Завершення Радянсько-фінської війни та поява доктрини Трумена — 12 березня

Зустрічаємо вівторок, 12 березня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

12 березня 1633 року польський король Владислав IV затвердив Петра Могилу митрополитом Київським та Галицьким. Вже наступного місяця у Братській церкві у Львові відбулось його висвячення. Посаду очільника УПЦ Петро Могила, обіймав 14 років. Найголовніше його досягнення це відродження Української Православної Церкви, а також її святинь, зокрема, Святої Софії у Києві.

Цього дня 1940 року у Москві був підписаний мирний договір, який завершив Радянсько-фінську війну. Згідно з документом, Фінляндія втратила 11% захоплених Червоною армією території, а понад 400 000 фінів стали вимушеними переселенцями. Радянський Союз вдерлися до скандинавської країни 1939 року. Цьому передувало зближення Фінляндії із західними державами. Війна тривала 105 днів. З фінського боку загинули майже 25 000 людей, з радянського — понад 126 000 тисяч.

77 років тому американський конгрес ініціював доктрину Трумена. Це була зовнішньополітична програма підтримки урядів Греції та Туреччини у боротьбі з радянським комунізмом. Обидві держави Середземномор'я отримали від США фінансову допомогу та військове озброєння. Вже до 1949 року урядові сили Греції розгромили радянських бойовиків на півночі, а Кремль, усвідомивши безперспективність вимог до Туреччини щодо спільного контролю над протоками Босфор і Дарданелли, спробував домовитися з нею. Результатом доктрини Трумена стало вгамування радянської експансії.

12 березня 1974 року міжпланетна станція "Марс-6" вперше передала на Землю дані про атмосферу і ґрунт Червоної планети. Це сталося через сім місяців після старту місії. Її метою було дослідження не придатної для життя людини планети. Апарат зазнав невдачі під час посадки, проте зумів відправити важливі дані щодо атмосфери, рельєфу поверхні та хімічного складу Марса.

24 роки тому Папа Римський Іоанн Павло II покаявся за гріхи католицької церкви. Священнодійство відбулося в церкві Святого Петра у Ватикані. Папа попросив вибачення за несправедливість, яку католицька церква чинила протягом століть. Іоан Павло II обіймав посаду голови Католицької церкви протягом 27 років. За цей час просив вибачення орієнтовно 100 разів. Зокрема, за дискримінації жінок, за жорстокість церкви до людей інших конфесій та за Голокост.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір