День народження Михайла Старицького та відкриття Південного полюса: 14 грудня в історії

14 грудня 1839 року народився письменник та батько українського театру Михайло Старицький. Відомий творчий тандем він створив зі своїм троюрідним братом — українським композитором Миколою Лисенком. Завдяки їм світ почув одну з найромантичніших пісень — "Ніч яка місячна". Також Старицький — один із творців першої театральної трупи. Про це йдеться у програмі "Утро Дома".

Сьогодні — 110 років від дня відкриття Південного полюса. Цього дня експедиція норвезького дослідника Руаля Амундсена досягла Південного полюса. У подорож завойовники вирушили кораблем "Фрам". З собою в дорогу взяли продовольчі товари, собак та упряжку. Висадився екіпаж у китовій бухті, що на північно-західному узбережжі Антарктиди. Після чого Амундсен на собаках вирушив на південь разом із чотирма членами команди. Подорож було важкою, але досягти поставленої мети експедиції все ж таки вдалося. На честь підкорення Південного полюса над своїм наметом завойовники підняли норвезький прапор.

Цього дня у 1952 році пройшла перша успішна операція з розділення сіамських близнюків, які зросли головами. Здійснив її доктор Жак Геллер у американській лікарні. Сіамські близнюки, з'єднані головами, дуже рідкісне явище: один випадок на 2,5 млн, і кожен з них унікальний. Загалом у світі провели близько 60 подібних операцій. Крім медиків, у такому хірургічному втручанні беруть участь біоінженери, дизайнери 3D-моделей та віртуальної реальності

14 грудня 2004 року у Франції відкрили найвищий транспортний міст у світі — Мійо. Він з'єднує два французькі міста — Париж і Безье. Його висота — 343 м. Будівництво мосту зайняло три роки і оцінюється в 400 млн євро. Міст — одна з визначних пам'яток Франції. З нього відкривається розкішний вид на долину річки Тар.

Сьогодні — День вшанування пам'яті ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС. Саме 14 грудня 1986 року з'явилася перша офіційна інформація, що четвертий аварійний реактор накрили ізоляційною спорудою. Найбільша техногенна катастрофа історія людства сталася у ніч проти 26 квітня 1986 року. У ліквідації наслідків аварії задіяно понад 600 тис. людей — військових, пожежників та медиків. Завдяки їх самопожертві людству вдалося врятувати від поширення ядерної стихії.

Читайте також: Дні народження Тейлор Свіфт та автора "Щедрика" Леонтовича: 13 грудня в історії

Прямий ефір