Енергетична безпека — один з пунктів мирного плану України: експерти пояснюють, чи реально її досягти

Запуск атомних реакторів планують восени. Скриншот: kanaldim.tv

Торік Росія системно атакувала енергетичну інфраструктуру України. Цей сценарій окупанти планують повторити. Чи можливі нові блекаути та як Україна готується до опалювального сезону, дізнавайтеся у матеріалі програми "Ранок Вдома".

Минулої зими росіяни здебільшого били по вузлах розподілення. Тобто струм був, а от транспортувати його до осель було неможливо.

"Графіки відключення будуть. Росіяни били по центральних, вузлових підстанціях. Загалом їх 90, постраждали — 30. Ці пошкоджені підстанції досі не відновлені до кінця. Вони працюють на 30-40% від своїх можливостей. Все через величезні масштаби руйнувань. Генераторами забезпечили теплокомуненерго та водоканали. У Міністерстві охорони здоров'я офіційно звітували про те, що забезпечили генераторами чотири з п'яти тисяч лікарень", — пояснює експерт у сфері енергетики Юрій Корольчук.

Атака енергетичної інфраструктури України викликала мультикризу у світі, кажуть експерти. Окрім військового аспекту, вона вплинула на логістику — постачання продовольства та енергоносіїв. Зараз ЄС відмовляється від російського газу, та чи допоможе це Україні?

"Росія має кудись продавати енергоносії, які вона активно добуває. Російські нафтопродукти, наприклад, або російський газ не можуть потрапляти в Європу в таких масштабах, як раніше. Натомість Європа активно шукає диверсифікації. Є спроба знайти скраплений газ в Африці чи у США", — каже політолог Олексій Якубін.   

Та є сфера, де російські технології не обмежують. Це будівництво атомних електростанцій.

"З "Росатомом" окрема історія. Вони будують атомні електростанції в Угорщині, Туреччині та навіть в Індії. Я вже не кажу про те, що вони продовжують продавати ядерне паливо в Болгарію, Словаччину та Францію", — провадить політолог.

Тобто енергетична залежність від Росії трансформувалась. Чи можливо зупинити цей процес?

"Будь-яка атомна електростанція, яка будується, має бути сертифікована МАГАТЕ. Тобто без цього її не запустять. Тож це не правда, коли кажуть, що МАГАТЕ нічого не може зробити. Наприклад, за окупацію Запорізької АЕС агентство могло б не видавати "Росатому" сертифікати на будівництво нових АЕС. Це зупинило б "Росатом" та його роботу над подальшими проєктами", — резюмує Олексій Якубін.

Енергетична безпека України та світу — один з пунктів мирного плану України. Чи реально її досягти? Наша країна це демонструє. Українські АЕС — одні з перших пострадянських, які перейшли на ядерне паливо з США. Тим часом ЄС вже повністю відмовилась від російського газу. Тож наступний етап — санкції проти "Росатому".

Також цікаво:

Прямий ефір