Шкуродер їв собак та кішок: розслідування "Право на право" на Житомирщині

В Харитоновке. Фото: kanaldom.tv

Зникнення собак і котів у селі Харитонівка на Житомирщині тримають у страху всю округу. Люди не розуміють, куди масово зникають їхні домашні улюбленці. Після того, як поліція встановила причини зникнення тварин, відкрилася страшна правда: 27-річний сусід понад два роки заманював до себе додому собак і котів, по-звірячому вбивав їх — і їв. У подробицях того, що відбувається, розбиралися журналісти програми "Право на право" телеканалу "Дом".

Масові зникнення

До Харитонівки Олеся переїхала пів року тому. Сподобався красивий густий ліс — відмінне місце для прогулянок з собаками, у неї було їх п'ять. Ось тільки за весь час з дня переїзду погуляти з домашніми улюбленцями так і не вдалося. Одна з собак безслідно зникла, а ризикувати іншими жінка не стала.

"Був у мене пес Бублик, який до мене прийшов сам, оселився у мене. Він був дуже компанійський, дуже любив дітей. Якось так вийшло, що він зник, я думаю, може, він у когось, хтось із бабусь його забрав собі", — розповідає Олеся.

Але знайти Бублика так ніхто і не зміг. Зараз усі 4 собаки гуляють лише в Олесі у дворі будинку, вона боїться, що якщо відпустить їх на прогулянку, то й вони зникнуть.

А ось Лілія залишилася без 8 кішок, їх зникнення теж стала загадкою. Жінка живе в Харитонівці з народження, і ніколи такого масового зникнення собак і котів не було.

Лілія

Не змогла знайти свою собаку і Тетяна. Одного разу вона вирушила до сусідки за молоком і залишила на 15 хвилин свою вівчарку Альфу біля воріт. Коли повернулася — собаки ніде не було.

"Вийшла, собаки вже немає за воротами, я її кликала, кликала довгий час, я знаю, що такого не може бути, щоб вона мене залишила і пішла. І коли це сталося, я наступного дня і всю ніч її шукала, ходила. Я була шокована, кажу, ну не може такого бути, як це так, за хвилину — немає, і все", — згадує жінка.

Тетяна

Альфа була для Тетяни другою дитиною, її взяли з притулку 3 роки тому і тварина стала членом сім'ї. А одного разу вівчарка навіть врятувала своїй господині життя.

"У нас такий був випадок у лісі — цього року я ходила по гриби, і мені стало погано. Собака була зі мною в лісі, і я вже сіла, назбирала грибів, бачу, що йти не можу, мені дуже погано з серцем стало, я їй кажу: біжи додому і приведи чоловіка. Коли він приїхав, я вже була зовсім без свідомості, він забрав мене. І таким чином вона врятувала мені життя...", — розповідає Тетяна і плаче.

Протягом доби жінка ніде не могла знайти свою Альфу.

Трупи тварин у сараї

Селом почали ходити припущення, що до зникнень домашніх улюбленців може бути причетний молодий хлопець, який проживає по сусідству, оскільки останнього разу собаку бачили саме з ним. Сам чоловік усе заперечував, але Тетяна пішла до нього додому, і біля сараю сусіда помітила краплі крові. Негайно Тетяна викликала поліцію.

"Коли приїхали поліцейські, то сказали, що не мають права заходити в його хлів або будинок, відкривати не мають права, але я їм кажу — дивіться, ось є 2 краплі крові, й там у хліві через щілину видно, подивіться. Правда, поліцейський пішов, підсвітив туди телефоном, і побачив там масу крові", — розповідає Тетяна.

Після того як поліція встановила причини зникнення тварин, селяни були шоковані. У сараї 27-річного жителя Харитонівки виявили залиту кров'ю підлогу та останки тіл невинних тварин.

"Виїхала слідчо-оперативна група на місце події, провела огляд, вилучила низку речових доказів, які підтверджують і доводять, що дійсно ця людина жорстоко поводилася з тваринами", — говорить начальник ГУНП у Житомирській області Юрій Олійник.

На місці злочину фіксувала всі факти звірячих катувань тварин місцева зоозахисниця Олена Мартинюк. До розслідування її залучила поліція. Олена вже багато років займається захистом тварин, але зізнається — такого жаху не бачила ще ніколи. Згадує, як знайшли бензопилу та ножівку — все в крові.

"Коли ми підійшли, і з того мішка витрусили, там було 2 тушки собачок, одна була Таніна, там просто шкура, голова, відрізані лапи й хвіст, а друга собачка, маленька така, там були відрізані вуха, ноги та розпороте черево", — розповідає зоозахисниця.

Поліція і зоозахисники припустили: 27-річний Денис по-звірячому вбивав тварин, після чого вживав їх у їжу. У почуте ніхто не міг повірити, адже хлопець жив небідно, міг собі дозволити нормально харчуватися. Але на плиті у цієї людини була зовсім інша їжа.

"Зверху стояв борщ у казанку, і поліцейський його питає, а що це — борщ? Він каже, так, це тут собака, каже — пригощайтесь, вас же таким не годують... Він сам цих тварин заманював до себе", — розповідає Олена Мартинюк.

