День народження Ейфеля, "Віднесені вітром" та "Список Шиндлера": 15 грудня в історії

Зустрічаємо четвер, 15 грудня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

15 грудня 1833 року народився французький інженер-будівельник і архітектор Александр Гюстав Ейфель. Він створив Західний залізничний вокзал у Будапешті, купол обсерваторії в Ніцці, Залізний будинок в Перу, Статую Свободи для Нью-Йорка і Ейфелеву вежу. Остання насправді спочатку називалася Трьохсотметрова вежа і була запланована, як тимчасова споруда. Вежа мала служити аркою Паризької всесвітньої виставки і за 20 років після експозиції її повинні були знести. 

В Атланті 15 грудня 1939 року відбулася прем'єра легендарного фільму "Віднесені вітром" режисера Віктора Флемінга. Стрічка, що розповідає історію кохання Скарлетт О'Хара і полковника Ретта Батлера, створена за мотивами однойменного бестселера письменниці Марґарет Мітчелл. За право екранізувати книжку продюсери заплатили 50 000 доларів. Підготовка до зйомок тривала три роки. Весь цей час команда ретельно продумувала кожен епізод і нескінченно вносила зміни в сценарій. Головні ролі зіграли король Голлівуду Кларк Гейбл та витончена Вів'єн Лі, яку відібрали серед півтори тисячі претенденток. Разом акторська пара мала розкішний і дуже гармонійний вигляд. Стрічка стала найкасовішою в історії Голлівуду, зібравши у прокаті понад три мільярди доларів. Також фільм "Віднесені вітром" — володар десяти премій "Оскар".

"Список Шиндлера" режисера Стівена Спілберга. Основою сюжету став побудований на реальних подіях роман "Ковчег Шиндлера" австралійського письменника Томаса Кініллі. Спілберг відкладав створення стрічки більше 10 років, адже не був готовий знімати кіно про Голокост і навіть намагався віддати проєкт іншим режисерам. Але все ж таки він зняв історію про німецького бізнесмена, який витратив усі свої статки на порятунок польських євреїв від загибелі. "Список Шиндлера" — найкрасивіший чорно-білий фільм сучасності, який зібрав у прокаті 321 мільйон доларів. Також стрічка отримала сім премій "Оскар".

15 грудня 2000 року почалася масова акція під гаслом "Україна без Кучми". Спочатку на Майдан Незалежності вийшли 50 осіб, а потім 20 000. Головною причиною, яка спонукала українців побудувати наметове містечко в центрі Києва, стали аудіозаписи, опубліковані після зникнення опозиційного журналіста Георгія Гонгадзе. Вони стосувалися тодішнього президента Леоніда Кучми і його найближчого оточення. Мітингарі вимагали негайної відставки глави держави та розкриття правди у справі журналіста. Протести тривали до березня 2001 року. Однак вимоги протестувальників так і не були виконані. 

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми  "Ранок Вдома"!

Прямий ефір