Чотири роки: як Тетяна Матюшенко намагається звільнити чоловіка з в'язниці "ДНР"

Валерий и Татьяна Матюшенко. Скриншот видео: kanaldom.tv

Переселенка Тетяна Матюшенко вже майже 4 роки бореться за звільнення чоловіка Валерія, незаконно засудженого в так званій "ДНР" на 10 років позбавлення волі за "шпигунство". Про це жінка розповіла в програмі "На самом деле: Донбасс" телеканалу "Дом".

Валерія Матюшенко затримали 15 липня 2017 року в окупованому Кальміуському (до декоммуніазціі — Комсомольське), де проживало подружжя. Тетяна уточнила, що після затримання чоловік провів 10 місяців у в'язниці "Ізоляція" в Донецьку, потім був так званий "суд", після — ще місяць в "Ізоляції", звідти чоловіка перевели до донецького СІЗО. А з травня 2018 року Валерій Матюшенко утримується в Макіївській виправній колонії № 32.

Жінка зазначила, що причиною затримання стала їхня з чоловіком підтримка України.

"Так, у мене проукраїнська позиція, у мого чоловіка проукраїнська позиція. Але не вбивати ж людей за те, що вони не змирилися з тим, що прийшов "русский мир", — говорить Матюшенко.

Відносно Тетяни представники так званої "ДНР" також порушили "кримінальну справу", але не вистачило "доказів" і "справу" закрили. Жінка переїхала на підконтрольну Україні територію, де продовжила боротьбу за звільнення Валерія Матюшенко.

Періодично Тетяна приїздила на окуповану територію, щоб відвідувати "судові засідання" у справі її чоловіка. Під час останнього такого приїзду в 2018 році їй дивом вдалося уникнути затримання так званим "міністерством держбезпеки ДНР".

"2 лютого 2018 року чоловікові переносять "суд", на який я наважуюся поїхати. Це була моя велика помилка, тому що коли мене побачили на "суді", щойно я зайшла додому, будинок оточили кілька машин, це було "МДБ". Мені пощастило, що вони не знали, що я вдома. І ось так я сиділа 4 дні, не виходячи з дому. Тато приїде, включить світло, я поїм. Ось так я на підлозі прожила 4 дні", — розповіла Матюшенко.

Тетяні вдалося покинути місто непоміченою, відтоді вона не поверталася додому, а Валерія зрідка чує по телефону.

Незаконні збройні формування досі відмовляються вносити Матюшенко до списку на взаємне звільнення утримуваних осіб. Тетяна уточнює, що є кілька категорій українців, які очікують звільнення. Але щоб це сталося, потрібно бути підтвердженим у списках по обидва боки — від України та від окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО).

"Чоловіка внесла на обмін вже 6 серпня. Але, виявляється, є кілька груп. Перша — люди, які підтверджені з двох сторін — так званих "Л/ДНР" і України. Друга — люди, які підтверджені Україною, тобто є офіційні документи, і на той момент вважалося, що це люди, які підтверджені Мінськими домовленостями. А третя група — люди, які не мають документів, тобто немає підтвердження перебування в місці незаконного утримання", — пояснює Тетяна.

Повна версія програми: Якщо затримали в ОРДЛО: алгоритм дій від правозахисників і досвід родичів

Медіа-партнери
Прямий ефір