"Хартійна кухня": готуємо куліш разом з офіцером бригади "Хартія" Романом "Коучем"

Гість другого випуску військово-кулінарного проєкту "Хартійна кухня" телеканалу "Дім" — Роман "Коуч", офіцер 13-ї бригади оперативного призначення "Хартія" Національної гвардії України. Разом з ведучими Іриною Хоменко та Чаба Бакошем Роман приготував козацький куліш та розповів про особливості підготовки бійців у "Хартії".

Історія Романа "Коуча"

У мирному житті Роман Вільховецький був фітнес-тренером, звідси й позивний "Коуч".

"Раніше прокачував людей в тренажерному залі, а зараз — в бойовій частині та на війні", — сказав він.

Роман родом з Чернігівської області, проте вже 11 років мешкає в Харкові, "тому вважаю себе харків'янином".

В перші дні повномасштабної війни він відвіз свою сім'ю до кордону, а сам пішов до військкомату у Чернігові.

"В першу чергу набирали саме з бойовим досвідом. Записали мої дані та сказали — чекайте. Я декілька тижнів чекав. Потім зрозумів, що це може бути дуже довго, і почав сам шукати, куди мені піти. Мені більше хотілося саме в Харків. Тоді ворог вже стояв близько до міста, по окружній, і мені хотілося обороняти саме рідне місце", — розповів Роман.

У Харкові він приєднався до добровольчого формування територіальної громади (ДФТГ) "Хартія", яке пізніше, у 2023 році, увійшло до складу Нацгвардії.

"На той час у "Хартію" тільки добровольців набирали. Мені тут сподобались командири, сподобалась підготовка і ставлення до військовослужбовців. Нас назбиралося приблизно чотири-п'ять відділень. Майже місяць нас навчали, добре навчали", — зазначив Вільховецький.

Роман "Коуч"

Наразі Роман "Коуч" — начальник розвідки батальйону.

"А спочатку був марксменом, тобто піхотним снайпером. Потім з РПГ (ручний протитанковий гранатомет) ходив, бо не було кому. В нас був танково небезпечний напрямок, нам дали РПГ і потрібно було, щоб хтось вмів з нього стріляти. Коли перший раз іоцяив у ціль, відчув адреналін. Це як коли спрага, ви п'єте воду і не можете напитися. Ось те саме. Йде бій, ти розумієш, де противник, ти стріляєш, і тобі тільки от заряди подавайте. А ти туди лупиш, лупиш. До того моменту, поки командир в рацію не кричить: "Все, зупинись, стій, стій!", — пригадав боєць.

Майже чотири місяці Коуч захищав Бахмут, на той момент він був командиром відділення.

"Бахмутський напрямок, Бахмут найбільше запам'ятався. Це було й найбільше емоцій і найбільше відповідальності", — зазначив він.

Свою мирну професію Коуч не залишає й на війні — тренує побратимів.

"Наразі треную майора СБУ, також своїх колег з Нацгвардії, і взвод розвідки спеціального призначення теж", — перелічив він.

Після перемоги України Роман має намір залишитися в війську.

"Гадаю, що запах війни буде в повітрі ще довго. Тому професія військового буде ще довго актуальна ", — наголосив Коуч.

Підготовка в "Хартії"

У "Хартії" готують бійців за натовськими стандартами. Навчання триває щонайменше 60 днів.

"Взагалі, є міф, що людей не навчають, тому всі бояться, що їх відправлять в бій непідготовлених. А в нас, в "Хартії", бійці жаліються, що їх занадто багато готують. Дуже багато приділяється уваги саме тактиці, медицині, фізичному навантаженню", — зазначив Коуч.

Крім основних знань є додаткове навчання.

"Це спецкурси в Україні, як, наприклад, моя розвідка проходила — іноземні інструктори приїжджають та тренують нас. А командири всіх ланок проходять навчання ще й за кордоном", — додав офіцер.

Фізичне навантаження — це окрема тема. Кожного ранку зарядка, потім — пробіжка. Наприклад, розвідники у батальйоні Романа бігають кожного ранку по 5 км, а в п'ятницю — 10 км.

"До себе в розвідку я беру, якщо на 10 км вкладаєшся в норматив 50 хвилин, плюс мінімум треба 15 раз підтягнутися. Є виключення тільки для таких важких хлопців, яких я беру, наприклад, в кулеметники. І мозковий штурм, як кажуть. Тобто потрібно ще мати мізки. Бо у нас робота з планшетами, з картами, зі збором різної інформації. Тобто людина повинна ще вміти включати мізки", — пояснив Коуч.

Роман "Коуч"

Приготування кулешу

Нарізати кубиками сало, свинину, моркву та цибулю.

Засмажити сало, додати цибулю. Потім — м'ясо лопатки.

Трішки посолити, поперчити. Додати моркву.

Додати гарячу воду і залишити м'ясо тушкуватися десь на годину. Покласти для смаку лавровий лист, чорний і духмяний перець горошком, часник.

Засипати пшоно і долити ще води.

Зняти куліш із вогню. Збовтати яйця і додати в кашу, активно помішуючи. Яйця додадуть кулешу в'язкості, і він буде більш ситним.

Розкласти куліш по тарілках і посипати кропом із петрушкою.

Кулінарні історії

Роман — спортсмен, тому полюбляє м'ясні страви.

"Раніше полюбляв стейки на грилі. Це, напевно, було найулюбленішим", — пригадав він.

А улюблена страва, яку готує мама, — борщ.

"Мамин борщ та мамина смажена картопля. Куди ж без цього? Звичайні страви, але важливо, хто саме їх готує, а не як страва називається", — зазначив Роман.

Мама навчила й сина готувати смачний борщ.

"Головне — правильно підібрати м'ясо. Я люблю, щоб були ще трішки підкопчені ребра з м'яким м'ясом. Я м'ясо зрізаю, щоб ребра були окремо, і щоб борщ був такий дуже наваристий", — поділився секретом офіцер.

Уміння готувати стало в пригоді на передовій.

"На моєму першому виїзді ніхто не вмів готувати, а я вмів, тому був ще як кухар. Був кухар, РПГшник, марксмен... Між пострілами ми бігали на сусідній город, зривали петрушку і цибулю, щоб прикрасити їжу", — розповів офіцер 13-ї бригади оперативного призначення "Хартія" Нацгвардії України Роман "Коуч".

Читайте також: "Хартійна кухня": готуємо локшину з домашнім сиром і шкварками разом з офіцером бригади "Хартія" Михайлом "Озеро"

Прямий ефір