Фонд для відновлення сільських бібліотек: як ремонт в деокупованому селі на Київщині надихнув волонтерів

Сергій Шварц. Скриншот: kanaldim.tv

Село Дружня на Київщині в перші дні вторгнення окупували росіяни. У місцевій бібліотеці окупанти облаштували свою базу, а коли втікали, то вкрали комп’ютер і принтер, знищили багато україномовних книжок. Нещодавно бібліотеку перетворили на справжній дитячий хаб, а фонд поповнили сучасною українською літературою. Кому та як це вдалося, дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Це село Дружня на Київщині. В перші дні повномасштабного вторгнення його окупували росіяни. Місцевих просто розстрілювали. Окупанти зробили собі штаб у місцевій бібліотеці. Після себе залишили купи сміття, спалені книги. Комп'ютерну техніку забрали з собою, розповіла завідувачка бібліотеки Анна Мушинська. Тут вона працює з 1975 року.

"Після окупантів тут був страшний безлад. Матраци валялись, їхні одяг та спиртівки. Вони, мабуть, на столах гріли собі їжу. Під час окупації в селі було дуже страшно. Коли їх вигнали, то ми навіть у бібліотеку боялися заходити, бо там могли бути розтяжки. Староста нас довго сюди не пускав", — пригадала завідувачка бібліотеки Анна Мушинська.

Однак зараз бібліотеку не впізнати. Завдяки волонтерам вона перетворилася на сучасний простір для дітей.

"Ми коли сюди приїхали, то хотіли передати книг. У нас була невеличка сума, яку ми могли витратити на це. Втім, коли я побачив цю картину, то вирішив, що тре батут все змінювати", — зізнався волонтер Сергій Шварц.

Після деокупації Київщини киянин Сергій Шварц допомагав відновлювати пологове відділення у Ворзелі. Туди прилетіла російська ракета. Потім дізнався про Дружню та ініціював у соцмережах збір на ремонт бібліотеки. Вдалося зібрати 100 тисяч гривень і найняти професійного майстра. Безплатну допомогу запропонував електрик та дизайнерка дитячих інтер'єрів. До легких ремонтних робіт долучилися волонтери.

Комп'ютер, принтер, книги, настільні ігри та меблі в бібліотеку надсилали небайдужі люди з усієї України. Загалом до відновлення долучилося близько 500 осіб. Катерина Данько придбала для сільської бібліотеки понад сто книжок. Бібліотека поповнилася українською класикою, закордонними пригодницькими виданнями, книгами для батьків.

"Сподівалася, що в мене буде тисяча гривень. Але все одно поставила собі амбітну ціль в 30 тисяч гривень. Збір якось так добре пішов, що ми назбирали майже 40 тисяч. Пріоритет — книги сучасних українських авторів. Наприклад, Оля Русіна. Я сама читала книжку "Абрикоси зацвітають вночі". Для мене, людини з Донеччини, де війна вже дев'ятий рік, ця книга неймовірна цікава та важлива. Це історія про дитину, яка подружилася з дроном. Ось такі історії", — розповіла волонтерка Катерина Данько.

Волонтери повністю відремонтували коридор і один із залів бібліотеки. Ще в одному пофарбували стіни і підлогу. Зараз облаштовують плінтуси.

"Це не просто бібліотека. Це такий собі дитячий хаб. Хотілося, щоб діти могли тут дивитися мультики. Поки ми робили ремонт, то на вулицях бігала малеча, вони всі такі класні та щирі, тож мені хотілось, щоб бібліотека стала для них особливим місцем", — резюмував Сергій Шварц.

Сергій планує організовувати в бібліотеці майстер-класи для дітей і розвивати культурний осередок у Дружні. Також волонтер мріє створити фонд, який займатиметься відновленням сільських бібліотек по всій Україні.

Читайте також: Як проєкт Bikes 4 Ukraine допомагає українцям на деокупованих територіях

Медіа-партнери
Прямий ефір