Підручник з української мови з мапою України без Криму — роз'яснення Міністерства освіти

Ілюстративне фото: unian.ua

У підручнику з української мови для 7 класу виявили неприпустиму помилку, що порушила обговорення низки проблем. В одній із версій книги карта України була зображена без Криму. У зв'язку з цим Міністерство освіти і науки України оголосило про зміни у процедурі підручникотворення, щоб поліпшити їхню якість, підтримати авторські колективи та виявляти недоліки перед друком, передає "Дім".

Карта України без Криму

На сторінці підручника "Українська мова. 7 клас" (2024 рік випуску) видавництва "Літера ЛТД" виявили помилку в піктограмі мапи України — поруч зі текстом державного гімну Україну зобразили без півострова. Підручники вже доставили до обласних книжкових баз і в школи.

У МОН зазначили, що ця сторінка не проходила експертизу, а з'явилася на етапі друку. На експертизу подають електронну версію (копію, аналог) рукопису оригіналу або оригінал макету підручника, яка може не містити сторінок оформлення.

Видавництво визнало помилку та пояснило її появу недоглядом під час підготовки підручника до друку. Зображення на фотостоці мало два шари — мапу України та Криму окремо. У підручник потрапив тільки один шар зображення — мапа України без півострова.

Реація МОН

Інформація про помилку в підручнику активно поширилася соцмережами протягом 9 вересня. Упродовж дня міністерство активно комунікувало з видавництвом, тож уже ввечері було ухвалено рішення — "Літера ЛТД" за власний кошт передрукує підручники. Наклад відкликають зі шкіл і наново доставлять.

В електронній бібліотеці Інституту модернізації змісту освіти (ІМЗО) вже розмістили підручник із виправленою піктограмою мапи України — українським Кримом.

На друк було виділено майже 5,3 млн грн. Оскільки видавництво зобов'язалося передрукувати підручники власним коштом, держава не матиме додаткових витрат.

Що робить МОН, щоб у майбутньому в підручниках не було помилок

Уже протягом року МОН працює над перезавантаженням системи підручникотворення. З 2 вересня 2024 року експертизу забезпечуватиме Український інститут розвитку освіти (УІРО).

Новий механізм забезпечення якості навчальної літератури передбачатиме експертизу матеріалів перед апробацією, власне їхню апробацію в невеликій кількості закладів освіти з подальшим зворотним звʼязком і вдосконаленням, а також фінальну експертизу перед конкурсним (учительським) відбором підручників закладами освіти. Експертизу здійснюватимуть нові експертні комісії УІРО. Нині триває добір експертів.

Підручники, надруковані за оновленою процедурою, з'являться в школах у 2025/2026 навчальному році. Міністерство проаналізувало помилки, які виявляли в підручниках після друку, і розпочало змінювати процедуру підручникотворення.

Читайте також: Перерозподіл годин та актуальні предмети: як змінилась освітня програма для 5-9 класів

Прямий ефір