У сараї виявили розібрану вівчарку Альфу. Тетяна просто не могла в це повірити, адже Денис — її хрещеник.

"Я є йому хрещеною матір'ю, він не подивився на те, що це була моя собака. Там просто був жах, я туди не змогла зайти, ви знаєте, я як тільки побачила ту масу крові, яка була на землі, я не зайшла туди, зайшли мої діти, впізнали собаку мою, останки", — говорить Тетяна.

Те, що в зникненні домашніх і безпритульних тварин винен Денис, жителі села Харитонівка підозрювали, адже чоловік до масового зникнення домашніх улюбленців убив дві собаки, пояснюючи це тим, що нібито вони намагалися накинутися на нього.

Зоозахисниця каже — першу собаку Денис убив, коли йому було всього 6 років.

"Ще в 6 років він повісив першу собаку, а коли батько хотів його покарати, мама була проти, сказала — це дитина, не чіпай, він же не людину вбив", — розповідає Олена Мартинюк.

Олена Мартинюк

Друга собака належала його рідному дядькові. Чоловік забив тварину, зварив і приготував із неї борщ.

Після того, як у сараї Дениса були виявлені частини тіла домашніх улюбленців і борщ із собачого м'яса, поліція його допитала і завела кримінальну справу за ст. 299 п. 3, "Жорстоке поводження з тваринами". Підозрюваного забрали в СІЗО і направили в психіатричну лікарню. Там чоловіка визнали здоровим.

"Щоб людину визнали психічно хворим, потрібна певна низка критеріїв. І якщо, наприклад, має бути 5 критеріїв до певного особистісного розладу, а їх 4, то захворювання не ставиться", — коментує психотерапевтка, членкиня української спільноти психотерапевтів Катерина Романишина.

Катерина Романишина

"Боїмося вже за себе"

Жителі Харитонівки побоюються вже не лише за своїх тварин, а й за власне життя.

Адже зараз Денис перебуває під домашнім арештом до червня, але люди помічають, що він продовжує пересуватися — не лише селом. Більш того, за словами сусідів, чоловік став проявляти агресію і влаштовувати пожежі.

"Він непередбачуваний, ми боїмося за своє життя, ми боїмося неадекватності поведінки цієї. Він регулярно влаштовує підпали, пожежі, погрожував сусідам. Я чула особисто, коли він кричав Лілі: "Давно будинок не горів твій, Ліля?". І він влаштовує постійно підпали в лісосмузі", — говорить мешканка Харитонівки Олеся.

Жителі села бояться, що якщо чоловік залишиться безкарним, то наступними його жертвами будуть люди. Чоловік, за словами сусідів, сам каже — хотів би спробувати людського м'яса.

"Він каже: я куштував усе, не куштував тільки людського, але я планую", — говорить Тетяна.

Люди розповідають, що звертаються до сільради за підтримкою, але там відмовляються від коментарів. Але при цьому хочуть, щоб підозрюваний був покараний.

"Просто зварив собі борщ"

Журналістам вдалося поговорити з підозрюваним, і чоловік повідомив, що не вважає себе винним. Крім того — стверджує, що вбив "лише одну собаку".

"Забігла до мене у двір собака, вкусила мене за палець. Тільки раз таке робив, і більше такого не робитиму, ну тобто просто так склалися обставини", — говорить Денис.

Чоловік додає: з вбитої ним собаки "просто зварив собі борщ", щоб "спробувати", а чому його боїться все село, й гадки не має, тому що "нікому нічого поганого не зробив".

Психологи-криміналісти за кордоном проводили дослідження, і виявилося, що близько 80% засуджених, які здійснювали насильницькі дії над тваринами, пізніше скоювали злочини над людьми.

"Головне в цьому випадку, щоб поліція спрацювала, щоб зібрала належні докази. Зараз притягують до відповідальності осіб, які жорстоко поводяться з тваринами, і зараз поліція стала краще працювати", — говорить віцепрезидентка Асоціації зоозахисних організацій України Марина Суркова.

Марина Суркова

Посилення закону

За жорстоке поводження з тваринами в Україні зараз передбачена як адміністративна (штраф, громадські роботи), так і кримінальна відповідальність — з максимальним терміном позбавлення волі до 8 років.

Але законодавці мають намір ще більше посилити покарання шкуродерів і недбайливих господарів тварин, уточнивши та розширивши перелік заборонених дій. Так, Верховна Рада вже ухвалила за основу "Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу)", яким забороняється:

  • умертвіння новонародженого приплоду;
  • бити, вбивати, отруювати або калічити домашніх тварин;
  • дарувати домашніх тварин як призи, нагороди або премії;
  • заподіювати домашній тварині біль, страждання або пригнічувати її;
  • дресувати тварин, завдаючи шкоди здоров'ю і загальному стану;
  • умертвляти тварин шляхом утоплення, задушення, використання отруйних речовин, електричного струму;
  • жебракувати з тваринами;
  • залишати домашню тварину в закритому салоні автомобіля за відсутності в ньому людини, при температурі навколишнього середовища вище +20С і нижче -5С;
  • замуровувати тварин у підвальних приміщеннях.
Прямий ефір