Заснування Гарварда та день народження Наталії Ужвій — 8 вересня 

Зустрічаємо п'ятницю, 8 вересня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

387 років минуло відтоді, як заснували Гарвардський університет —  найстаріший з чинних вищих навчальних закладів США. Заклад назвали на честь англійського християнського місіонера Джона Гарварда, який заповів вишу частину свого майна і бібліотеку. Це 779 фунтів і майже чотириста книг.

До речі, гарвардська книгозбірня — гордість університету. Фонд бібліотеки налічує понад 16 мільйонів примірників. Колекція україніки одна з найбільших і найдавніших у США.

Спочатку Гарвард був звичайним коледжем, де навчали духовності, а вже сьогодні університет є заповітною мрією багатьох абітурієнтів зі всього світу. 35-й президент США Джон Кеннеді, програміст Марк Цукерберг, бізнесмен Білл Гейтс — відомі випускники Гарварда.

8 вересня 1952 року побачила світ філософська повість "Старий і море". Тираж склав 50 тисяч примірників. Автор книжки, яку вважають однією з найкращих в історії літератури Ернест Гемінгвей. Це екзистенційний твір про життя і боротьбу, в котрій немає переможця.

"Людина створена не для того, щоб бути переможною. Людину можна знищити, але її не можна перемогти", —  розмірковував головний герой книги.

Успіх книги був неймовірним. За цю роботу Гемінгвей отримав Нобелівську та Пулітцерівську премії. Історію також екранізували.

Її талантом захоплювався політик Дуайт Ейзенхауер. Вірші їй присвячував поет Павло Тичина. 8 вересня 1898 року — день народження Наталії Ужвій. До того, як стати актрисою, вона шість років працювала вчителькою.

Більшу частину свого життя — 50 років служила в Національному драматичному театрі імені Івана Франка. На рахунку актриси понад 200 театральних ролей й 20 кінообразів. Її гра вражала реалістичністю.

Свою ключову роль у кіно Наталія Ужвій виконала у військовій драмі "Райдуга" режисера Марка Донського. Фільм був відзначений головним призом Асоціації кінокритиків США і вважався найкращим іноземним фільмом в американському прокаті. Стрічку відзначив й президент США Франкліна Рузвельта.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранком вдома"!

Прямий ефір