День народження Івана Котляревського та політ у космос українки — 9 вересня в історії

Зустрічаємо понеділок, 9 вересня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

9 вересня 1769 року в Полтаві народився Іван Котляревський, автор легендарної поеми "Енеїда" — першого твору, написаного розмовною українською мовою. Найвідоміше видання — "Енеїда" 1968 року з ілюстраціями українського художника Анатолія Базилевича. Над створенням понад 130 малюнків та безлічі ескізів він працював протягом десяти років. Ілюстрована поема вийшла у видавництві "Дніпро" та перевидавалась 17 разів. Серед інших відомих творів Котляревського — п'єси "Наталка Полтавка" та "Москаль-чарівник".

Свій перший концерт він дав у сім років. У 12 почав писати музичні твори. Його називали музичним генієм. Хоча у 27 почав втрачати слух, він продовжував працювати. 9 вересня 1825 року видатний німецький композитор та піаніст Людвіг Ван Бетховен відіграв свій останній концерт. За своє життя він написав понад 240 композицій, сонат, квартетів, симфоній.

9 вересня 1886 року у Швейцарському Берні ухвалили Конвенцію про охорону літературних і художніх творів. Це була перша міжнародна угода в галузі авторського права. Першими її підписали представники семи країн — Бельгії, Німеччини, Франції, Іспанії, Великобританії, Тунісу та Швейцарії.

Цього дня 1920 року був створений Київський державний авіазавод №12. Нині це акціонерне товариство "Антонов", що є флагманом авіаційної галузі України. На підприємстві за цей час розробили понад 100 типів літаків та їх модифікацій.

Цього дня — 18-та річниця космічного польоту американської астронавтки українського походження Гайдемарі Стефанишін-Пайпер. На борту космічного шаттла "Атлантіс" вона вирушила у космос, аби разом з командою встановити сонячні батареї на Міжнародній космічній станції. Загальна тривалість польоту становила майже 12 діб. Вона стала восьмою жінкою-астронавткою НАСА, яка здійснила вихід у відкритий космос. У політ вона узяла синьо-жовтий прапор і плеєр з українськими піснями.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома".

Прямий ефір