Чому переселенцям скасовують виплату допомоги на проживання після двох місяців її отримання

Ілюстрація: armyinform.com.ua

Критерії продовження виплати допомоги на проживання ВПО сформульовані таким чином, щоб не лише підтримати переміщених осіб, але й заохотити до сприяння своїй економічній самостійності. Чому можуть скасувати виплату допомоги на проживання ВПО після двох місяців її отримання, пояснює "Дім" з посиланням на "Юридичний порадник для ВПО".

Це стосується лише тих ВПО, виплати яким були продовжені на ще один шестимісячний період. За наявності окремих обставин (наприклад, навчання дітей онлайн), один із працездатних членів сім'ї може не бути зайнятим. Інші непрацевлаштовані працездатні члени сім'ї мають "пільговий" період для сприяння своїй зайнятості.

Відповідно до п.13-3 Порядку надання допомоги на проживання ВПО, у разі, коли внутрішньо переміщеним особам з числа членів сім'ї або отримувачам допомоги виплачувалася допомога і в такій сім'ї є кілька непрацюючих працездатних осіб, протягом двох місяців з дня призначення допомоги на наступний шестимісячний період інші непрацюючі працездатні особи із складу сім'ї (крім одного отримувача допомоги) зобов'язані зареєструватися в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або працевлаштуватися, зареєструвати підприємницьку діяльність тощо. Однак чимало українців у травні отримали скасування допомоги попри те, що вони звернулися вони за нею, до прикладу, у квітні.

Відповідно до абз.4 п.1 постанови Кабміну №94 від 26 січня 2024 р. допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам, які мають на неї право та звернулися за продовженням її виплати з особисто поданою заявою у лютому-квітні 2024 року, призначається і виплачується починаючи з 1 березня 2024 року. Це означає, що рішення органу соцзахисту про призначення допомоги за поданими у лютому-квітні заявами формулюється буквально так — "Призначити допомогу на проживання ВПО з 1 березня 2024 р….", а отже, якщо станом на 1 травня людина не вжила заходів для своєї зайнятості, допомога їй припиняється незалежно від того чи подавала вона таку заяву в березні, чи в квітні.

Щодо тих осіб, які звертаються стосовно продовження виплат у травні або червні, все простіше — вони матимуть на працевлаштування / реєстрацію в центрі зайнятості тощо реальних два місяці. Однак 2 місяці буде відраховуватися з 1 травня або з 1 червня. Бо відповідно до абз.5 п.3 Порядку допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення, а отже допомога призначатиметься з 1 травня (у разі звернення у травні) або з 1 червня (у разі звернення у червні).

Читайте також: Як оновити дані в Реєстрі застрахованих осіб — алгоритм

Медіа-партнери
Прямий ефір