території Росії складається з декількох етапів. Спочатку треба дізнатися, що людина там. Зрозуміти чи взагалі можна її звідти дістати, бо вона може бути у в'язниці, або хворіти. Як тільки людей локалізували, міркуємо над тим, як їх звідти вивезти. Комусь треба купити ліки й знайти якийсь нагляд, іншим можна придбати квиток і знайти супровідників", — резюмує Наталія Долгушина.

Заявки на евакуацію приймають через чат-бот на сайті Helping to Leave. Там можна і підтримати волонтерів донатами.

Також волонтери запустили кампанію "Території — це люди", в рамках якої закликають українців розповідати про те, що з ними відбувалося під час окупації. Таким чином світ дізнається про всі злочини росіян і зрозуміє, що Україна бореться не за території, а за людей, які там живуть.

Читайте також: Опитне та Мар’їнка: про найдивніші евакуації з Донбасу розповів волонтер Денис Христов

Прямий ефір