Багато думати — шкідливо: науковці оприлюднили нові дослідження

Забагато думати – шкідливо? Скриншот: kanaldim.tv

Що відбувається з мозком, коли забагато думати? Так звучить тема, над котрою працюють дуже серйозні науковці-нейрофізіологи. Виявляється, якщо постійно думати над розв'язанням проблеми та повсякчас крутити її в голові, знайти вихід ніколи не вдасться. Такий парадокс підкинув нам мозок. Чи знайшли вчені вихід з цього лабіринту, дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".   

Вчені з Нідерландів провели дослідження, в якому взяли участь представники різних професій з 29 країн світу. Учасники експерименту виконували 358 завдань. Зокрема, вивчали нові технології, грали в гольф або перебували у віртуальній реальності. Науковці дійшли висновку, що іноді розумові зусилля викликають неприємні відчуття, роздратування, розчарування або стрес. 

"Насправді мозок складніший, ніж ми собі уявляємо. Тож він сам обирає баланс мі активністю та відпочинком. Ми можемо сказати, що у випадку втрати свідомості внаслідок надмірної афективної реакції чи травми,  мозок забезпечує безпеку людині й самому собі. Мозок по суті перемикається в інший режим роботи", — пояснив клінічний психолог, кандидат психологічних наук Віталій Луньов.  

Іноді ми зациклюємося на певній проблемі та постійно про неї розмірковуємо, вибудовуємо нові концепти й перевантажуємо себе. Нам здається, що ми аналізуємо ситуацію з різних боків та поглиблюємо свої знання. Насправді це не так, кажуть науковці. 

"Зазвичай мозок людини вибудовує схильність до спрощення. Тому насправді ми не думаємо настільки багато, як ми думаємо, що ми думаємо. Тобто у разі перенавантаження людина не є відкритою до свого нового досвіду", — продовжує психолог.

Крім цього, мозок має власну модель активності, яку він повинен постійно підтримувати, підкреслюють дослідники. Є кілька режимів роботи головного органу, які безпосередньо пов'язані з продуктивністю. Здатність перебувати саме в пасивному режимі допомагає мозку ефективно вирішувати багато задач. 

Розумова активність — енергозатратний процес, тому люди не завжди отримують задоволення від наполегливих роздумів. Іноді потрібно зробити перерву і дати мозку відпочити, щоб він краще мислив та працював продуктивно.

Читайте також: Адаптація до війни — поради психологів, як навчитися жити тут і зараз

Прямий ефір