День народження Нобеля, початок операції "Захід" та набуття чинності Женевських конвенцій — 21 жовтня в історії

Зустрічаємо понеділок, 21 жовтня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

21 жовтня 1056 року розпочалось написання Остромирового Євангелія. Його вважають другою за старовиною писемною пам'яткою Русі після Новгородського кодексу. Рукопис у київського диякона Григорія замовив новгородський воєвода і посадник Остромир. Робота над богослужебною книгою, яка містить 294 сторінки, тривала пів року у Київській писемній школі. Остромирове Євангеліє — унікальна пам'ятка української мови, писемності та культури. Книга створена лише в одному екземплярі, внесена до Реєстру ЮНЕСКО і є серед того надбання, що привласнила собі Росія.

191 рік тому у Стокгольмі народився видатний шведський вчений, хімік та винахідник Альфред Нобель. Він навчався у Швеції, Франції, Німеччині й США. Нобель автор понад 350 винаходів. Динаміт, бездимний пороховий балістит та детонатор — головні з них. Майже всі свої зароблені статки, а це понад 30 мільйонів шведських крон, Нобель заповів на фінансування міжнародної премії. Нею нагороджують за видатні наукові дослідження, революційні винаходи, вагомий внесок у культуру, розвиток суспільства та укріплення миру.

Цього дня 1944 року в Атлантичному океані загадково зник кубинський корабель "Рубікон". Його екіпаж припинив виходити на зв'язок. Наступного дня воєнно-морські сили США виявили вантажне судно в гарному стані у районі Бермудського трикутника, але без екіпажу. На борту була лише собака, а моряків так і не знайшли. Доля понад 300 людей досі невідома. Історія екіпажу корабля "Рубікон" поповнила список незрозумілих випадків, що відбулись у Бермудському трикутнику.

21 жовтня 1947 року радянська влада розпочала операцію "Захід". Це було примусове виселення людей із Заходу України до Казахстану та віддалених районів Сибіру. Підготовка секретної операції тривала два місяці. До неї залучили 30 тисяч солдатів і майже 16 тисяч керівного складу. Головним завданням була нейтралізація діяльності Української повстанської армії й тих, хто її підтримував. Виселяли родичів повстанців, засуджених, активних націоналістів. Людей вивозили сотнями у задушливих вантажних вагонах. Операція "Захід" — це найбільша депортація населення із Заходу України. Протягом доби тоді примусово виселили майже 78 000 українців.

Цього дня 1950 року набрали чинності Женевські конвенції — міжнародні багатосторонні угоди про захист жертв збройних конфліктів. Їх підписали понад 190 країн світу на дипломатичній конференції ООН у Швейцарській Женеві.  Ці документи передбачають гуманне ставлення до цивільного населення поранених і військовополонених під час війни. 2019 року Росія фактично вийшла із Женевської конвенції та порушує всі можливі її норми, негідно поводиться з українськими військовополоненими, вбиває мирне населення, обстрілює установи й житлові будинки.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома".

Прямий ефір