Характер та обличчя — як визначити психотип людини й розпізнати аб'юз у стосунках: інтерв'ю із психологом Тетяною Гайгель

Тетяна Гайгель. Скріншот відео: kanaldom.tv

Чи можна на першій зустрічі "зчитати" людину і зрозуміти, якою вона буде, наприклад, у стосунках чи у дружбі, на роботі? Про що говорить наше обличчя або тіло, які є психотипи людей, хто такі дуали та аб'юзери — про це в ефірі інфотейнмент-шоу "День Вдома" на телеканалі "Дом" розповіла психолог, гіпнотерапевт та психосоматолог Тетяна Гайгель.

Ведучі — Таміла Чехович, Маша Виноградова та Яніна Андрєєва.

— Як стверджує соціоніка, існує 16 психотипів людей. Хто з них кому пасує, а хто ні, як це з'ясувати?

— Соціоніка — це концепція стосунків між людьми. І послідовники цієї науки вважають, що всіх людей можна розділити на 16 психотипів — залежно від того, як вони сприймають цей світ. Тому, якщо ми знаємо свій психотип, вважається, що нам простіше формувати особистісні взаємини, стосунки на роботі. Тобто ми полегшимо цим самим ту чи іншу роль.

Загалом, люди схильні щось про себе дізнаватися. І тому простіше, коли є якісь типажі й ти вже розумієш приблизно, яка це людина, та добираєш для себе того, з ким буде комфортно в спілкуванні.

Але перш ніж це зробити, я як людина, яка має безпосереднє відношення до психології, рекомендую спочатку дізнатися якнайбільше про себе. Для початку, можна пройти безкоштовні тести в Інтернеті, щоб зрозуміти, до якого психотипу ви належите. І вже на основі свого психотипу можна добирати той, який пасуватиме саме вам.

— А хто такі дуали, ідеальні партнери, це хто?

— Дуали — це люди, які ідеально підходять один одному. Тобто людина, з якою тобі максимально комфортно. Її, в принципі, складно зрозуміти. Чому? Якщо, наприклад, ти екстраверт — людина, яка звикла бути яскравою, показувати все, заряджатися енергією від публіки, то ти не помічаєш цієї людини, бо вона для тебе прихована. Їй зручно перебувати в зоні уваги. Вона ніби доповнює. Ці люди психологічно доповнюють одне одного дуже добре.

А якщо ж людина — інтроверт, навпаки, вона заглиблена. Коли зустріне свого дуала, може подумати: "Та ні, ця людина надто хороша для мене, я не зможу з нею мати стосунки". Тобто тут є такі межі. Але, якщо ти знаходиш таку людину-партнера, тобі з нею легко, добре. Ви знаходите спільну мову, якось так легко стає одразу, невимушено. Легко домовлятися, немає жодних конфліктів. Тобто люди дуже добре сходяться та домовляються, можуть комунікувати без перешкод. Отакі люди й називаються дуалами.

— Чи можна на початку стосунків зрозуміти, це твоя людина чи ні? Якось із міміки, рухів, жестикуляції?

— Є напрям, який навчає розуміти людину за артикуляцією, мімікою. Але, знову ж таки, ми настільки індивідуальні у будь-якій ситуації. Якщо йдеться про перше побачення, то як чоловіки, так і жінки готуються до цього. Ми хочемо мати гарний вигляд, незалежно від того, чоловік ти чи жінка, хочемо справити перше незабутнє враження, показати себе з найкращого боку. Тому визначити тип людини на першому побаченні з міміки складно. Адже людина, як правило, одягає маску. А маска зчитується вже зовсім інакше.

Підняті куточки очей, губ, і ми вже вважаємо, що обличчя життєрадісне, усміхнене. Є певні моменти, на які слід звертати увагу, коли ти приходиш на побачення. І перший дзвіночок: ми, всі люди, зчитуємо насамперед невербальні посили. Тобто ми всі інтуїтивно можемо дізнатися одразу, чи підходить нам ця людина.

Також люди, які безпосередньо допомагають створювати пари, та психологи рекомендують навіть не влаштовувати першого побачення, щоб це було для людини менш драматично, якщо людина не сподобалася. Вони, наприклад, рекомендують призначати першу зустріч, перше побачення в денний час. Наприклад, на філіжанку кави. Це якщо, наприклад, ви познайомилися в Інтернеті й не знаєте людини, у вас немає інформації для того, щоб скласти про неї враження. Тобто цим ти не зобов'язуєш нікого. У денний час не потрібно готуватися спеціально, адже ти, наприклад, на роботі. У такому стані легко вийти на філіжанку кави. За перші 10 хвилин уже можна зрозуміти, чи сподобалася тобі людина.

