Заснування "Ґреммі", смерть Білозіра та поділ Чорноморського флоту — 28 травня в історії

Зустрічаємо понеділок, 27 травня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

28 травня 1904 відбулася тріумфальна прем'єра опери "Мадам Баттерфляй" італійського композитора Джакомо Пуччіні. У театрі міста Брешія показали оновлену версію постановки. Після провального дебюту у Ла Скала Пуччіні переписав оперу, а на головну роль гейші Чіо Чіо Сан запросив українку Соломію Крушельницьку. Артистів викликали на біс 17 разів. Творчий тандем Пуччіні й Крушельницької увійшов в історію світового оперного мистецтва початку XX століття.

67 років тому в Лос-Анджелесі була заснована Національна академія мистецтва і науки звукозапису, відома у всьому світі музичною премією "Ґреммі". Ініціаторами її створення стали провідні звукозаписувальні лейбли. Наразі академія зі штаб-квартирою в Каліфорнії налічує близько 13 000 членів. Щорічно вручає музичну премію "Ґреммі" у майже 100 номінаціях.

Цього дня 1987 року німецький пілот Матіас Руст обійшов систему СРСР і приземлився на Красній площі. Він вилетів на крихітному літаку з Гельсінкі й закінчив політ у Москві, подолавши найпотужнішу на той час у світі радянську систему протиповітряної оборони, чим підірвав уявлення про її міць. Своїм вчинком 18-річний льотчик хотів домогтися прогресу у переговорах про роззброєння між СРСР та США та сприяти миру. Радянська влада засудила пілота до чотирьох років позбавлення волі, але за рік достроково звільнила та повернула на батьківщину.

27 років тому у Києві Україна та Росія підписали пакет документів про базування та розподіл Чорноморського флоту. Згідно з документом РФ орендувала частину території Севастополя для розміщення головної бази Чорноморського флоту впродовж 20 років, списуючи щорічно 97 мільйонів доларів із суми державного боргу України. За часів президента втікача Януковича термін продовжили до 2042 року, а вже 2014 року Росія анексувала півострів. Нині територія Криму тимчасово окупована Росією.

28 травня 2000 року у львівській лікарні помер відомий український композитор та виконавець Ігор Білозір. Його смерть спричинили травми, отримані за три тижні до цього. У місцевій кав'ярні 45-річного Білозіра жорстоко побили два шанувальники російського шансону за виконання українських пісень. Зловмисників засудили до десяти та восьми років позбавлення волі. Втім, вони вийшли на волю раніше. На похорон Ігоря Білозіра прийшло понад 100 000 людей. Його трагічна смерть викликала великий суспільно-політичний резонанс.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір