Чи сядуть Шойгу та Герасимов на лаву підсудних за злочини Росії — відповідь експертів

Володимир Зеленський під час дебатів Генеральної Асамблеї ООН. Фото: president.gov.ua

Послужний список росіян величезний: розстріли цивільних у Бучі, братські могили в Бучі та в Ізюмі як доказ звірств та безжальності. Тривають удари по енергетиці, а акти екоциду та порушення прав людей — ще з окупації Криму 2014 року. Європейський суд з прав людини визнав Росію винною у порушенні прав людей у Криму. Міжнародний кримінальний суд видав нові ордери щодо Шойгу та Герасимова, та чи сядуть винні на лаву підсудних і коли це може статися — експерти поділилися прогнозами у "Ранку Вдома".

Офіційно з перших днів повномасштабного вторгнення війною керували вони: російський міністр оборони Шойгу та начальник Генерального штабу Герасимов. Офіційно обидва є воєнними злочинцями, тож Міжнародний кримінальний суд оголосив їх у розшук. За даними слідства, фігуранти скоїли не один воєнний злочин. 

"Вони є не політичною, а правовою оцінкою того, що коїть Росія. У цьому контексті ми повинні усвідомлювати, що треба збирати доказову базу для цих правових установ", — каже політолог Валентин Гладких.

На віртуальній лаві підсудних на Шойгу та Герасимова вже чекають Путін та російська омбудсменка Львова-Бєлова. Обох звинувачують у викраденні українських дітей. 

Червень для РФ став місяцем-катастрофою у юрисдикції. Росія програла ще й слухання справи у Європейському суді з прав людини. 

"Це рішення суду — ще один юридичний аргумент на користь того, що то була абсолютно самовільна, протизаконне дія з боку РФ. Щодо механізмів міжнародного трибуналу, то треба розуміти, що його має створити Організація Об'єднаних Націй. За наявності архітектури і процедури ухвалення рішень, коли Росія має право вето і є постійним членом Радбезу ООН, це малоймовірно", — говорить Гладких.

Парадокс, але представники країни-агресорки досі виступають на міжнародних форумах. 

"На це неможливо дивитись — країна, яка абсолютно свідомо порушує міжнародне право і пункти Статуту ООН, але її представник, який перебуває під персональними санкціями — міністр внутрішніх справ Росії Володимир Колокольцев — їде у Нью-Йорк на саміт про миротворчу місію! І його там приймають, з ним розмовляють. Це неприпустимо", — коментує радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.

Тож тиск на РФ потрібно посилювати, і мова не лише про вироки Міжнародного кримінального суду. 

"Просто сказати Росії: "Дивіться, ви порушуєте міжнародне право, вийдіть з території України і тоді будемо вести якісь переговори" — це не працює. Працюють тільки три складові: суттєве нарощування військових постачань Україні, вартість війни має суттєво зрости для Росії і ізоляція Росії, що є найскладнішим пунктом", — пояснює Подоляк.

Над усіма пунктами комплексно працюють на Заході, тож РФ орієнтується на Схід та країни глобального Півдня, аби диктувати там свою окупаційну повістку дня. Але чергові рішення Міжнародного кримінального суду можуть суттєво звузити коло спілкування воєнних злочинців.

Читайте також:

Прямий ефір