А якщо ти довго збираєшся ввечері на побачення, а дівчина, як правило, і якийсь макіяж робить, і манікюр хоче освіжити, а це не лише час, а й фінансові витрати. Наприклад, вас запросили до ресторану, а ви приходите і одразу розумієте: щось не так. Якось він не подобається вам, хоч би як він старався. Тут грає роль інтуїція. Не так він дивиться, не так дихає, не такі слова каже. А може, навіть запах не той, розумієте. Ми ж використовуємо всі свої грані й одразу визначаємо, підходить нам ця людина чи ні.

— А чи можна з першого погляду дізнатися, що перед тобою аб'юзер?

— Легше розпізнати нарциса. Адже з його поведінки одразу видно, що він сам собою милується.

— Дивиться у дзеркало? Як це зрозуміти?

— Так. Вони, якщо ви помічали, коли проходять, навіть якщо десь є скло, обов'язково подивляться на себе.

І найголовніше, що така людина й пару собі обиратиме, не спираючись на певні внутрішні цінності. Аби лише жінка гармонійно виглядала поруч із ним.

— Як це нудно, мені здається, неправильно...

— Звісно. Бути доповненням, додатком до чоловіка, це не кожному до вподоби... Але в кожного є вибір. Комусь це подобається.

Якщо говорити про аб'юзерів, їх можна розгледіти на більш пізніх стадіях. Чому? Тому що така людина намагається повністю якось тебе захопити, почати активно заохочувати, щоб ти розслабилася й потрапила до його пастки. Він спочатку починає м'яко стелити, щоби схопити жертву у свої тенета.

Коли вона вже на короткому повідку, коли вже було і перше побачення, і перший секс, вони прагнуть форсувати стосунки, щоб заволодіти. Перші тривожні дзвіночки: коли партнер почав активно цікавитися, куди ти йдеш, ображається, чому ти пішла з подругами, а не з ним. Тобто обмежує пересування, якісь твої дії. Якщо ти хочеш, скажімо, піти на фітнес або погуляти з подругами, він починає ображатися, вимагати уваги.

Але спочатку розпізнати це дуже складно. Однак якщо це жорсткий аб'юз, я думаю, кожна жінка розуміє це одразу. Якщо він тебе схопив за руку або якось стиснув фізично, то вже зрозуміло, що подальших зустрічей не буде.

Дуже важливо розпізнати, коли людина м'яко стелить, у якому напрямку це далі піде. Це вже можна дізнатися з наступних дій. Потрібно поспілкуватися з його знайомими, подивитися, чи він знайомитиме тебе зі своїми батьками, як він відгукується про колишніх своїх подруг, познайомити його зі своїми друзями.

Є такі випадки, коли він розповідає одні історії для дівчини для того, щоб захопити її повністю. А коли залишається наодинці з друзями і в чоловічій компанії вони розмовляють про жінок, він не дуже добре відгукується про колишніх своїх партнерів, колег, друзів. І в такому ракурсі ці чоловіки зазвичай про жінок кажуть погані слова. І це вже дзвіночок: учора такою була вона, а завтра можеш стати нею ти. Тому на це слід звертати особливу увагу.

— Ми хочемо зараз провести невеличкий експеримент. Покажемо фото відомої особистості, а ви як фахівець розпишете психотип цієї людини.

— Леонардо Ді Капріо. Його розглядав багато хто. Його психотип — Дон Кіхот. Він дуже романтичний, ніжний. І він дуже артистичний. Коли він знімається у фільмах, то багато імпровізує. Йому це дозволяють робити, бо йому це дуже добре вдається. Він екстраверт, улюбленець публіки. Жінки його люблять, не оминають його увагою. У нього, наскільки я знаю, дуже тісний зв'язок із матір'ю.

Скріншот відео: kanaldom.tv

Знову ж таки, психотип. Як його визначити? Що, дивлячись на цю фотографію, можна сказати, якщо б я була фізіогномістом? Густі брови свідчать про те, що він цілеспрямований, короткий носик — про те, що він скромний. Наприклад. Ми ж говоримо про те, що психотип можна скласти. А як можна скласти психотип людини, про яку ми не знаємо майже нічого? Ми можемо переглянути його інтерв'ю, проаналізувати ролі в якихось фільмах. Можемо подивитися, наскільки він, коли дає інтерв'ю, сором'язливий. І боязкість у нього теж є.

Читайте також: Телеканал "Дом" запустив нове розважальне шоу "День Вдома"

Прямий ефір