День народження Івана Миколайчука та УЄФА, прем'єра "Лиса Микити": 15 червня в історії

Зустрічаємо четвер, 15 червня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

15 червня 1941 року народився український актор Іван Миколайчук. Його дитинство минуло в селі Чортория Чернівецької області біля мальовничої річки Черемош з буковинського боку Карпат. Успіх до випускника столичного театрального вишу прийшов, коли йому було 24 роки. Тоді на екрани вийшов фільм Сергія Параджанова "Тіні забутих предків". У ньому Миколайчук зіграв українського Ромео — Івана Палійчука. Спершу роль відводилась іншому актору, та оператор Юрій Іллєнко порадив режисерові звернути увагу на талановитого Миколайчука. Параджанов був у захваті: "Я не знаю більш національного народного генія. До нього це був Довженко", — сказав якось про актора Параджанов. У 1979 році у Миколайчука відбувся режисерський дебют — художній фільм "Вавилон ХХ", де актор також зіграв головну роль. На рахунку Миколайчука десятки кіноробіт. Актор помер у 46 років після тривалої хвороби. 

Цього дня 2007 року в київському кінотеатрі "Кінопалац" відбувся прем'єрний кінопоказ першого українського анімаційного серіалу "Лис Микита". В основу сюжету лягла сатирична поема "Казка" Івана Франка про пригоди хитрого та розсудливого лиса. Серіал складається з 26 серій по 15 хвилин кожна. Зйомки тривали близько трьох років. Над мультфільмом працювала команда з 70 аніматорів, котрі намалювали 450 000 малюнків. Усіх персонажів створювали вручну. Музику до серіалу написав український композитор Мирослав Скорик. Крім того, у мультфільмі лунали пісні рок-гуртів "Океан Ельзи" та "Воплі Відоплясова", а також Руслани, Гайтани і багатьох інших зірок української естради. "Лис Микита" з успіхом транслювався не лише в Україні, а й у Туреччині, Латвії, Словаччині та Польщі. 

Європейська футбольна асоціація УЄФА святкує 15 червня 2023 року 69 років від дня заснування. Спортивну організацію створили у швейцарському Базелі. Першим її очолив французький футбольний функціонер Анрі Делоне. Чемпіонат Європи, який проводиться під егідою УЄФА — одна з головних футбольних подій світу. Матчі збирають мільйонні аудиторії. УЄФА проводить, зокрема, такі відомі футбольні змагання, як Суперкубок УЄФА і Ліга чемпіонів УЄФА. Україна — активний учасник європейських чемпіонатів. Так, у 2009 році одна з найтитулованіших футбольних команд Європи — донецький "Шахтар" — виграла Кубок УЄФА. Це була грандіозна перемога. Сьогодні штаб квартира УЄФА знаходиться у швейцарському місті Ньйон, а до складу організації входять 55 Асоціацій-членів. 2022-го через російську агресію проти України Європейська футбольна асоціація заборонила командам країни-агресорки брати участь у змаганнях під егідою УЄФА. 

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір